AFP: Co bude po odchodu americké armády, ptají se Afghánci

Na koberci v obývacím pokoji jednoho bytu v Kábulu sedí muži tří generací - děd, syn a vnuk. Mluví o svých vzpomínkách a hlavně o obavách z mírové dohody mezi USA a Tálibánem. Děd s povstaleckým hnutím bojoval, syn za jeho vlády vyrůstal a vnuk s ním nemá žádnou osobní zkušenost, píše AFP.

Všichni tři mají v současnosti obavy z toho, že historická změna, která se právě teď v Afghánistánu děje, Tálibánu umožní znovu získat nadvládu, kterou měl v letech 1996-2001.

V sobotu Spojené státy a Tálibán uzavřely dohodu, na jejímž základě by se zahraniční vojska měla stáhnout z Afghánistánu. Tálibán se na oplátku v dohodě zavázal k tomu, že nebude ohrožovat bezpečnost USA a jeho spojenců a ani nedovolí, aby bylo afghánské území využíváno k útokům na Spojené státy.

Zatímco Washington se dle AFP raduje z důležitého kroku pro mír, nikdo nedokáže přesně říci, jak se situace v Afghánistánu po uzavření dohody bude vyvíjet.

Podle optimistického scénáře by povstalci měli konečně zahájit oficiální jednání s afghánskou vládou a v rámci vnitroafghánských debat, které mají započít 10. března, se dohodnout, jak bude vypadat mírové uspořádaní.

Podle pesimističtější verze se afghánská politická scéna, která je prostoupená korupcí, ještě více rozštěpí. Hlavou státu byl loni znovu zvolen Ašraf Ghaní, ale výsledky voleb zpochybňuje jeho hlavní rival Abdulláh Abdulláh.

Lidé se také obávají toho, že se afghánské bezpečnostní síly bez podpory armády USA zhroutí. Politické a bezpečnostní vzduchoprázdno by mohlo povstalcům umožnit opětovné převzetí moci.

"Teď není vhodná doba na odchod Američanů," myslí si nejstarší člen domácnosti, 68letý Abdul Salám, bývalý mudžáhid, který s Tálibánem v 90. letech bojoval.

"Je to, jako bychom zařadili zpátečku. Země znovu upadne do občanské války stejně jako v 90. letech a vymkne se jakékoli kontrole," bojí se Abdul Salám. Pyšní se fotografií, na které je zachycen vedle legendárního velitele protitálibánského odporu Ahmada Šáha Masúda.

Abdul Salám vypráví, jak se rozhodl přesídlit se svojí rodinou do údolí Pandžšír, které se v letech 1979-1989 uchránilo před sovětskou intervencí a později i před Tálibánem, a ukazuje fotografie svých padlých druhů.

Kvůli nedostatku potravy v obleženém údolí se v roce 1999 s rodinou uchýlil do sousedního Pákistánu. O dva roky později, 11. září 2001, provedla Al-Káida - jíž Tálibán poskytoval v Afghánistánu útočiště - teroristické útoky proti Spojeným státům. V reakci na to zahájily Spojené státy spolu s mezinárodní koalicí intervenci, která vedla k pádu Tálibánu.

Spojené státy a Tálibán vyjednávaly více než rok, než v sobotu došly ke shodě.

Abdulův 38letý syn Barakat Šírzad byl v době, kdy hnutí Tálibán ovládlo Kábul, teenager. Pamatuje si, jak ženy v jeho rodině musely obléknout burku a jak kvůli bojům nemohl on ani jeho sourozenci chodit do školy.

V roce 2016 ztratil svého bratrance kvůli atentátu spáchanému hnutím Tálibán v provincii Hílmand na jihu země. Jeho bratr raději kvůli nepokojům uprchl do zahraničí.

"Dohoda mezi Amerikou a Tálibánem v nás nebudí důvěru," říká nezaměstnaný Šírzad. "Pokud se vrátí, snadno během několika let znovu získají moc. Členové Tálibánu se nezměnili k lepšímu, naopak se zhoršili," myslí si.

Nedůvěru vůči fundamentalistické skupině, která násilně prosadila nejpřísnější interpretaci islámského práva šaría, podle něj v Afghánistánu sdílí většina lidí.

Sedmnáctiletý Kamaluddín, Šírzadův syn, se narodil po porážce Tálibánu a členy hnutí nikdy na vlastní oči neviděl. "Slyšel jsem příběhy od svého dědečka a strýců o surovém chování k ženám, o výchově dívek, o tom, jak nutili muže nosit plnovous," sype ze sebe středoškolák oblečený stejně jako jeho otec a dědeček do tradičního obleku šalvar kamíz.

Kamaluddín lačně hltá televizní zprávy a nadává na povstalce, kteří napadají bezpečnostní síly a zabíjejí "obyčejné Afghánce".

"Jestli se vrátí, tak všechno, čeho se během 18 posledních let dosáhlo, bude k ničemu. Já si také myslím, že jsou pořád stejní, že se nezměnili," opakuje po svém otci.

Během vyjednávání se představitelé Tálibánu otázkám o ochraně základních lidských práv, a především práv žen, vyhýbali. Místo nich raději používali méně jasné spojení "islámské hodnoty".

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Tálibán Afghanistán Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

včera

včera

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

včera

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy