Dokáže Čína zničit americké námořnictvo? Má jednu podstatnou výhodu

Nedělní průplav dvou amerických válečných lodí Tchajwanským průlivem, který odděluje ostrov Tchaj-wan od pevninské Číny, dle odborníků přilil olej do ohně napjatých vztahů mezi USA a Čínou. Jak roste námořní moc a ambice Číny, hrozí, že se obě mocnosti střetnou a dojde ke konfliktu. Kdo by v něm měl navrch?

Průplav amerických lodí Tchajwanským průlivem byl již sedmým průplavem, kterou americké lodě uskutečnily. USA si však uvědomují, že se jedná o citlivé území a posílají skrze vždy něj jen dvě lodě, nikoliv flotilu nebo letadlové lodě. Je to už 11 let co americká letadlová loď byla poslána skrze tento průplav, upozorňuje agentura Reuters.

Čína nyní vládne ve třech mořích: v Jihočínském, Východočínském a Žlutém moři. V těchto vlnách se USA a její námořní spojenci snaží jednat opatrně a zbytečně neprovokovat Čínu, aby nedošlo k příliš tvrdé reakci, uvedlo pro agenturu Reuters více než 10 současných a bývalých amerických a západních vojenských představitelů.

Čína usiluje o stvrzení své námořní dominance nejen v této oblasti postavením ohromné, respekt vzbuzující flotily. Od roku 2014 Čína vytvořila a na vodu spustila více válečných lodí, ponorek či podpůrných lodí než nyní slouží v celé flotile Velké Británie, tvrdí studie londýnského International institute for Strategic Studies publikované v květnu minulého roku. Mezi roky 2015 a 2017 Čína uvedla do chodu více než 400 000 tun námořních plavidel, což je dvakrát více než kolik plavidel uvedly do chodu USA, tvrdí institut.

Čínská flotila má nyní 400 válečných lodí a ponorek, tvrdí na základě námořních analýz amerických a západních expertů Reuters. Podle analýzy U.S. Naval War College z roku 2016 by v roce 2030 mohla Čína mít více než 530 válečných lodí a ponorek. USA měly na konci března 288 válečných lodí a ponorek, dle Pentagonu.

Nicméně, USA mají sice momentálně méně lodí, zato jsou silnější. USA se soustředí na výrobu masivních, po zuby ozbrojených lodí, zatímco Čína – i Rusko – vyrábí menší lodě, z nichž některé – jako fregaty a korvety – USA ani nezapočítávají do svých počtů vojenských plavidel. Podle analýzy think-tanku Brookings Institution z září 2018 má kombinovanou tonáž dvakrát větší než jakou má Čína.

Větší lodě mají větší střelné kapacity a to je dle serveru Business Insider jedna z hlavních výhod, kterou má americké námořnictvo nad čínským v případném vojenském střetu. Zatímco čínské torpédoborce typu 052 a 055 mají 64 a 112 vertikálních odpalovacích zařízení, torpédoborci a křižníky US Navy mají 96 a 122 vertikálních odpalovacích zařízení.

Čínské námořnictvo má však nad americkým jednu výhodu, která by se mohla být v případném vojenském střetu klíčovou. Jeho supersonické střely mají mnohem delší dosah než ty americké střely, které často jsou ještě z období studené války. Zatímco čínské torpédoborce typu 052 a 055 mají k dispozici rakety YJ-18 schopné dosáhnout operačního dosahu 540 kilometrů, americké lodě mají k dispozici rakety kratšího dosahu jako např. rakety Harpoon, které mohou dosáhnout nejvýše 240 kilometrů, upozorňuje Business Insider.

„To je velmi velká mezera," uvedl Robert Haddick, bývalý důstojník námořní pěchoty, který působí jako výzkumník Mitchell Institute for Aerospace Studies. „Čínská protiletadlová raketová kapacita převyšuje kapacitu Spojených států, pokud jde o rozsah, rychlost a výkon senzorů."

Ačkoliv mají americké válečné lodě větší kapacitu střeliva, s větším dosahem by je čínské námořnictvo mohlo zlikvidovat dřív než by měly příležitost této výhody využít. Podle odborníků má USA díky své kombinované vojenské síle stále navrch, pokud však nebude věnovat náležitou pozornost tomuto problému, mohla by v námořních střetech jeden na jednoho pocítit, že tahá za kratší konec.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 
stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 

Více souvisejících

Čínská armáda Americká armáda (U.S. Navy) USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu

Manželka bývalého syrského prezidenta Bašára Asada, Asma al-Asadová, údajně bojuje s leukémií, což je agresivní forma rakoviny kostní dřeně a krve.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy