Kuala Lumpur/Peking - Už tři dny příbuzní čekající na zprávy o zmizelém letadle letecké společnosti Malaysia Airlines procházejí krutým čekáním a emocemi houpajícími se jako horská dráha. Nejdřív přišel šok. Pak s každou další novou zprávou vystřelila naděje, anebo následoval propad do zoufalství. Ale do pondělí už většinou převládl vztek, napsal list The Washington Post.
Téměř dvě třetiny cestujících v letadle tvořili Číňané. Jejich příbuzní se shromáždili v hotelu v severovýchodní části Pekingu. Mnozí stále proklínají Malaysia Airlines, že prvních 15 hodin po zmizení neposlaly nikoho, kdo by jim vysvětlil, co se stalo. A viní čínskou vládu, že se s nimi až do pondělí nesetkala. Více než 100 z nich podepsalo petici požadující odpovědi a pomoc vlády. Vybraní zástupci donesli jejich protest na malajsijské velvyslanectví v Pekingu.
A v pondělí odpoledne, když přišel zástupce letecké společnosti na setkání, na kterém ale neměl co říct, začali po něm někteří z příbuzných házet lahve s vodou. Schůzka otázek a odpovědí se tak zvrhla v pláč a křik. "Všechno co říkáte, jsou prázdné fráze!" "Proč jste čekali až do teď, než jste sem přišli?"
V neděli ve tři odpoledne místního času, když oficiální představitelé Malaysia Airlines přišli na první schůzku s rodinami, vstoupila nejdřív policie a pokusila se příbuzné uklidnit. Policisté také odnesli židle ze strachu, že by je někdo mohl po činitelích hodit. To ale vyvolalo hněv starších příbuzných, kteří museli stát.
Ale oficiální činitelé stejně neměli shromážděným lidem prakticky co říct. Vzhledem k nedostatku informací se stal hotel semeništěm zvěstí. Kolují tu konspirační teorie a padají morbidní odhady šancí na přežití, které jsou tím pochmurnější, čím víc času přibývá od zmizení.
Mobily už nezvoní...
Radostnější zvěsti začaly kolovat poté, co někteří příbuzní zkusili vytočit telefonní čísla mobilů svých pohřešovaných blízkých a zjistili, že vyzvánějí, i když je nikdo nezvedá. Další pak našli jejich mobily na čínské službě QQ pro posílání vzkazů, což naznačuje, že tyto telefony jsou stále online.
Pokusy s mobily vyvolaly novou vlnu naděje i hněvu - to když se příbuzní snažili v neděli i pondělí na zvonící mobily a aktivní účty na QQ zeptat leteckých a policejních činitelů. Jakkoli se to zdá být nepravděpodobné, mnozí si myslí, že by tyto telefony mohly být stále zapnuté, a kdyby je úřady vystopovaly, našly by jejich příbuzné.
Malá skupinka, která si hýčkala naději opřenou o online QQ účet svých blízkých, ale utrpěla v pondělí těžkou ránu. Jeden z mužů přesvědčil dva policisty, aby přišli do jeho domu a společně s ním sledovali aktivní QQ účet na jeho počítači. Ale někdy během pondělního odpoledne, kdy nikdo z nich nedával pozor, se účet náhle odpojil.
Zdroj: YouTubeKde jsou těla?
Letadlo o velikosti Boeingu 777-200 nemůže jen tak zmizet. Existuje v podstatě pouze jediná možnost, jak se to může stát. Okamžitá dezintegrace stroje, tj. výbuch na palubě, sestřelení letadla nebo rozpad letounu z jiných důvodů. I kdyby se totiž například únosci pokusili letadlo zneviditelnit vypnutím všech přístrojů a odpovídače (velmi nepravděpodobná varianta), byl by stroj na radaru stále vidět. Je to totiž obrovský "kus plechu", který by stále signály odrážel, vysvětluje technet.idnes.cz.
Pokud však opravdu došlo k prakticky okamžitému přerušení komunikace, i v případě teroristického útoku by muselo jít o velmi dobře naplánovanou akci, napsal na webu The Conversation vedoucí katedry letectví na univerzitě v Novém Jižním Walesu Jason Middleton. Nejspíš by muselo dojít k odpálení ne úplně malé nálože v prostoru hned za pilotní kabinou, aby byla rovnou zničena, a to s piloty i elektronikou, která v tomto prostoru je.
Pátračům se zatím nepodařilo najít trosky, které by průkazně procházely ze zmizelého letadla. První možné trosky objevily v moři pod Ho Či Minovým Městem. Jsou však poměrně daleko od pravděpodobného místa incidentu. Každopádně se zdá, že se letadlo se skutečně zřítilo do moře. Je pravděpodobné, že dnes (10. 3. 2014) se na hladině začnou objevovat první těla obětí. Právě třetí den po smrti totiž začínají v těle probíhat hnilobné procesy, které naplní trup plynem a tělo z tohoto důvodu vyplave na hladinu. Jihočínské moře je však poměrně bohaté na žraloky.
Přestože je oblast velmi rušnou dopravní tepnou nákladní lodní dopravy, z havárie nikdo nic neviděl. Zatím se také čeká na snímky z družic. Pokud totiž došlo k výbuchu, tak by záblesk musel být vidět i na geostacionárních družicích. Ze sítě vojenských družic se tedy dá hypotéza o výbuchu vyvrátit nebo potvrdit.
Související
Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání
10 let od jedné z největších záhad současnosti. Sílí hlasy po obnově pátrání po letu MH370
Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) , Boeing 777 , Čína
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
před 1 hodinou
Svatá Barbora a tradice adventního času
před 1 hodinou
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
Aktualizováno před 2 hodinami
Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení
před 2 hodinami
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
před 3 hodinami
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
před 4 hodinami
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
před 5 hodinami
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
před 5 hodinami
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
před 6 hodinami
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
před 7 hodinami
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
před 8 hodinami
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
před 9 hodinami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 11 hodinami
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 11 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 12 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.
Zdroj: Libor Novák