Bývalí britští vojenští piloti cvičí čínské kolegy, Londýn je kritizuje

Britské ministerstvo obrany dnes kritizovalo cesty bývalých britských vojenských pilotů do Číny, kde za úplatu cvičí piloty armády komunistické země. Zákon to sice nezakazuje, ale poznatky o fungování západních pilotů by mohly sehrát zásadní roli například při napadení Tchaj-wanu, uvedla dnes stanice BBC. Vláda chystá kroky, aby této spolupráci zabránila.

"Podnikáme rozhodné kroky, abychom zastavili čínské náborové programy, které se pokoušejí získat sloužící a bývalé piloty britských ozbrojených sil pro výcvik příslušníků Lidové osvobozenecké armády v Čínské lidové republice," uvedl mluvčí britského ministerstva obrany. Úřad zkoumá smlouvy o mlčenlivosti a chystá nový zákon o národní bezpečnosti, dodal.

První britští piloti odjeli cvičit své čínské kolegy v roce 2019, pandemie covidu-19 pak spolupráci přerušila. Armáda odhaduje, že celkem takto působí až 30 bývalých vojenských letců. Peníze jsou podle mluvčího armády silnou motivací, za služby Peking nabízí až 270.000 dolarů (6,7 milionu korun).

Nejčastěji do Číny míří piloti krátce před šedesátkou, kteří z armády odešli před delší dobou a mají zkušenosti na strojích Typhoon, Jaguar, Harrier a Tornado. Armáda naopak neví o letcích se zkušenostmi ze stíhačky F-35, kteří by se vydali školit Číňany.

"Je to velmi atraktivní skupina lidí, kteří předávají dál své znalosti. Velmi zkušení západní piloti pomáhají rozvíjet taktiku a dovednosti čínského letectva," řekl BBC nejmenovaný západní činitel a dodal, že případy se množí.

Peking se podle BBC snaží přilákat i piloty dalších západních spojenců. Kandidáty oslovuje prostřednictvím personalistů, do výcviku je údajně zapojena jedna soukromá letecká akademie v Jihoafrické republice.

Londýn považuje Čínu za "hrozbu číslo jedna" pro svou národní a globální bezpečnost. Vztahy mezi oběma zeměmi se zhoršily v souvislosti s čínskými represemi v bývalé britské kolonii Hongkong, vyloučením čínského technologického gigantu Huawei z britské sítě 5G nebo kvůli obavám ohledně lidských práv v Číně, uvedla AFP.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 
stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 

Více souvisejících

Čínská armáda Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy