Čína kritizuje požadavek Austrálie na vyšetřování původu viru

Čínské ministerstvo zahraničí dnes označilo za politické manévrování požadavek Austrálie nezávisle vyšetřit původ koronaviru. V reakci na nedávnou kritiku amerického ministra zahraničí Mikea Pompea rovněž ujistilo, že v Číně v současnosti nejsou otevřeny žádné takzvané mokré trhy s živými zvířaty. Právě ty mohly být podle expertů zdrojem nákazy, z níž se vyvinula celosvětová pandemie.

Čína dnes kromě toho oznámila, že poskytne dodatečných 30 milionů dolarů (téměř 767 milionů korun) Světové zdravotnické organizaci (WHO) na podporu boje proti nemoci covid-19. Peking podle agentury DPA uvedl, že už v březnu věnoval WHO 20 milionů dolarů.

China says it will give an additional 30 million dollars to the World Health Organization after the United States announced last week it was halting funding https://t.co/I0h9xYGbxJ

— dpa news agency (@dpa_intl) April 23, 2020

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang dnes podle agentury Reuters řekl, že žádost z Austrálie je politickou manipulací a že Canberra by měla skoncovat se svou politickou předpojatostí. "Takzvané nezávislé vyšetřování navrhované Austrálií je ve skutečnosti politickou manipulací," prohlásil Keng.

Austrálie o víkendu oznámila, že bude požadovat mezinárodní vyšetřování, které by objasnilo původ nového typu koronaviru a jeho rozšíření. Dnes australský premiér Scott Morrison vyzval všechny členské země WHO k podpoře takového šetření. Řekl, že všichni členové mají povinnost se na věci podílet a dodal, že Austrálie bude vyšetřování prosazovat na příštím zasedání Světového zdravotnického shromáždění, hlavního orgánu WHO, které se uskuteční 17. května.

"Byl bych rád, kdyby byl svět bezpečnější, pokud jde o viry... Rád bych věřil, že jakákoli další země, ať je to Čína nebo kdokoli jiný, by měla sdílet stejný cíl," prohlásil dnes Morrison před novináři.

Austrálie podle Reuters chce, aby byla WHO posílena a měla k dispozici inspektory s pravomocemi vstoupit do dané země, podobně jako zbrojní inspektoři, v zájmu rychlejší reakce na zdravotní krizi.

Mluvčí čínské diplomacie Keng dnes dále na tiskové konferenci prohlásil, že v Číně nejsou žádné "mokré trhy". Reagoval tak na dotaz ohledně poznámek amerického ministra zahraničí Pompea, který minulý týden Čínu vyzval k uzavření těchto tržišť.

K jejich kritice se dnes připojila také Austrálie, když vyzvala největší ekonomiky světa sdružené ve skupině G20, aby proti trhům s živými zvířaty něco podnikly.

Austrálie označila trhy za riziko z hlediska biologické bezpečnosti, ale zatím nevyzývá k jejich úplnému zákazu. Měly by však podle ní být po etapách utlumovány.

Jako "mokré trhy" jsou označována tržiště s čerstvým masem či rybami, a to podle podlah, které bývají mokré buď od rozehřátého ledu používaného na chlazení, nebo kvůli častému stříkání prostorů vodou. Zvířata se na některých trzích totiž prodávají živá nebo se tam přímo porážejí, což zanechává množství nečistot.

Experti mají za to, že nový koronavirus se objevil na jednom takovém tržišti v čínském Wu-chanu, kde se prodávala i zvířata jako lišky, cibetky, želvy nebo hadi. Podle vědeckých poznatků jsou původním zdrojem nového koronaviru SARS-CoV-2 netopýři.

"Mokrý trh, jako je rybí trh v Sydney, je dokonale bezpečný," řekl dnes televizi ABC australský ministr zemědělství David Littleproud. "Ale když tam přidáte divoká zvířata, živá divoká zvířata, exotická divoká zvířata, vzniká nebezpečí pro člověka a biobezpečnostní riziko takové míry, jaké jsme byli svědky," řekl Littleproud. Připomněl také, že samotná Čína Světové organizaci pro zdraví zvířat (WOAH) sdělila, že původem nemoci covid-19 jsou patrně tato zvířata.

Čína ale čelí obviněním, že zpočátku informace o nákaze tajila. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že pokud Čína vědomě nezasáhla a nezabránila šíření, ponese následky.

Podle WOAH je covid-19 "blízkým příbuzným" jiných virů, které se našly ve vrápencích. Vir pak mohl přeskočit na člověka přímo z netopýrů, nebo nepřímo, například přes hmyzožravé savce luskouny.

Také koronavirus, který způsobil dřívější epidemii SARS, se podle vědců pravděpodobně nejdřív objevil v netopýrech, načež se přes cibetky dostal do lidí. Koronavirem způsobujícím nemoc MERS se lidé nejspíš nakazili od velbloudů, původním zdrojem však byli opět netopýři.

Čína sice v lednu vyhlásila dočasný zákaz prodeje živých zvířat, ale postupně přibývá zpráv, že živá zvířata se na čínských tržištích stále prodávají.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.
Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Austrálie WHO (Světová zdravotnická organizace) Zvířata Scott Morrison (australský premiér) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 40 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy