Austrálie prodlouží platnost víz obyvatelům Hongkongu

Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto poloautonomním asijským velkoměstem extradiční smlouvu a zároveň hongkongským obyvatelům prodlouží platnost víz s výhledem na získání trvalého pobytu. Dnes to podle agentury AP oznámil australský premiér Scott Morrison. Čínská ambasáda v Austrálii tyto kroky podle Reuters označila za "neopodstatněné" a vyzvala ostrovní stát k tomu, aby se přestal vměšovat do věcí Hongkongu a čínských vnitřních záležitostí.

Austrálie podle Morrisona prodlouží o pět let stávající víza kvalifikovaným obyvatelům Hongkongu a absolventům vysokých škol, což jim poskytne cestu k získání trvalého pobytu v zemi. Stejná pravidla budou platit i pro studentská a jiná dočasná víza, která má nyní asi 10.000 občanů Hongkongu žijících v Austrálii.

Morrison podle AP uvedl, že neočekává žádné prudké navýšení zájmu o víza a že nepřepokládá počty žádostí v řádech desetitisíců. Austrálie rovněž zváží nové pobídky, aby přilákala exportní hongkongské společnosti k přestěhování sídel.

Obyvatelům Hongkongu již před týdnem Británie nabídla rozšíření práva na trvalý pobyt, a tím i možnost získání britského občanství. Peking však tuto nabídku ostře odmítl. V Hongkongu je nyní okolo 350.000 nositelů britského pasu v zámoří, kteří k návštěvě Spojeného království nepotřebují vízum a mohou tam zůstat až půl roku. Dalších 2,6 milionu lidí je způsobilých k získání tohoto dokumentu.

Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona dnes v reakci na postup Austrálie řekl, že Británie svou extradiční dohodu s Hongkongem posuzuje. Podle mluvčího ale už nyní existují značná ochranná opatření. Austrálie i Británie reagují na nový čínský bezpečnostní zákon, který podle kritiků ohrozí výsady Hongkongu.

Reagovaly na něj také další země. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu řekl, že Francie zváží politické kroky vůči Pekingu v pravý čas. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí kvůli tomu dnes Francii obvinil z vměšování. "Záležitosti Hongkongu jsou vnitřní věcí Číny a žádná země nemá právo se do nich vměšovat," řekl mluvčí Čao Li-ťien.

Senát Spojených států minulý týden schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se na přijetí bezpečnostního zákona pro Hongkong podíleli. Kanada 3. července pozastavila platnost extradiční smlouvy s Hongkongem i vývoz citlivého vojenského materiálu. Náležité kroky je připraven učinit i Tchaj-wan, pokud bezpečnostní zákon přijatý k Hongkongu ostrov nějak poškodí.

Spolu s čínskou ambasádou se proti krokům Austrálie vymezilo i ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Čao Li-ťien podle Reuters varoval, že Čína může na zrušení smlouvy o vzájemném vydávání trestně stíhaných lidí reagovat zavedením svých opatření.

Hongkong se vrátil z britské pod čínskou správu 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že v Hongkongu budou až do roku 2047 platit určité svobody a autonomie, které jsou ve zbytku Číny nemyslitelné.

Autonomii však podle kritiků z řad mezinárodního společenství hrubě narušil bezpečnostní zákon, který začal platit před týdnem. Právní úprava definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Austrálie kvůli zmíněnému zákonu doporučila Australanům v Hongkongu, kterých tam žije a pracuje asi 100.000, aby zvážili odchod, pokud mají z dopadů právního předpisu obavy.

Související

Více souvisejících

Austrálie Scott Morrison (australský premiér) Hongkong Čína víza

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan budí zájem Američanů, ukázaly to hry Invictus Games

Harry a Meghan se po odchodu z britské královské rodiny usadili v rodné zemi bývalé herečky, tedy ve Spojených státech amerických. Jak se ukazuje, mnozí Američané, včetně těch nejmladších, je přijali za své. Potvrdilo to i setkání amerických školáků s hvězdným párem během nedávných Invictus Games. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

Američané chtějí Varšavě pomoci s modernizací armády. Nabízí miliardovou půjčku

Spojené státy americké nabídly Polsku, které pracuje na nahrazení zbraní sovětské výroby předaných do rukou ukrajinských ozbrojených sil moderní technikou, půjčku ve výši dvou miliard dolarů. Varšava by měla peníze využít na modernizaci polské armády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy