Muslimové v Kašmíru mohou do mešit, Indie dočasně zmírnila zákaz vycházení

Indická policie dnes dočasně uvolnila přísný zákaz vycházení, který platí již pátý den ve státě Džammú a Kašmír, jemuž se indická vláda v pondělí rozhodla odebrat autonomní status. S odkazem na sdělení šéfa kašmírské policie o tom informovala agentura AP.

"Lidem bude umožněno zúčastnit se modliteb v mešitách v místě jejich bydliště ve většině Šrínagaru," uvedl policejní ředitel. Uvolnění má být jen dočasné a policie neuvedla, jak dlouho bude trvat.

Indické televizní stanice odvysílaly záběry, na nichž desítky lidí poprvé od začátku týdne jdou po ulicích Šrínagaru na modlitby do mešit střežených policií.

"Pokaždé, když jsme Indii uvěřili, podřízla nám krk," stojí na rukou psaném plakátě, který se objevil na zdi jedné z mešit. Text dále vyzývá obyvatele indické části Kašmíru, aby neprodávali půdu a aby po pondělních modlitbách při příležitosti muslimského svátku oběti (íd al-adhá) uspořádali protesty, napsala agentura Reuters.

These images from @BBCWorld are the first to emerge from Kashmir since India put the occupied territory under curfew.Indian soldiers have already killed 1 protester and arrested more than 100. pic.twitter.com/0HPONphm8i

— CJ Werleman (@cjwerleman) August 8, 2019

Během několika posledních dní nebyly ve Šrínagaru žádné velké protesty s výjimkou sporadických případů, kdy lidé po vojácích a policistech házeli kamení. Ale několik obyvatel i policistů, které při zachování anonymity cituje agentura Reuters, nespokojenost proti rozhodnutí indické vlády narůstá.

Zákaz vycházení v Džammú a Kašmíru platil od pondělí, zavřeny zůstaly školy i obchody. Bezpečnostní složky rovněž téměř úplně přerušily veškeré komunikační kanály, v oblasti nefunguje internet ani telefonní sítě.

Indická vláda do regionu vyslala desítky tisíc vojáků, kteří na dodržování zákazu vycházení dohlížejí. Podle místních obyvatel policie pronásledovala skupiny separatistických demonstrantů, kteří se snažili sejít v noci na dnešek.

"Když indické úřady používají k potlačení neozbrojených obyvatel Kašmíru sílu, budeme taky reagovat silou," řekl agentuře Reuters v postranní uličce za jednou z mešit dvaatřicetiletý Tárik Ahmad. Podle něj se lidé obrátí proti vládě, jakmile uvolní zákaz pohybu po městě. "Indické vládě nevěříme. Měli nás nechat protestovat. Jinak je naší jedinou nadějí ozbrojený boj," dodal.

Indický premiér Naréndra Módí ve čtvrtek pozdě večer prohlásil, že úřady budou situaci v regionu pozvolna uvolňovat a že se obyvatelstvo "nesetká s potížemi" při oslavách tohoto nejvýznamnějšího muslimského svátku. Místní média naznačila, že o dalším uvolnění zákazu vycházení úřady rozhodnou až v neděli.

Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Na Kašmír si činí nárok Indie i Pákistán. Obě země, které disponují jadernými zbraněmi, kontrolují část Kašmíru. Dillí a Islámábád od vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1947 svedly o toto území dvě ze tří vzájemných válek.

Související

Více souvisejících

Kašmír Indie Muslimové Naréndra Módí (indický premiér)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy