BBC: Afghánská aktivistka chce dostat do mírových jednání víc žen

Favzía Kúfiová z Afghánistánu od dětství snila o tom, že se stane lékařkou. Když se však v 90. letech v její zemi dostalo k moci hnutí Tálibán, musela se svého snu vzdát. Tálibán vyhnal ženy z veřejného prostoru, jejího manžela poslal do vězení a ji samotnou coby pozdější političku se pokusil zavraždit.

Nakonec ale s Tálibánem zasedla k jednacímu stolu. Ten je nyní jen krok od podepsání mírové smlouvy s USA, které ho zbavily jeho někdejší moci.

Kúfiová byla podle serveru BBC jednou z hrstky žen v celoafghánské delegaci, která vyjednávala s bývalými islamistickými vůdci. Tato zasedání probíhala souběžně s mírovými debatami organizovanými USA. Tálibán zprvu odmítal s afghánskou vládou jednat. Své rozhodnutí vysvětloval tím, že "loutkový kabinet" neuznává. Ale pod tlakem USA a Ruska nakonec přistoupil na jednání s neoficiální afghánskou delegací. A právě v ní byla při třech příležitostech i Kúfiová.

Žena, jejíž život Tálibán dramaticky ovlivnil, zavedla debatu s členy hnutí rovnou na otázku ženských práv. Podle ní by mělo být do mírového procesu zahrnuto více žen.

"Navrhla jsem jim, že by mohli následovat našeho příkladu a také přizvat k jednání ženy. Vysmáli se mi," vypráví.

Během své vlády mezi lety 1996 a 2001 Tálibán ženám znemožnil studovat i chodit do práce. Dnes je oficiální pozice islamistického hnutí taková, že ženy mohou pracovat a studovat, ale pouze "v mezích islámských zákonů a afghánské kultury".

Tálibánské bojovníky Kúfiová poprvé spatřila v září roku 1996, když ovládli Kábul. Stačilo několik dní a její ambice byly zničeny - z medicíny musela kvůli nařízení ozbrojenců odejít.

Tálibán také vydal nařízení, že ženy musí nosit na veřejnosti burku zahalující celé tělo. "Burku jsem si nikdy nekoupila, protože nebudu utrácet peníze za něco, co ani nepovažuji za součást naší kultury," řekla Kúfiová.

Invaze vedená Spojenými státy po útocích 11. září 2001 Tálibán svrhla. Když Tálibán padl, pracovala Kúfiová pro Organizaci spojených národů (OSN) a zabývala se návratem dětských vojáků do běžného života. Také zůstala sama se dvěma dcerami poté, co její manžel zemřel na tuberkulózu zhoršenou pobytem ve vězení.

Když byly v roce 2005 vyhlášeny parlamentní volby, rozhodla se kandidovat. V prvním ze svých dvou funkčních období v parlamentu se stala místopředsedkyní. V této době se na ni Tálibán pokusil spáchat atentát.

"Při zpáteční cestě z oslav Mezinárodního dne žen začal můj konvoj hořet," popisuje. Z protějšího říčního břehu a z vrcholu kopce na konvoj Kúfiové začali střílet. Nakonec ji a její dvě dcery zachránila ochranka, která je dopravila do horského tunelu, a odtamtud je helikoptéra převezla do Kábulu.

Od té doby uplynulo deset let a Tálibán a USA směřují k mírové dohodě, která by mohla být podepsána tento víkend. Tálibánským ozbrojencům stačilo jen pár let k tomu, aby získali zpět své pozice. Nyní ovládají největší území od roku 2001.

Cena, kterou lidé kvůli bojům zaplatili, je obrovská: desítky tisíc civilistů bylo zabito nebo zraněno a Afghánistán zůstává jednou z nejchudších zemí světa. V zahraničí je asi 2,5 milionu afghánských uprchlíků a další 2 miliony Afghánců se musely přesunout v rámci své země.

"Každý by chtěl mír. Narodili jsme se ve válce a vyrostli ve válce. Moje generace a generace mých dětí neví, co mír vůbec znamená," říká Kúfiová. Nechce však dohodu za každou cenu. "Mír znamená důstojný život, spravedlnost, svobodu," domnívá se Kúfiová.

Obě její dcery studují na univerzitách v Kábulu, patří ke generaci, která je zvyklá na přístup k médiím a internetu. "Žádná síla nedokáže mé dcery a podobně staré dívky udržet zavřené doma. Ti, co se chystají v naší zemi vládnout, by si to měli uvědomit," prohlašuje.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Tálibán ženy Afghanistán islám

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy