Od založení organizace G20 jsou její summity sbližující události charakterizované pokusy nalézt společnou řeč, které zpravidla připomíná především snaha hlav členských států dostat se do první řady skupinové fotografie, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník dodává, že i japonský premiér Šinzó Abe očividně zaujal tento tradiční postoj i k aktuálnímu summitu, který hostí v pátek a sobotu Ósaka, když prohlásil, že chce, aby se schůzka zaměřovala na oblasti, v nichž je možné dosáhnout souhlasu a spolupráce, nikoliv na sporné otázky.
Spojenectví jako projev slabosti
Je zde však problém, který může Abeho plán zhatit, a tím je americký prezident Donald Trump naznačuje The Guardian. Zdůrazňuje, že pokud existuje jedno téma, kde by měl letošní summit zaujmout světovou vůdčí roli, pak je to klimatická krize, která se sice v agendě nachází, ale navzdory snahám některých zemí, například Francie, není žádná praktická akce pravděpodobná.
"To není překvapivé od skupiny zemí, které téměř ztrojnásobily dotace pro uhelné elektrárny mezi lety 2013 a 2017, především Čínu, Indii a Japonsko," pokračuje editorial. Deklaruje však, že teprve rozhodnutí Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody a vrátit se k fosilním palivům posvětilo tyto děsivé záměry dalších.
Tím ovšem Trumpem páchané škody nekončí, varuje britský server. Připomíná, že americký prezident nevyužívá schůzky G20 k vytváření spojenectví pro řešení společných problémů, ale k vykolejování svých protivníků a občas i spojenců, nehledá obecnou shodu, kterou považuje za projev slabosti, ale usiluje o americkou převahu nad přáteli i konkurenty.
Z tohoto důvodu je summit zastíněn stále vyhrocenější obchodní válkou mezi USA a Čínou a jde také o důvod, proč Trump využil cestu do Ósaky k útokům na hostitele, kteří by údajně v případě vojenského napadení Spojených států situaci pouze sledovali na svých televizích značky Sony, k výpadům proti Indii kvůli jejímu zvyšování cel a následnému spílání Německu, že je v otázce zajišťování bezpečnosti "černým pasažérem", na základě nesprávných čísel.
Jelikož Trumpův páteční program zahrnoval osobní jednání s Abem, indickým premiérem Naréndrou Módím a německou kancléřkou Angelou Merkelovou, šlo zřejmě o součást promyšlené rozkladné strategie šéfa Bílého domu, naznačuje renomovaný deník. Dodává, že nejde o novou situaci, jelikož Trump použil stejný přístup před nedávnou návštěvou Británie, kdy vychvaloval konzervativce Borise Johnsona a útočil na londýnského starostu Sadiqa Khana a vévodkyni Meghan.
"Pokus se Johnson stane premiérem a Británie se odvrátí od evropské opozice vůči íránské strategii Bílého domu, Trump to bude považovat za dobrou práci," píše prestižní server. Doplňuje, že Trump si také dobře vybírá, na koho útočí.
Globální svět potřebuje globální správu
Americký prezident tak například neútočil na svůj ruský protějšek, Vladimira Putina, se kterým se plánoval v Ósace bilaterálně sejít, ačkoliv jeho země se systematicky vměšovala do amerických prezidentských voleb v roce 2016, připomíná The Guardian. Podotýká, že Trump se také zdržel výpadů proti saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedovi bin Salmánovi, kterého OSN nedávno obvinila ze zosnování vraždy opozičního novináře Džamála Chášukdžího.
Někteří budou tvrdit, že Trumpův útočný přístup přináší výsledky, například ve vztahu k jižní Americe, kdy Washington uvalil jednostranná cla na veškeré mexické zboží, s cílem omezit nelegální migraci z této země, uvádí britský deník. Dodává, že Mexiko okamžitě zareagovalo posílením vojenské ostrahy své jižní hranice, což Bílý dům líčil jako ukázku efektivity prezidentovy taktiky.
"To ovšem není dlouhodobé řešení hluboko sahajícího problému regionální nerovnosti a tragická fotografie utopených těl Salvadorců Óscara Ramireze a jeho dcery Valerie podtrhuje, že ve skutečnosti se nevyřešilo nic," nebere si servítky editorial.
Podobně jako OSN, i G20 představuje silně frustrující fórum a jsou patrné limity této organizace, která nedokáže zaujmout vůdčí roli v klimatické krizi či řešit globálně škodlivou americko-čínskou obchodní válku a s potěšením uspořádá svůj příští summit v Rijádu, kritizuje prestižní deník. Deklaruje, že žijeme v globální společnosti a ekonomice - což potvrzuje japonské varování před dopady brexitu -, a tak je globální správa důležitější než kdy předtím a i nedokonalá G20 je v tomto směru lepší než nic.
Související
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
Macron vyzval členy G20, aby jednomyslně rozhodli, zda na summit (ne)pozvat Putina
Summit G20 , Donald Trump , Klimatické změny , Japonsko
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák