Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto poloautonomním asijským velkoměstem extradiční smlouvu a zároveň hongkongským obyvatelům prodlouží platnost víz s výhledem na získání trvalého pobytu. Dnes to podle agentury AP oznámil australský premiér Scott Morrison. Čínská ambasáda v Austrálii tyto kroky podle Reuters označila za "neopodstatněné" a vyzvala ostrovní stát k tomu, aby se přestal vměšovat do věcí Hongkongu a čínských vnitřních záležitostí.
Austrálie podle Morrisona prodlouží o pět let stávající víza kvalifikovaným obyvatelům Hongkongu a absolventům vysokých škol, což jim poskytne cestu k získání trvalého pobytu v zemi. Stejná pravidla budou platit i pro studentská a jiná dočasná víza, která má nyní asi 10.000 občanů Hongkongu žijících v Austrálii.
Morrison podle AP uvedl, že neočekává žádné prudké navýšení zájmu o víza a že nepřepokládá počty žádostí v řádech desetitisíců. Austrálie rovněž zváží nové pobídky, aby přilákala exportní hongkongské společnosti k přestěhování sídel.
Obyvatelům Hongkongu již před týdnem Británie nabídla rozšíření práva na trvalý pobyt, a tím i možnost získání britského občanství. Peking však tuto nabídku ostře odmítl. V Hongkongu je nyní okolo 350.000 nositelů britského pasu v zámoří, kteří k návštěvě Spojeného království nepotřebují vízum a mohou tam zůstat až půl roku. Dalších 2,6 milionu lidí je způsobilých k získání tohoto dokumentu.
Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona dnes v reakci na postup Austrálie řekl, že Británie svou extradiční dohodu s Hongkongem posuzuje. Podle mluvčího ale už nyní existují značná ochranná opatření. Austrálie i Británie reagují na nový čínský bezpečnostní zákon, který podle kritiků ohrozí výsady Hongkongu.
Reagovaly na něj také další země. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu řekl, že Francie zváží politické kroky vůči Pekingu v pravý čas. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí kvůli tomu dnes Francii obvinil z vměšování. "Záležitosti Hongkongu jsou vnitřní věcí Číny a žádná země nemá právo se do nich vměšovat," řekl mluvčí Čao Li-ťien.
Senát Spojených států minulý týden schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se na přijetí bezpečnostního zákona pro Hongkong podíleli. Kanada 3. července pozastavila platnost extradiční smlouvy s Hongkongem i vývoz citlivého vojenského materiálu. Náležité kroky je připraven učinit i Tchaj-wan, pokud bezpečnostní zákon přijatý k Hongkongu ostrov nějak poškodí.
Spolu s čínskou ambasádou se proti krokům Austrálie vymezilo i ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Čao Li-ťien podle Reuters varoval, že Čína může na zrušení smlouvy o vzájemném vydávání trestně stíhaných lidí reagovat zavedením svých opatření.
Hongkong se vrátil z britské pod čínskou správu 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že v Hongkongu budou až do roku 2047 platit určité svobody a autonomie, které jsou ve zbytku Číny nemyslitelné.
Autonomii však podle kritiků z řad mezinárodního společenství hrubě narušil bezpečnostní zákon, který začal platit před týdnem. Právní úprava definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.
Austrálie kvůli zmíněnému zákonu doporučila Australanům v Hongkongu, kterých tam žije a pracuje asi 100.000, aby zvážili odchod, pokud mají z dopadů právního předpisu obavy.
Související

Austrálie eviduje „neobvyklé“ manévry čínských válečných lodí poblíž východního pobřeží

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům
Austrálie , Scott Morrison (australský premiér) , Hongkong , Čína , víza
Aktuálně se děje
před 43 minutami

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
před 1 hodinou

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
před 1 hodinou

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
před 2 hodinami

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
před 2 hodinami

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
před 3 hodinami

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
před 3 hodinami

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
před 4 hodinami

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí
před 5 hodinami

Biden trpí agresivní formou rakoviny, metastázovala do kostí. Podle lékařů je nevyléčitelná
před 7 hodinami

Předpověď slibuje proměnlivé počasí. Změna přijde uprostřed týdne
Aktualizováno včera

Poláci volili nového prezidenta, který nahradí Dudu. Bude druhé kolo, naznačují odhady
včera

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství
včera

Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi
včera

Důchody prošly změnou ohledně výplatních termínů. Lidé si stále nezvykli
včera

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež
včera

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
včera

Extrémy počasí v sousedství Česka jsou během léta pravděpodobné, tvrdí experti
včera

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále
včera

Papež Lev XIV. se oficiálně ujal úřadu. Ve Vatikánu odsloužil inaugurační mši
včera
Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO
Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům.
Zdroj: Jan Hrabě