Favzía Kúfiová z Afghánistánu od dětství snila o tom, že se stane lékařkou. Když se však v 90. letech v její zemi dostalo k moci hnutí Tálibán, musela se svého snu vzdát. Tálibán vyhnal ženy z veřejného prostoru, jejího manžela poslal do vězení a ji samotnou coby pozdější političku se pokusil zavraždit.
Nakonec ale s Tálibánem zasedla k jednacímu stolu. Ten je nyní jen krok od podepsání mírové smlouvy s USA, které ho zbavily jeho někdejší moci.
Kúfiová byla podle serveru BBC jednou z hrstky žen v celoafghánské delegaci, která vyjednávala s bývalými islamistickými vůdci. Tato zasedání probíhala souběžně s mírovými debatami organizovanými USA. Tálibán zprvu odmítal s afghánskou vládou jednat. Své rozhodnutí vysvětloval tím, že "loutkový kabinet" neuznává. Ale pod tlakem USA a Ruska nakonec přistoupil na jednání s neoficiální afghánskou delegací. A právě v ní byla při třech příležitostech i Kúfiová.
Žena, jejíž život Tálibán dramaticky ovlivnil, zavedla debatu s členy hnutí rovnou na otázku ženských práv. Podle ní by mělo být do mírového procesu zahrnuto více žen.
"Navrhla jsem jim, že by mohli následovat našeho příkladu a také přizvat k jednání ženy. Vysmáli se mi," vypráví.
Během své vlády mezi lety 1996 a 2001 Tálibán ženám znemožnil studovat i chodit do práce. Dnes je oficiální pozice islamistického hnutí taková, že ženy mohou pracovat a studovat, ale pouze "v mezích islámských zákonů a afghánské kultury".
Tálibánské bojovníky Kúfiová poprvé spatřila v září roku 1996, když ovládli Kábul. Stačilo několik dní a její ambice byly zničeny - z medicíny musela kvůli nařízení ozbrojenců odejít.
Tálibán také vydal nařízení, že ženy musí nosit na veřejnosti burku zahalující celé tělo. "Burku jsem si nikdy nekoupila, protože nebudu utrácet peníze za něco, co ani nepovažuji za součást naší kultury," řekla Kúfiová.
Invaze vedená Spojenými státy po útocích 11. září 2001 Tálibán svrhla. Když Tálibán padl, pracovala Kúfiová pro Organizaci spojených národů (OSN) a zabývala se návratem dětských vojáků do běžného života. Také zůstala sama se dvěma dcerami poté, co její manžel zemřel na tuberkulózu zhoršenou pobytem ve vězení.
Když byly v roce 2005 vyhlášeny parlamentní volby, rozhodla se kandidovat. V prvním ze svých dvou funkčních období v parlamentu se stala místopředsedkyní. V této době se na ni Tálibán pokusil spáchat atentát.
"Při zpáteční cestě z oslav Mezinárodního dne žen začal můj konvoj hořet," popisuje. Z protějšího říčního břehu a z vrcholu kopce na konvoj Kúfiové začali střílet. Nakonec ji a její dvě dcery zachránila ochranka, která je dopravila do horského tunelu, a odtamtud je helikoptéra převezla do Kábulu.
Od té doby uplynulo deset let a Tálibán a USA směřují k mírové dohodě, která by mohla být podepsána tento víkend. Tálibánským ozbrojencům stačilo jen pár let k tomu, aby získali zpět své pozice. Nyní ovládají největší území od roku 2001.
Cena, kterou lidé kvůli bojům zaplatili, je obrovská: desítky tisíc civilistů bylo zabito nebo zraněno a Afghánistán zůstává jednou z nejchudších zemí světa. V zahraničí je asi 2,5 milionu afghánských uprchlíků a další 2 miliony Afghánců se musely přesunout v rámci své země.
"Každý by chtěl mír. Narodili jsme se ve válce a vyrostli ve válce. Moje generace a generace mých dětí neví, co mír vůbec znamená," říká Kúfiová. Nechce však dohodu za každou cenu. "Mír znamená důstojný život, spravedlnost, svobodu," domnívá se Kúfiová.
Obě její dcery studují na univerzitách v Kábulu, patří ke generaci, která je zvyklá na přístup k médiím a internetu. "Žádná síla nedokáže mé dcery a podobně staré dívky udržet zavřené doma. Ti, co se chystají v naší zemi vládnout, by si to měli uvědomit," prohlašuje.
Související

Rusko chce legalizovat Tálibán. Už delší dobu ho zve na jednání a mezinárodní fóra

Donald Trump: Zrádce, co hází zodpovědnost za své chyby na jiné
Tálibán , ženy , Afghanistán , islám
Aktuálně se děje
před 50 minutami

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
před 2 hodinami

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
před 2 hodinami

Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech
před 2 hodinami

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten
před 2 hodinami

Dánsko historicky postoupilo přes Kanadu. Švýcaři si poradili s Rakouskem, USA po obratu vyřadila Finy
před 3 hodinami

Svět má za sebou dva hektické týdny plné chaosu a jednání. A ukrajinský mír je stále v nedohlednu
před 4 hodinami

Izraelští vojáci přiznali, že používají palestinské civilisty jako lidské štíty
před 5 hodinami

Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války
před 6 hodinami

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu
před 8 hodinami

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera
před 9 hodinami

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"
před 10 hodinami

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu
před 11 hodinami

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy
před 13 hodinami

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera