Nová socha musela být hned odstraněna, byla terčem vtipů

Usť-Kamenogorsk (Kazachstán) - Po pouhém jednom dni nechaly úřady v Kazachstánu odstranit nové sousoší na počest slavným osobnostem. Stalo se totiž terčem vtipů místních obyvatel. Těm připadalo, že si vysochaní muži pořizují oblíbený autoportrét "selfie", případně je přirovnávali k hobitům. Informuje o tom zpravodajský server BBC News.

Sousoší ve městě Usť-Kamenogorsk mělo oslavit dvě osobnosti z 19. století - místního básníka Abaje Kunanbajeva a ruského vědce a prodemokratického aktivisty Jevgenije Michaelise, který byl z Kazachstánu vyhoštěn.

Místní obyvatelé ale okamžitě na sousoší začali brousit svůj vtip a dokonce i jeden ze spoluautorů památníku Vladimir Samojlov připustil, že s ním není něco v pořádku. Autoři podle jeho slov dostali na vytvoření sochy velmi krátký čas.

Vznik slova "selfie" bylo vystopováno do roku 2002, kdy mladý muž umístil na australské on-line fórum snímek zranění na svém obličeji, které si přivodil, když v opilosti zakopl na schodech. Pro označení vlastního autoportrétu použil slovo selfie v tomto kontextu: "...And sorry about the focus, it was a selfie."

Pojem selfie se začal využívat ve sdílených fotografií na webové stránce pro sdílení fotografií Flickr již v roce 2004, ale použití nebylo rozšířené zhruba do roku 2012. Dnes snímky selfies zaplavují diskusní příspěvky na všech našich sociálních sítích.

Selfie není pouze fotografie se špulícími rty, tzv. duckface. Naopak příznivci selfies jsou velmi „kreativní" a vymýšlí každým dnem další možnosti jak se vyfotit.

Během doby rozšiřování selfies bylo vytvořeno mnoho nových spojení a variant, jako například „helfie" (selfie zaměřující více se na vlasy), „belfie" (autofotografie hýždí), „welfie" (fotografie sebe sama během cvičení), „drelfie" („picí" fotografie zachycující stav alkoholem vyvolanou intoxikaci) nebo dokonce i „bookshelfie" (selfie s knihou za účelem literárního sebevyjádření), uvedl server medialniproroci.blogspot.cz.

Související

Více souvisejících

kazachstán Sochy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy