Neuvěřitelný příběh. Vědci vážili dlouhou cestu z Česka do Indie, aby hlasovali ve volbách

Šest tisíc kilometrů od sebe dělí Prahu a Dillí, přesto se dvojice indických vědců žijící v Česku rozhodla, že svůj hlas v právě probíhajících indických volbách rozhodně nenechá propadnout. O neuvěřitelném příběhu informuje tamní server Deccan Herald.

Dnes začala v Indii třetí a zatím nejrozsáhlejší ze sedmi fází tamních parlamentních voleb, které skončí až 19. května. Nyní se však volí hned v 15 indických státech najednou a jedním z nich je svazový stát Karnátaka v jihozápadní Indii.

Jak informuje server Deccan Herald, až tam vážili cestu z České republiky dva indičtí vědci Sowmya a Vineet jenom kvůli tomu, aby se probíhajících parlamentních voleb mohli zúčastnit. Shodou okolností je navíc čekalo další cestování i v rodné zemi, protože každý z nich musel volit v jiném městě.

„Volit je naše právo. Fakt, že jsme hlasovali, z nás dělá hrdé Indy. Našich reprezentantů se můžeme ptát jen v případě, že využijeme volební právo. Proto jsme přijeli volit bez ohledu na to, kolik nás to stálo,“ uvedla za manželský pár pro Deccan Herald Sowmya.

Svůj hlas dnes v domovském státě Gudžarát odevzdal i úřadující premiér a favorit voleb Naréndra Módí. Ten nejprve vyzvedl svou matku, s níž se následně vydal do volební místnosti v otevřeném džípu.

Do dnešního poledne místního času odhlasovala téměř čtvrtina voličů. Během dneška může k urnám přijít až 188 milionů voličů, celkově může do 19. května volit 900 milionů z 1,3 miliardy indických obyvatel.

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

Indie volby v Indii zajímavosti

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 35 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy