Čekání mír nezajistí? Americký námořní kapitán varuje před čínskou hrozbou

Není tajemstvím, že čínské námořnictvo v posledních 15 letech zaznamenává bezprecedentní růst, prochází rychlou modernizací a rozšiřuje rádius svých operací, konstatuje Carl Schuster v komentáři pro server CNN. Bývalý kapitán amerického námořnictva, který nyní přednáší na Hawai Pacific University a působí jako bezpečnostní konzultant, dodává, že situace vyvolává obavy ohledně skutečných čínských záměrů.

Limity pokroku

Počátkem května proběhla na americké Naval War College konference, kde přes dvě stovky expertů debatovaly o této otázce a výzvách, které představuje sílící námořní moc Číny, poukazuje Schuster. Odkazuje na zde pronesené varování bývalého amerického námořního kapitána Jamese Fanella, podle kterého čínské námořnictvo zařadilo do služby v uplynulé dekádě čtyřikrát více lodí než U.S. Navy.

Jiný účastník konference zase poukázal, že poměr námořních sil v západním Pacifiku se vychýlil ve prospěch Číny, která v oblasti disponuje 106 plavidly schopnými odpalovat rakety, zatímco americké námořnictvo jich zde má pouze 22, uvádí konzultant. Za nejpodstatnější však považuje čínská tvrzení, že země činí rapidní pokroky ve vývoji laserových, hypersonických a elektromagneticko-pulzních zbraních a dálkově řízených systémech.

"Navzdory svým zdrojům však Čína a Námořnictvo lidově osvobozenecké armády čelí výzvám a nedostatkům, které brání, aby se staly hrozbou, jak mohou tyto pokroky naznačovat," domnívá se vysloužilý kapitán. Za velký problém označuje fakt, že jednotlivé odnože čínských ozbrojených sil zatím příliš nespolupracují, ačkoliv se je k tomu snaží tvrdě přimět prezident Si Ťin-pching a nedávná reforma zřídila společná velitelství pro jednotlivá válčiště.

Čínská lidová armáda zatím na cvičeních neukázala plnou operační integraci, tudíž ji zřejmě čeká ještě hodně práce, míní Schuster. Podotýká, že společná cvičení jednotlivých složek čínských ozbrojených sil jsou malého rozsahu a role jednotlivých odnoží v nich zůstávají oddělené, ať prostorově či časově.

Nedostatky se projevují především v integrovaných operacích, především těch, které mají probíhat za prvním pásem čínských ostrovů, vysvětluje expert. Konstatuje, že Čína má dobrý přehled o situaci u svého pobřeží, ale nikoliv o dění ve vzdálenějších oblastech a postrádá také větší námořní letectvo i odlehlé základny, které by za pomoci ze země odpalovaných střel s plochou dráhou letu či dronů mohly kompenzovat omezenou schopnost čínského námořnictva ukázat svou sílu dál od čínských vod.   

Čínské námořnictvo sice podstatně rozšířilo svůj rádius od doby, kdy před 11 lety začalo s protipirátskými operacemi, ale stále neukázalo schopnost chránit své námořní cesty v Indickém oceánu, kudy proudí 70 % čínských energetických dodávek a 80 % čínského obchodu, zdůrazňuje Schuster. Připomíná, že čínské námořnictvo má sice přístup do oblasti díky základně v Džibutsku, ale nemá logistické kapacity, aby podporovalo síly vyslané proti silnějšímu protivníkovi.

Skutečná výzva

"Bez ohledu na to je čínská námořní výzva velmi reálná," přiznává bývalý kapitán. Poukazuje, že Čína zahájila masivní globální oceánografický výzkum, její námořnictvo operuje celosvětově, pořádá cvičení ve spolupráci s více než třiceti zeměmi a je přítomné ve čtyřech ze sedmi moří.

Čínská námořní strategie vytýčená ministerstvem námořního obchodu přináší čísla, s nimiž se žádná země nemůže rovnat, jelikož úzce propojuje čínské civilní, obchodní, diplomatické a vojenské námořní operace, nastiňuje odborník. Jako příklad uvádí pomoc Mozambiku pro nedávném tajfunu, kterou jako první poskytly čínské společnosti a obchodní loďstvo, přičemž v této strategii prosazující politické a hospodářské zájmy má čínské vojenské námořnictvo podpůrnou roli.  

Priority čínského námořnictva zůstávají regionální - především zajištění čínské dominance v přilehlých vodách, obzvláště v Tchajwanském zálivu a Jihočínském moři -, čínští politici neskrývají globální ambice a mají plán, jehož cíle má námořnictvo naplnit do roku 2050, uvádí Schuster. Západní experti a tajné služby by podle něj měli tento postup bedlivě sledovat a přehodnocovat své předpoklady na základě nových informací, aby poskytli politikům potřebné údaje o možných agresivních záměrech Číny.  

Odstrašení si žádá patřičnou míru síly a jasné pochopení záměrů a kroků všech zúčastněných stran, zdůrazňuje konzultant. Varuje, že v tomto směru neodvádí Západ dobrou práci, což si uvědomil a zahájil nápravu.

Zmíněný James Fanell tvrdí, že američtí zpravodajci a akademici podcenili rozsah, míru a rychlost modernizace čínského námořnictva a její dopad na bezpečnost USA, poukazuje Schuster. Dodává, že Čína si momentálně udržuje celosvětovou přítomnost v oceánech, její flotila se rychle rozrůstá a záměry Pekingy jsou zřejmě asertivnější, než oficiální stanoviska připouštějí.  

"Pokud je čínským cílem dominance v určité části 'vzdálených moří', čekání na to, až ho Peking dosáhne, není možností, která zaručí mír," píše expert. Varuje, že Čína se za pomoci kombinovaného zapojení různých institucí rozšiřuje svůj vliv na všech kontinentech, má ekonomické vazby na země po celém světě a její projekt Nové hedvábné stezky kombinuje pozemní a námořní rovinu.

Ve strategii Pekingu plní své role čínská média, čínské obchodní firmy, čínští diplomaté i čínské ozbrojené síly, zdůrazňuje Schuster. Deklaruje, že reakce na čínské jednání tak musí být podobně ucelená a měla by zahrnovat diplomatická, ekonomická i vojenská opatření.

Související

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.
Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

Více souvisejících

Čína Čínská armáda Jihočínské moře

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

26. dubna 2025 19:41

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy