Austrálie stáhla z Číny poslední dva novináře. Čelili vyšetřování, museli se ukrývat

Poslední dva korespondenti australských médií v Číně se po ukrývání na zastupitelských úřadech vrátili do Austrálie. Čínské úřady je vyšetřovaly v případu údajně spojeném s národní bezpečností. Informovala o tom dnes australská veřejnoprávní stranice ABC.

Korespondent ABC v Pekingu a dopisovatel ekonomického deníku Australian Financial Review (AFR) v Šanghaji v pondělí večer místního času nastoupili do letadla do Sydney poté, co byli každý zvlášť vyslýcháni čínským ministerstvem státní bezpečnosti.

Žurnalisté Bill Birtles a Michael Smith, kteří od čínských úřadů dostali načas zákaz opustit zemi, se podle ABC v obavách o vlastní bezpečnost uchýlili na australské velvyslanectví v Pekingu, respektive na konzulát v Šanghaji. Australští diplomaté nakonec s čínskými představiteli vyjednali bezpečný odjezd ze země, oznámila australská šéfka diplomacie Marise Payneová. V největším australském městě dvojice přistála dnes ráno.

[Media meltdown to a new level]1. Terrifying to know #Australian reporters #BillBirtles & #MichaelSmith were forced to flee amid #Beijing's political intimidation. In the middle of the night, agents visited their homes & once banned them from leaving.https://t.co/THDqzpc4eQ

— Joshua Wong 黃之鋒 ? (@joshuawongcf) September 8, 2020

Podle čínských úřadů byli Australané k výslechu předvoláni v souvislosti s případem novinářky čínského původu s australským pasem Čcheng Lej (v anglickém přepisu Cheng Lei). Ta pracovala pro významnou čínskou státní televizi CGTN v Pekingu a před několika dny byla zatčena. Čínské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že Čcheng byla zadržena pro podezření ze zločinných aktivit ohrožujících národní bezpečnost.

Ministerstvo dnes také zdůraznilo, že vyšetřování Birtlese a Smithe bylo v souladu se zákonem. Peking upozornil, že zahraniční novináři pracující v Číně musejí respektovat místní zákony. Pokud tomu tak bude, nemusí mít žádné obavy, dodala čínská vláda.

Australští novináři se domnívají, že jejich kauza má politické pozadí. Náhradním korespondentům z Austrálie neudělila Čína víza. Poprvé od 70. let 20. století proto Austrálie nemá v Číně žádného akreditovaného novináře. "Připadalo nám to jako koordinovaná politická akce. Byli jsme jediní dva novináři v Číně pracující pro australská média," řekl dopisovatel AFR Smith agentuře Reuters.

S novinářkou Čcheng Lej se Smith podle svých slov jednou krátce setkal, ale nikdy s ní nemluvil. Birtles uvedl, že Čcheng znal, "ale nijak zvlášť dobře".

Napětí mezi Pekingem a Canberrou narostlo poté, co australská vláda vyzvala k mezinárodnímu vyšetření původu nového koronaviru. Peking od té doby zavedl vůči Austrálii obchodní cla a několik australských výrobků prověřuje z hlediska možné nedovolené státní podpory. Letos v červenci vydala vláda v Canbeře varování svým občanům před zvýšeným nebezpečím svévolného zatčení v Číně.

Související

Více souvisejících

novináři Austrálie Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy