Peking - Včelí žihadla, jichž se mnozí tak obávají, někteří pacienti v Číně naopak vyhledávají. Věří totiž, že včelí jed může vyléčit někdy smrtelná onemocnění nebo jim i předcházet. Například Wang Meng-ling, který na své pekingské klinice aplikuje akupunkturu, se specializuje na včely a této šokové terapii už podrobil více než 27.000 pacientů. Ti při každém sezení dostanou desítky bolestivých žihadel.
"Držíte včelu mezi prsty, stisknete ji v jednom bodě a tlačíte na hlavičku, dokud nevyleze žihadlo," vysvětluje Wang ve své klinice, kterou má na předměstí čínské metropole. Včely, které používá a které po píchnutí pacienta umírají, patří ke druhu dovezenému z Itálie, upřesňuje.
O účinnosti jedu tohoto hmyzu proti nějaké nemoci neexistuje žádný vědecký důkaz. Podle Wanga však jde o tradiční metodu, jejíž účinky jsou reálné. "Léčili jsme pacienty trpící různými nemocemi, počínaje artritidou a konče rakovinou. Výsledky byly pozitivní," ujišťuje. Včelí žihadla se mohou používat k léčbě většiny obvyklých nemocí dolních končetin, ale také k prevenci, uvádí podle agentury AFP Wang.
Americký vědecký server http://www.sciencebasedmedicine.org/ neváhá v případě této léčby, považované za všelék, hovořit o šarlatánství, a připomíná, že účinnost apiterapie nepotvrzuje žádný vědecký důkaz.
Experti z American Cancer Society, což je organizace specializující se na boj proti rakovině, jsou také neúprosní: "Neexistuje žádná klinická studie, která by ukazovala na účinnost včelího jedu či jiných včelích produktů v léčbě nebo prevenci rakoviny. Věřit tomuto jedinému druhu léčby a vyhýbat se konvenční léčbě nebo ji oddalovat může mít pro zdraví velmi vážné důsledky," varovali.
Včelí jed se v západních zemích používá u pacientů trpících roztroušenou sklerózou, tedy chronickou nervovou chorobou, která postihuje centrální nervový systém.
I zde však americká organizace National Multiple Sclerosis Society, pomáhající osobám postiženým touto nemocí, varuje: "Bez ohledu na stará tvrzení o pozitivních účincích včelího jedu neprokázala 24 týdnů trvající studie žádný ústup nemoci, paralýzy nebo únavy pacientů a žádné zlepšení jejich stavu."
Jak žihadlu předejít při náhodném setkání se včelou?
1) Včelí úly obcházejte obloukem. U většiny včelstev stačí 5 metrů, někdy je potřeba více.
2) Agresivita včel se během roku mění - největší je v červenci a srpnu.
3) Když už kolem úlů projít musíte, jděte zezadu (ne před česny!). Zvolna, plynule a bez trhavých pohybů. Ale to strach někdy nedovolí... Tak můžete zkusit taktiku "kdo uteče vyhraje" - ale pak utíkejte hodně rychle a ještě dostatečně dlouho. A pokud možno členitým terénem (křoví, les apod.).
4) Osamocená včela - třeba na květu - sama od sebe agresivní nebývá. Má spoustu práce a navíc není ve hnízdě, které je třeba bránit. Pokud na ni nešlápnete, nezasednete ji anebo jinak nezmáčknete, nemá důvod vás píchnout.
5) Chodíte-li rádi bosky, berte prostě žihadlo jako součást života.
6) Nenechávejte neuklizené sladkosti kolem sebe. Zejména v červenci a srpnu jsou včely "slídivé" - v přírodě se tenčí zdroje nektaru či medovice a včelky hledají, kde by co uzmuly. Sladké věci je lákají - a není nic horšího, než cumlat lízátko s přilepenou včelou...
7) Včely mají vybudovaný instinkt útočit na cokoliv chlupatého, tmavého a smradlavého, co se pohybuje poblíž úlu (medvěd). Černý svetr doplněný voňavkou či opileckým dechem působí obdobně, informuje server vcelky.cz.
Co dělat při masivním útoku mnoha včel?
Občas se stane, že včely zaútočí hromadně. Naštěstí u nás nejsou africké ani afrikanizované včely, ale i tak se to stává. Například při sečení trávy před česny, převržení úlu, kácení stromu s včelím hnízdem atd. V těchto případech včely doslova "tečou" česnem ven a "zadečky napřed" letí na vetřelce...
1) Okamžitě utečte pryč! Nepočítejte s tím, že se včely jen tak uklidní, když se nebudete hýbat...
2) Chraňte si oči, dýchejte nosem, neotvírejte ústa. Nosíte-li brýle, sundejte je - včely se často dostanou mezi sklo a oko a než najdou cestu ven, bodnou...
3) Procházejte záměrně křovím tak hustým, aby jím včely proletěly jen s obtížemi. Pokud nejste v členitém terénu, ale například na louce, utíkejte rovně někam, kde křoví je. Anebo hodně daleko. Kličkování prodlouží cestu jen vám, včely letí rovně.
4) Pokud z nějakého důvodu opravdu nemůžete utéct: Někde stranou si rychle klekněte na zem, hlavu s rukama na obličeji a uších schovejte mezi kolena, utěsněte prostor kolem obličeje, dýchejte nosem. Můžete-li, schovejte se v této pozici pod plachtu, bundu, ... ale ne pod nic chlupatého! Počkejte, až útok přestane. I tak to ale bude bolet - útěk je lepší.
5) Jakmile budete dostatečně daleko (už nepřilétávají další včely), začněte je jednu po druhé zabíjet. Rozzuřené včely útočí obvykle tak dlouho, dokud nebodnou - a potom umírají. Pokud je stihnete zabít před tím, než vás bodnou, včela bude mrtvá tak jako tak a vy si ušetříte žihadlo.
6) Literatura se různí v počtu žihadel, které dospělý člověk bez problému přežije. Nicméně je to v řádu stovek. Je dobré být v klidu, pod dohledem, pít nealko nápoje a případně volat rychlou záchrannou službu.
7) Pokud jste před úlem nechali nějaké věci (kosu, sekačku, pilu ...) nespěchejte s vyzvednutím. Na jistotu tam bude klid večer, obvykle ale už za 1-2 hodiny. Pozor - včely se podruhé vydráždí snáz.
Související
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Aktuálně se děje
před 22 minutami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 51 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 2 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 5 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 6 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák