Co přijde po islámském terorismu? Odborníci vědí, čeho se obávat

Masakr v El Pasu, v Texasu, potvrdil naše nejhorší obavy. Terorismus motivovaný přízní ke krajní pravici se pomalu a jistě hlásí o slovo. Útok, který si vyžádal 22 lidských životů, přišel krátce po střelbě na dvě novozélandské mešity a na synagogu v Kalifornii. Informoval o tom server Politico.eu.

Existuje mezi nimi nějaká souvislost? Ano, ve všech případech se jednalo o stoupence rasistické konspirační teorie "Great Replacement", v překladu velké výměny. Ti jsou přesvědčeni, že bílá rasa pomalu a jistě vymírá, a že světové elity úmyslně připravují její nahrazení nekontrolovanou migrací a menšinovými etnickými komunitami. Kdo konkrétně tyto nálady ve společnosti šíří, je i bezpečnostním složkám a zpravodajským službám nejasné, a o to víc jsou zákeřnější.

Svým způsobem se jedná o jakousi časovanou bombu, která může kdykoliv vybouchnout, aniž by po sobě zanechala stopu. Oficiální statistiky zveřejněné v červnu tohoto roku hovoří jasně. Stoupenci krajní pravice představovali od roku 2004 do června největší podíl všech osob podezřelých z terorismu. Nejaktuálnější zpráva německé tajné služby potvrdila, že se v zemi nachází téměř 13 tisíc pravicových extremistů, kteří jsou připraveni kdykoliv zaútočit.

I u nás máme zkušenosti s jedním takovým. Velké vášně vyvolal případ důchodce a příznivce SPD Tomia Okamury Jaromíra Baldy, který pokácel stromy na železniční trať, aby u lidí uměle vyvolal strach z muslimů. Způsobil tím nehodu dvou osobních vlaků. Soud jej nakonec poslal na čtyři roky do vězení. Na to, jak neustále poukazujeme na problematiku islámského terorismu, nějak zapomínáme na ten svůj.

V letech 2013-2017 se uskutečnilo 113 teroristických útoků motivovaných přízní ke krajní pravici, z nichž se podle Global Terrorism Index téměř polovina odehrála v posledním roce. Zpráva Anti-Defamation League publikovaná v lednu potvrdila, že pravicoví extremisté měli v loňském roce na svědomí 50 lidských životů. Jenom za posledních 10 let připadlo na nacionalistický terorismus až 73 % všech obětí této trestné činnosti.

Příčiny tohoto náhlého vzestupu lze připisovat jevu takzvaných osamělých vlků a dobré vybavenosti a organizovanosti krajní pravice. Pravicoví extremisté z různých zemí jsou díky globalizovanému světu a sociálním sítím, díky nimž se velmi snadno dorozumívají, velmi propojení. Virtuální svět umožňuje rychlé šíření nenávistné propagandy vůči Židům, muslimům, liberálním politikům, homosexuálům, migrantům, feministkám, černochům a dalším skupinám, proti nimž se bílí nacionalisté mají potřebu vymezovat.

Nový výzkum Institute for Strategic Dialog ukázal, že se myšlenky krajní pravice šíří prostřednictvím sociálních sítí, a že je pomalu a jistě přebírají i politické strany. Příznivci krajní pravice se rovněž také vyzbrojují. V Itálii byl z jejich strany zaznamenán zájem o vojenskou techniku, včetně raket vzduch-vzduch. Francouzská policie zadržela 10 nacionalistů pro podezření z přípravy protiislámského útoku. Během razie se jí podařilo najít 36 zbraní a tisíc munic.

V Německu čelí krajně pravicová skupina Nordkreuz (Severní kříž), která je už od roku 2017 pod drobnohledem tamní policie, obvinění z přípravy teroristického útoku. V důkazním materiálu je i seznam nepřátel lidu čítající až 25 tisíc levicových a proimigračních politiků. V červnu o tom informovaly zpravodajské služby. 

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus extremismus nacionalismus neonacisté

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy