Barmská armáda opět páchá válečné zločiny, tvrdí AI

Barmská armáda se v Arakanském státě na východě země opět dopouští válečných zločinů na etnických skupinách. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC s odvoláním na zprávu organizace Amnesty International (AI). Armáda podle ní v tažení proti buddhistické gerile vraždí civilisty bez soudu, mučí je a svévolně zatýká. Barmská armáda tato obvinění popírá. AI dokumenty podložila smrt 14 civilistů.

V roce 2017 byla armáda obviněna za porušování lidských práv v souvislosti s odvetným tažením proti muslimským Rohingům. OSN tehdy počínání armády v Arakanském státě označila za etnickou čistku. Z převážně buddhistické Barmy kvůli armádním represím uprchlo od září 2017 do sousedního Bangladéše na 700.000 Rohingů.

Tento rok armáda zahájila na východě země novou operaci - vláda ji pověřila, ať "rozdrtí" povstalce z buddhistické gerily Arakanská armáda (AA). Ti tvrdí, že většinoví buddhisté, kteří drží moc v hlavním městě, menšinové arakanské buddhisty utlačují. V zemi žije přes 130 etnik a se státní mocí bojuje celá řada etnických povstaleckých skupin.

"Méně než za dva roky po celosvětovém pozdvižení kvůli masovým zvěrstvům páchaným na rohingské populaci se barmská armáda znovu dopouští hrozivého zneužívání práv etnických skupin v Arakanském státě," konstatoval šéf pobočky AI pro východní a jihovýchodní Asii Nicholas Bequelin.

AI vychází z rozhovorů s lidmi z dotčené oblasti a dále z analýz fotografií, videí a satelitních snímků. Podle zprávy během sedmi nezákonných útoků zemřelo 14 civilistů a nejméně 219 dalších bylo raněno. Zpráva též dokumentuje případy mučení, násilných zmizení a svévolného zatýkání.

Armáda minulý týden přiznala, že její muži zabili šest zadržených, kteří se podle ní pokusili zmocnit se zbraní vojáků. Závěry zprávy AI mluvčí barmské armády nicméně popřel - vojáci podle něj postupují v mezích zákona. "Byla to operace proti teroristům. Dávali jsme si pozor, abychom se žádných válečných zločinů nedopustili," řekl.

Kvůli posledním bojům mezi povstalci a armádou ze svých domovů odešlo 30.000 civilistů, převážně buddhistů.

Související

Více souvisejících

barma Rohingové amnesty international

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu

První z přímých aktérů se vyjádřil k sobotnímu jednání v bazilice svatého Petra. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil dnešní setkání s americkým protějškem Donaldem Trumpem před pohřbem papeže Františka za dobré. Podle Zelenského je možné, že se ve Vatikánu psala historie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy