Boeing zmizel beze stopy: Šok, hněv a konspirační teorie +VIDEO

Kuala Lumpur/Peking - Už tři dny příbuzní čekající na zprávy o zmizelém letadle letecké společnosti Malaysia Airlines procházejí krutým čekáním a emocemi houpajícími se jako horská dráha. Nejdřív přišel šok. Pak s každou další novou zprávou vystřelila naděje, anebo následoval propad do zoufalství. Ale do pondělí už většinou převládl vztek, napsal list The Washington Post.

Téměř dvě třetiny cestujících v letadle tvořili Číňané. Jejich příbuzní se shromáždili v hotelu v severovýchodní části Pekingu. Mnozí stále proklínají Malaysia Airlines, že prvních 15 hodin po zmizení neposlaly nikoho, kdo by jim vysvětlil, co se stalo. A viní čínskou vládu, že se s nimi až do pondělí nesetkala. Více než 100 z nich podepsalo petici požadující odpovědi a pomoc vlády. Vybraní zástupci donesli jejich protest na malajsijské velvyslanectví v Pekingu.

A v pondělí odpoledne, když přišel zástupce letecké společnosti na setkání, na kterém ale neměl co říct, začali po něm někteří z příbuzných házet lahve s vodou. Schůzka otázek a odpovědí se tak zvrhla v pláč a křik. "Všechno co říkáte, jsou prázdné fráze!" "Proč jste čekali až do teď, než jste sem přišli?"

V neděli ve tři odpoledne místního času, když oficiální představitelé Malaysia Airlines přišli na první schůzku s rodinami, vstoupila nejdřív policie a pokusila se příbuzné uklidnit. Policisté také odnesli židle ze strachu, že by je někdo mohl po činitelích hodit. To ale vyvolalo hněv starších příbuzných, kteří museli stát.

Ale oficiální činitelé stejně neměli shromážděným lidem prakticky co říct. Vzhledem k nedostatku informací se stal hotel semeništěm zvěstí. Kolují tu konspirační teorie a padají morbidní odhady šancí na přežití, které jsou tím pochmurnější, čím víc času přibývá od zmizení.

Mobily už nezvoní...

Radostnější zvěsti začaly kolovat poté, co někteří příbuzní zkusili vytočit telefonní čísla mobilů svých pohřešovaných blízkých a zjistili, že vyzvánějí, i když je nikdo nezvedá. Další pak našli jejich mobily na čínské službě QQ pro posílání vzkazů, což naznačuje, že tyto telefony jsou stále online.

Pokusy s mobily vyvolaly novou vlnu naděje i hněvu - to když se příbuzní snažili v neděli i pondělí na zvonící mobily a aktivní účty na QQ zeptat leteckých a policejních činitelů. Jakkoli se to zdá být nepravděpodobné, mnozí si myslí, že by tyto telefony mohly být stále zapnuté, a kdyby je úřady vystopovaly, našly by jejich příbuzné.

Malá skupinka, která si hýčkala naději opřenou o online QQ účet svých blízkých, ale utrpěla v pondělí těžkou ránu. Jeden z mužů přesvědčil dva policisty, aby přišli do jeho domu a společně s ním sledovali aktivní QQ účet na jeho počítači. Ale někdy během pondělního odpoledne, kdy nikdo z nich nedával pozor, se účet náhle odpojil.

Zdroj: YouTube

Kde jsou těla?

Letadlo o velikosti Boeingu 777-200 nemůže jen tak zmizet. Existuje v podstatě pouze jediná možnost, jak se to může stát. Okamžitá dezintegrace stroje, tj. výbuch na palubě, sestřelení letadla nebo rozpad letounu z jiných důvodů. I kdyby se totiž například únosci pokusili letadlo zneviditelnit vypnutím všech přístrojů a odpovídače (velmi nepravděpodobná varianta), byl by stroj na radaru stále vidět. Je to totiž obrovský "kus plechu", který by stále signály odrážel, vysvětluje technet.idnes.cz.

Pokud však opravdu došlo k prakticky okamžitému přerušení komunikace, i v případě teroristického útoku by muselo jít o velmi dobře naplánovanou akci, napsal na webu The Conversation vedoucí katedry letectví na univerzitě v Novém Jižním Walesu Jason Middleton. Nejspíš by muselo dojít k odpálení ne úplně malé nálože v prostoru hned za pilotní kabinou, aby byla rovnou zničena, a to s piloty i elektronikou, která v tomto prostoru je.

Pátračům se zatím nepodařilo najít trosky, které by průkazně procházely ze zmizelého letadla. První možné trosky objevily v moři pod Ho Či Minovým Městem. Jsou však poměrně daleko od pravděpodobného místa incidentu. Každopádně se zdá, že se letadlo se skutečně zřítilo do moře. Je pravděpodobné, že dnes (10. 3. 2014) se na hladině začnou objevovat první těla obětí. Právě třetí den po smrti totiž začínají v těle probíhat hnilobné procesy, které naplní trup plynem a tělo z tohoto důvodu vyplave na hladinu. Jihočínské moře je však poměrně bohaté na žraloky.

Přestože je oblast velmi rušnou dopravní tepnou nákladní lodní dopravy, z havárie nikdo nic neviděl. Zatím se také čeká na snímky z družic. Pokud totiž došlo k výbuchu, tak by záblesk musel být vidět i na geostacionárních družicích. Ze sítě vojenských družic se tedy dá hypotéza o výbuchu vyvrátit nebo potvrdit.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) Boeing 777 Čína

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

před 1 hodinou

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 8 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 11 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy