Jsou globální oteplování a změny klimatu pouze politickou záležitostí, anebo realitou? Události posledních dní mluví spíš ve prospěch druhé varianty. Australská velkoměsta Sydney, Darwin, Brisbane a Melbourne totiž hlásí až 50 % pokles srážek a s nimi související nižší kapacitu vodních nádraží a extrémně vysoké teploty. Informoval o tom britský deník Guardian.
V Sydney byly například zaznamenány nejmenší přítoky od roku 1940. V neděli měly tamní vodní nádrže pouze 55 % kapacitu ve srovnání s loňskými 73 %. Dalo by se tedy říci, že si protinožci prochází tím, čím my v létě, kdy celou Evropu sužovala sucha a s nimi související neúroda. Už v lednu, kdy Sydney zjistilo, že mu srážky nedokáží zajistit dostatečné zásoby vody, se začala získávat voda odsolováním oceánu, k čemuž se v dřívějších dobách uchylovaly zejména arabské země. Samotný proces odsolení je nákladnější, a proto i cena takové vody výrazně převyšuje tu, která byla získána přirozeným způsobem.
V Darwinu, hlavním městě Severního Teritoria, které je také nejblíž rovníku, byl vypozorován téměř stejný fenomén. Tamní přehrady disponovaly pouze 76 % kapacitou vody ve srovnání s loňskými 98 %. Jedná se tedy o nejhorší výsledek za posledních 27 let. Jinak tomu ani nebylo v Melbourne, státu Victoria, kde byly vodní nádrže plné pouze z 51 % ve srovnání s loňskými 59 % a předloňskými 61 %. Melbournské vodárny dokonce varovaly před možným růstem cen vody kvůli jejímu nedostatku a s ním související potřebě jejího doplňování odsolováním.
V australském jihovýchodním státě Queenslandu dosáhl počet srážek za posledních 10 let úplného minima. Neil Brennan, generální ředitel společnosti Segwater, varoval, že za posledních devět došlo k největšímu poklesu hladiny vodních toků, a že brisbanské přehrady byly plné pouze ze 70 % vodní kapacitu, což je výrazný pokles oproti loňským 82 %. Sucho navíc neznamená pouze růst cen vody a neúrodu, nýbrž i větší riziko požárů.
Další problém, jemuž protinožci čelí, spočívá v tom, že meteorologové neočekávají větší počet srážek v nadcházející zimě. Ostatně v Austrálii je už nějakou dobu podzim, zatímco u nás jaro, a nic se doposud nezměnilo. Úřad pro meteorologii například odhadl, že východ země čeká jeden z nejsušších květnů, kterému předcházelo jedno z nejteplejších letních období, které zakončil březen s největšími naměřenými teplotami.
Australané musí šetřit vodou
Peter Hatfied ze Sydney Water proto vyzval v rozhovoru pro rozhlasovou stanici 2GB k šetrnějšímu nakládání s vodními zdroji, zvláště v situacích, kdy to není nezbytné. "Lidé se musí naučit zacházet s vodou jako s omezeným zdrojem a neplýtvat s ní," řekl Hatfied. Samotné město Sydney už zavedlo několik omezení. Pouze od čtyř hodin odpoledne do deseti hodin ráno je povolené zalévání zahrad. Čištění pozemních komunikací, včetně příjezdových cest, je zcela zakázané, pokud k tomu nejsou vážné důvody.
Hatfield taktéž připomněl, že Sydney začalo v březnu získávat vodu odsolováním vod Indického a Tichého oceánu. Právě díky tomu se podařilo zvýšit vodní zásoby, jejichž cena ale půjde nahoru, protože výrobní náklady na odsolenou vodu jsou větší, než by tomu bylo v případě získávání vody z nádrží. Odsolená slaná voda by tak mohla doplnit až 15 % všech chybějících zásob vody v Sydney a potažmo celém Novém Jižním Walesu.
Na otázku, co se stane, klesne-li hladina vodních toků pod 50 %, mluvčí Sydney Water neodpověděl, a řekl, že se o nouzových řešeních zatím pouze jedná. Kromě Sydney zavedlo úsporná opatření i Melbourne. Bez omezení v oblasti nakládání s vodními zdroji jsou zatím pouze Darwin a Canberra.
Související
Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole
Austrálie chystá přelomový zákon. Části obyvatel zakáže sociální sítě
Austrálie , Klimatické změny , globální oteplování
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák