Ďábelská zbraň teroristů. Z USA zní varování před generacemi s násilím v krvi

O nedělních velikonočních útocích na Srí Lance stále toho mnoho nevíme, připouští editorial serveru New York Times. Renomovaný deník shrnuje, že koordinovaný masakr rozpoutali sebevražední atentátníci, kteří se odpálili v kostelech a hotelích, zabili na tři stovky nevinných lidí, přičemž akce je přisuzována málo známé místní islamistické skupině, ale dosud nebyly odhaleny její motivy.

Společní jmenovatelé

"To jsou však detaily. Ve skutečnosti to známe. Vídáme to znovu a znovu - v Christchurch, Kábulu, Paříži, New Yorku a na seznamu je mnohem více dalších míst; kostely, mešity, synagogy, školy a náměstí," píše newyorský deník. Zmiňuje tvrzení kanadského spisovatele a vědce srílanského původu Randyho Boyagodu, podle kterého byl velikonoční útok děsivý, lokální a povědomý.      

Obyvatelům Srí  Lanky nejsou masakry neznámé, protože v zemi dlouho zuřila občanská válka, od jejíhož konce uplyne příští měsíc deset let, připomíná editorial. Vysvětluje, že během konfliktu se objevila "ďábelská teroristická zbraň" - sebevražedný útok - a mnoho Srílančanů po nedělních útocích vyjadřovalo obavy, že hrůzy, o kterých si mysleli, že skončily, se vrací jako zlověstná odplata.  

Na první pohled se může zdát, že nedělní útoky mají jiný scénář než předchozí občanská válka, která se táhla po etnických liniích, zatímco nyní jde zjevně o náboženské motivy, uvádí prestižní server. Podotýká ovšem, že u generací, které vyrostly v násilí, existuje velká pravděpodobnost, že budou mít násilí v krvi, jak se ostatně ukázalo v případě Nové irské republikánské armády, která vychází z radikálních severoirských republikánských polovojenských jednotek a připomněla se minulý týden, kdy jeden z jejích členů podle britské policie zastřelil místní novinářku.

Místní historie sama o sobě nedokáže vysvětlit celý problém dnešního terorismu, připouští New York Times. Konstatuje však, že jeho závažnost a důvody nedokáže plně objasnit ani radikální islám, který často vyrůstá z násilných konfliktů na Blízkém východě a je nejčastěji zdrojem jednotlivých útoků, protože jiné nedávné útoky na novozélandské mešity a pittsburskou synagogu spáchali bělošští nacionalisté a motiv nejhorší masové vraždy v dějinách USA, masakru v Las Vegas v roce 2017, zůstává záhadou.     

"Existují však společní jmenovatelé a jedním z těch nejčastěji přítomných je nenávist šířená skrze sociální sítě," pokračuje editorial. Za smutný, ale nepříliš překvapivý označuje fakt, že krátce po nedělním útoku srílanská vláda zablokovala přístup na Facebook a další sociální sítě, údajně s cílem zabránit šíření dezinformací.

Šířící se jed  

Dezinformace jsou však sotva jediným problémem, deklaruje vlivný deník. Připomíná, že pokaždé, kdy vyšetřovatelé zkoumají zázemí vlků-samotářů i příslušníků teroristických organizací, narazí na internetové platformy podobně smýšlejících hlasatelů nenávisti tkajících sít bludů a lží, která může zmást zranitelné a vykořeněné jedince.

Napodobování zločinů není ničím novým, ale síla sociálních sítí exponenciálně rozšířila dosah a rychlost podobných poselství, zdůrazňuje americký server. Připomíná, že pomluvy šířené na Facebooku již v minulosti vedly na Srí Lance k masovému násilí a vraždám, což platí i o případech nepokojů a lynčování s hrozivými výsledky v Indonésii, Indii, Mexiku i dalších zemích rozvojového světa vyvolaných dezinformacemi.

Facebook a další sociální sítě nenesou přímou odpovědnost za násilí, navíc monitoring miliard příspěvků z celého světa v množství jazyků je nepochybně náročný, připouští New York Times. Kritizuje však, že ze všech úhlů pohledu Facebook reaguje jen velmi pomalu na varování před násilím, které mohou potenciálně vyvolat příspěvky jeho uživatelů, především ty psané v místních jazycích v zemích třetího světa, kde působí pouze slabé a málo rozvinuté instituce, v důsledku čehož se ze sociálních sítí stává mocný nástroj pro šíření etnických a náboženských vášní.       

"Útoky na Srí Lance a mnoho nezodpovězených otázek, které vyvolávají, odrážejí složitost a rozličnost vášní, které vedou lidi - zpravidla mladé - k terorismu," píše vlivný deník. Věří, že skupina Tauhíd džamáate, která je považována za zosnovatele nedělních útoků, bude neutralizována a postavena před spravedlnost, avšak dodává, že děsivé záběry ze srílanských kostelů a hotelů by měly dodat rozhodující váhu požadavkům, aby sociální sítě konečně přijaly svou zodpovědnost a zastavily jed, který umožňují šířit.

Související

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Více souvisejících

srí lanka exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019) teroristické útoky na Srí Lance Terorismus sociální sítě

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 26 minutami

před 30 minutami

před 57 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy