Muslimové v Kašmíru mohou do mešit, Indie dočasně zmírnila zákaz vycházení

Indická policie dnes dočasně uvolnila přísný zákaz vycházení, který platí již pátý den ve státě Džammú a Kašmír, jemuž se indická vláda v pondělí rozhodla odebrat autonomní status. S odkazem na sdělení šéfa kašmírské policie o tom informovala agentura AP.

"Lidem bude umožněno zúčastnit se modliteb v mešitách v místě jejich bydliště ve většině Šrínagaru," uvedl policejní ředitel. Uvolnění má být jen dočasné a policie neuvedla, jak dlouho bude trvat.

Indické televizní stanice odvysílaly záběry, na nichž desítky lidí poprvé od začátku týdne jdou po ulicích Šrínagaru na modlitby do mešit střežených policií.

"Pokaždé, když jsme Indii uvěřili, podřízla nám krk," stojí na rukou psaném plakátě, který se objevil na zdi jedné z mešit. Text dále vyzývá obyvatele indické části Kašmíru, aby neprodávali půdu a aby po pondělních modlitbách při příležitosti muslimského svátku oběti (íd al-adhá) uspořádali protesty, napsala agentura Reuters.

These images from @BBCWorld are the first to emerge from Kashmir since India put the occupied territory under curfew.Indian soldiers have already killed 1 protester and arrested more than 100. pic.twitter.com/0HPONphm8i

— CJ Werleman (@cjwerleman) August 8, 2019

Během několika posledních dní nebyly ve Šrínagaru žádné velké protesty s výjimkou sporadických případů, kdy lidé po vojácích a policistech házeli kamení. Ale několik obyvatel i policistů, které při zachování anonymity cituje agentura Reuters, nespokojenost proti rozhodnutí indické vlády narůstá.

Zákaz vycházení v Džammú a Kašmíru platil od pondělí, zavřeny zůstaly školy i obchody. Bezpečnostní složky rovněž téměř úplně přerušily veškeré komunikační kanály, v oblasti nefunguje internet ani telefonní sítě.

Indická vláda do regionu vyslala desítky tisíc vojáků, kteří na dodržování zákazu vycházení dohlížejí. Podle místních obyvatel policie pronásledovala skupiny separatistických demonstrantů, kteří se snažili sejít v noci na dnešek.

"Když indické úřady používají k potlačení neozbrojených obyvatel Kašmíru sílu, budeme taky reagovat silou," řekl agentuře Reuters v postranní uličce za jednou z mešit dvaatřicetiletý Tárik Ahmad. Podle něj se lidé obrátí proti vládě, jakmile uvolní zákaz pohybu po městě. "Indické vládě nevěříme. Měli nás nechat protestovat. Jinak je naší jedinou nadějí ozbrojený boj," dodal.

Indický premiér Naréndra Módí ve čtvrtek pozdě večer prohlásil, že úřady budou situaci v regionu pozvolna uvolňovat a že se obyvatelstvo "nesetká s potížemi" při oslavách tohoto nejvýznamnějšího muslimského svátku. Místní média naznačila, že o dalším uvolnění zákazu vycházení úřady rozhodnou až v neděli.

Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Na Kašmír si činí nárok Indie i Pákistán. Obě země, které disponují jadernými zbraněmi, kontrolují část Kašmíru. Dillí a Islámábád od vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1947 svedly o toto území dvě ze tří vzájemných válek.

Související

Více souvisejících

Kašmír Indie Muslimové Naréndra Módí (indický premiér)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

před 4 hodinami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 10 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

NATO: Ukrajinu čeká nejtěžší zima od začátku války s Ruskem

Ukrajinu zřejmě čeká nejtěžší zima od února 2022, kdy začala ruská invaze, a to kvůli pokračujícím útokům na její klíčovou energetickou infrastrukturu. Upozornil na to generální tajemník NATO Mark Rutte.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy