Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto poloautonomním asijským velkoměstem extradiční smlouvu a zároveň hongkongským obyvatelům prodlouží platnost víz s výhledem na získání trvalého pobytu. Dnes to podle agentury AP oznámil australský premiér Scott Morrison. Čínská ambasáda v Austrálii tyto kroky podle Reuters označila za "neopodstatněné" a vyzvala ostrovní stát k tomu, aby se přestal vměšovat do věcí Hongkongu a čínských vnitřních záležitostí.
Austrálie podle Morrisona prodlouží o pět let stávající víza kvalifikovaným obyvatelům Hongkongu a absolventům vysokých škol, což jim poskytne cestu k získání trvalého pobytu v zemi. Stejná pravidla budou platit i pro studentská a jiná dočasná víza, která má nyní asi 10.000 občanů Hongkongu žijících v Austrálii.
Morrison podle AP uvedl, že neočekává žádné prudké navýšení zájmu o víza a že nepřepokládá počty žádostí v řádech desetitisíců. Austrálie rovněž zváží nové pobídky, aby přilákala exportní hongkongské společnosti k přestěhování sídel.
Obyvatelům Hongkongu již před týdnem Británie nabídla rozšíření práva na trvalý pobyt, a tím i možnost získání britského občanství. Peking však tuto nabídku ostře odmítl. V Hongkongu je nyní okolo 350.000 nositelů britského pasu v zámoří, kteří k návštěvě Spojeného království nepotřebují vízum a mohou tam zůstat až půl roku. Dalších 2,6 milionu lidí je způsobilých k získání tohoto dokumentu.
Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona dnes v reakci na postup Austrálie řekl, že Británie svou extradiční dohodu s Hongkongem posuzuje. Podle mluvčího ale už nyní existují značná ochranná opatření. Austrálie i Británie reagují na nový čínský bezpečnostní zákon, který podle kritiků ohrozí výsady Hongkongu.
Reagovaly na něj také další země. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu řekl, že Francie zváží politické kroky vůči Pekingu v pravý čas. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí kvůli tomu dnes Francii obvinil z vměšování. "Záležitosti Hongkongu jsou vnitřní věcí Číny a žádná země nemá právo se do nich vměšovat," řekl mluvčí Čao Li-ťien.
Senát Spojených států minulý týden schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se na přijetí bezpečnostního zákona pro Hongkong podíleli. Kanada 3. července pozastavila platnost extradiční smlouvy s Hongkongem i vývoz citlivého vojenského materiálu. Náležité kroky je připraven učinit i Tchaj-wan, pokud bezpečnostní zákon přijatý k Hongkongu ostrov nějak poškodí.
Spolu s čínskou ambasádou se proti krokům Austrálie vymezilo i ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Čao Li-ťien podle Reuters varoval, že Čína může na zrušení smlouvy o vzájemném vydávání trestně stíhaných lidí reagovat zavedením svých opatření.
Hongkong se vrátil z britské pod čínskou správu 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že v Hongkongu budou až do roku 2047 platit určité svobody a autonomie, které jsou ve zbytku Číny nemyslitelné.
Autonomii však podle kritiků z řad mezinárodního společenství hrubě narušil bezpečnostní zákon, který začal platit před týdnem. Právní úprava definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.
Austrálie kvůli zmíněnému zákonu doporučila Australanům v Hongkongu, kterých tam žije a pracuje asi 100.000, aby zvážili odchod, pokud mají z dopadů právního předpisu obavy.
Související
Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole
Austrálie chystá přelomový zákon. Části obyvatel zakáže sociální sítě
Austrálie , Scott Morrison (australský premiér) , Hongkong , Čína , víza
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 31 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 53 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek