Není tajemstvím, že čínské námořnictvo v posledních 15 letech zaznamenává bezprecedentní růst, prochází rychlou modernizací a rozšiřuje rádius svých operací, konstatuje Carl Schuster v komentáři pro server CNN. Bývalý kapitán amerického námořnictva, který nyní přednáší na Hawai Pacific University a působí jako bezpečnostní konzultant, dodává, že situace vyvolává obavy ohledně skutečných čínských záměrů.
Limity pokroku
Počátkem května proběhla na americké Naval War College konference, kde přes dvě stovky expertů debatovaly o této otázce a výzvách, které představuje sílící námořní moc Číny, poukazuje Schuster. Odkazuje na zde pronesené varování bývalého amerického námořního kapitána Jamese Fanella, podle kterého čínské námořnictvo zařadilo do služby v uplynulé dekádě čtyřikrát více lodí než U.S. Navy.
Jiný účastník konference zase poukázal, že poměr námořních sil v západním Pacifiku se vychýlil ve prospěch Číny, která v oblasti disponuje 106 plavidly schopnými odpalovat rakety, zatímco americké námořnictvo jich zde má pouze 22, uvádí konzultant. Za nejpodstatnější však považuje čínská tvrzení, že země činí rapidní pokroky ve vývoji laserových, hypersonických a elektromagneticko-pulzních zbraních a dálkově řízených systémech.
"Navzdory svým zdrojům však Čína a Námořnictvo lidově osvobozenecké armády čelí výzvám a nedostatkům, které brání, aby se staly hrozbou, jak mohou tyto pokroky naznačovat," domnívá se vysloužilý kapitán. Za velký problém označuje fakt, že jednotlivé odnože čínských ozbrojených sil zatím příliš nespolupracují, ačkoliv se je k tomu snaží tvrdě přimět prezident Si Ťin-pching a nedávná reforma zřídila společná velitelství pro jednotlivá válčiště.
Čínská lidová armáda zatím na cvičeních neukázala plnou operační integraci, tudíž ji zřejmě čeká ještě hodně práce, míní Schuster. Podotýká, že společná cvičení jednotlivých složek čínských ozbrojených sil jsou malého rozsahu a role jednotlivých odnoží v nich zůstávají oddělené, ať prostorově či časově.
Nedostatky se projevují především v integrovaných operacích, především těch, které mají probíhat za prvním pásem čínských ostrovů, vysvětluje expert. Konstatuje, že Čína má dobrý přehled o situaci u svého pobřeží, ale nikoliv o dění ve vzdálenějších oblastech a postrádá také větší námořní letectvo i odlehlé základny, které by za pomoci ze země odpalovaných střel s plochou dráhou letu či dronů mohly kompenzovat omezenou schopnost čínského námořnictva ukázat svou sílu dál od čínských vod.
Čínské námořnictvo sice podstatně rozšířilo svůj rádius od doby, kdy před 11 lety začalo s protipirátskými operacemi, ale stále neukázalo schopnost chránit své námořní cesty v Indickém oceánu, kudy proudí 70 % čínských energetických dodávek a 80 % čínského obchodu, zdůrazňuje Schuster. Připomíná, že čínské námořnictvo má sice přístup do oblasti díky základně v Džibutsku, ale nemá logistické kapacity, aby podporovalo síly vyslané proti silnějšímu protivníkovi.
Skutečná výzva
"Bez ohledu na to je čínská námořní výzva velmi reálná," přiznává bývalý kapitán. Poukazuje, že Čína zahájila masivní globální oceánografický výzkum, její námořnictvo operuje celosvětově, pořádá cvičení ve spolupráci s více než třiceti zeměmi a je přítomné ve čtyřech ze sedmi moří.
Čínská námořní strategie vytýčená ministerstvem námořního obchodu přináší čísla, s nimiž se žádná země nemůže rovnat, jelikož úzce propojuje čínské civilní, obchodní, diplomatické a vojenské námořní operace, nastiňuje odborník. Jako příklad uvádí pomoc Mozambiku pro nedávném tajfunu, kterou jako první poskytly čínské společnosti a obchodní loďstvo, přičemž v této strategii prosazující politické a hospodářské zájmy má čínské vojenské námořnictvo podpůrnou roli.
Priority čínského námořnictva zůstávají regionální - především zajištění čínské dominance v přilehlých vodách, obzvláště v Tchajwanském zálivu a Jihočínském moři -, čínští politici neskrývají globální ambice a mají plán, jehož cíle má námořnictvo naplnit do roku 2050, uvádí Schuster. Západní experti a tajné služby by podle něj měli tento postup bedlivě sledovat a přehodnocovat své předpoklady na základě nových informací, aby poskytli politikům potřebné údaje o možných agresivních záměrech Číny.
Odstrašení si žádá patřičnou míru síly a jasné pochopení záměrů a kroků všech zúčastněných stran, zdůrazňuje konzultant. Varuje, že v tomto směru neodvádí Západ dobrou práci, což si uvědomil a zahájil nápravu.
Zmíněný James Fanell tvrdí, že američtí zpravodajci a akademici podcenili rozsah, míru a rychlost modernizace čínského námořnictva a její dopad na bezpečnost USA, poukazuje Schuster. Dodává, že Čína si momentálně udržuje celosvětovou přítomnost v oceánech, její flotila se rychle rozrůstá a záměry Pekingy jsou zřejmě asertivnější, než oficiální stanoviska připouštějí.
"Pokud je čínským cílem dominance v určité části 'vzdálených moří', čekání na to, až ho Peking dosáhne, není možností, která zaručí mír," píše expert. Varuje, že Čína se za pomoci kombinovaného zapojení různých institucí rozšiřuje svůj vliv na všech kontinentech, má ekonomické vazby na země po celém světě a její projekt Nové hedvábné stezky kombinuje pozemní a námořní rovinu.
Ve strategii Pekingu plní své role čínská média, čínské obchodní firmy, čínští diplomaté i čínské ozbrojené síly, zdůrazňuje Schuster. Deklaruje, že reakce na čínské jednání tak musí být podobně ucelená a měla by zahrnovat diplomatická, ekonomická i vojenská opatření.
Související
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
Čína , Čínská armáda , Jihočínské moře
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 30 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 45 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák