Co přijde po islámském terorismu? Odborníci vědí, čeho se obávat

Masakr v El Pasu, v Texasu, potvrdil naše nejhorší obavy. Terorismus motivovaný přízní ke krajní pravici se pomalu a jistě hlásí o slovo. Útok, který si vyžádal 22 lidských životů, přišel krátce po střelbě na dvě novozélandské mešity a na synagogu v Kalifornii. Informoval o tom server Politico.eu.

Existuje mezi nimi nějaká souvislost? Ano, ve všech případech se jednalo o stoupence rasistické konspirační teorie "Great Replacement", v překladu velké výměny. Ti jsou přesvědčeni, že bílá rasa pomalu a jistě vymírá, a že světové elity úmyslně připravují její nahrazení nekontrolovanou migrací a menšinovými etnickými komunitami. Kdo konkrétně tyto nálady ve společnosti šíří, je i bezpečnostním složkám a zpravodajským službám nejasné, a o to víc jsou zákeřnější.

Svým způsobem se jedná o jakousi časovanou bombu, která může kdykoliv vybouchnout, aniž by po sobě zanechala stopu. Oficiální statistiky zveřejněné v červnu tohoto roku hovoří jasně. Stoupenci krajní pravice představovali od roku 2004 do června největší podíl všech osob podezřelých z terorismu. Nejaktuálnější zpráva německé tajné služby potvrdila, že se v zemi nachází téměř 13 tisíc pravicových extremistů, kteří jsou připraveni kdykoliv zaútočit.

I u nás máme zkušenosti s jedním takovým. Velké vášně vyvolal případ důchodce a příznivce SPD Tomia Okamury Jaromíra Baldy, který pokácel stromy na železniční trať, aby u lidí uměle vyvolal strach z muslimů. Způsobil tím nehodu dvou osobních vlaků. Soud jej nakonec poslal na čtyři roky do vězení. Na to, jak neustále poukazujeme na problematiku islámského terorismu, nějak zapomínáme na ten svůj.

V letech 2013-2017 se uskutečnilo 113 teroristických útoků motivovaných přízní ke krajní pravici, z nichž se podle Global Terrorism Index téměř polovina odehrála v posledním roce. Zpráva Anti-Defamation League publikovaná v lednu potvrdila, že pravicoví extremisté měli v loňském roce na svědomí 50 lidských životů. Jenom za posledních 10 let připadlo na nacionalistický terorismus až 73 % všech obětí této trestné činnosti.

Příčiny tohoto náhlého vzestupu lze připisovat jevu takzvaných osamělých vlků a dobré vybavenosti a organizovanosti krajní pravice. Pravicoví extremisté z různých zemí jsou díky globalizovanému světu a sociálním sítím, díky nimž se velmi snadno dorozumívají, velmi propojení. Virtuální svět umožňuje rychlé šíření nenávistné propagandy vůči Židům, muslimům, liberálním politikům, homosexuálům, migrantům, feministkám, černochům a dalším skupinám, proti nimž se bílí nacionalisté mají potřebu vymezovat.

Nový výzkum Institute for Strategic Dialog ukázal, že se myšlenky krajní pravice šíří prostřednictvím sociálních sítí, a že je pomalu a jistě přebírají i politické strany. Příznivci krajní pravice se rovněž také vyzbrojují. V Itálii byl z jejich strany zaznamenán zájem o vojenskou techniku, včetně raket vzduch-vzduch. Francouzská policie zadržela 10 nacionalistů pro podezření z přípravy protiislámského útoku. Během razie se jí podařilo najít 36 zbraní a tisíc munic.

V Německu čelí krajně pravicová skupina Nordkreuz (Severní kříž), která je už od roku 2017 pod drobnohledem tamní policie, obvinění z přípravy teroristického útoku. V důkazním materiálu je i seznam nepřátel lidu čítající až 25 tisíc levicových a proimigračních politiků. V červnu o tom informovaly zpravodajské služby. 

Související

Více souvisejících

Terorismus extremismus nacionalismus neonacisté

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy