Čína obvinila ze špionáže dva Kanaďany, zadržování jsou od roku 2018

Čína dnes obvinila ze špionáže dva Kanaďany zadržované od roku 2018. S odvoláním na čínskou prokuraturu o tom informovala agentura AFP. Upozornila, že případ, jenž se týká Michaela Kovriga, který působil jako diplomat v Pekingu, a konzultanta se znalostí problematiky Severní Koreje Michaela Spavora, zatěžuje čínsko-kanadské vztahy.

Prokuratura oznámila, že oba muži jsou obviněni ze "špionáže a vyzrazení státního tajemství". Zatčeni byli v prosinci 2018, krátce potom, co Kanada na žádost americké justice zatkla finanční ředitelku a dceru zakladatele čínské společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou. USA ji viní z porušení amerických protiíránských sankcí a případ této Číňanky vyvolal bezprecedentní krizi mezi Ottawou a Pekingem.

#Canadians Michael #Spavor and Michael #Kovrig are indicted in #China on #espionage charges more than 18 months after they were first detained possibly in retribution for arrest in Canada of a #Huawei executive #CCPChina #technology https://t.co/ppT7DqO2ek

— MickeyTulip (@MickeyTulip) June 19, 2020

Jak napsala AFP, řízení, jež nyní Čína vede proti Kovrigovi a Spavorovi, se považuje na Západě za odvetné opatření za Meng, což Čína popírá a klade důraz na to, že je právním státem. Kauzy týkající se ohrožování bezpečnosti ale v Číně většinou zůstávají nejasné, píše AFP. Peking dal několikrát najevo, že podmínkou zlepšení vztahů s Ottawou je propuštění Meng.

Spavor žil před zatčením ve městě Tan-tung u hranic se Severní Koreou, se kterou spolupracoval v kulturní oblasti. Kovrig jezdil do Číny s obchodními vízy, ale jeho cílem bylo podle Číny provádět špionáž a získávat prostřednictvím svého kontaktu v Číně citlivé informace. Jeho kontaktní osobou měl být Spavor.

Čínsky hovořící Kovrig pracoval jako analytik pro nevládní Mezinárodní krizovou skupinu (ICG), která se zaměřuje na předcházení konfliktům a jejich řešení v rámci celého světa. Předtím působil v letech 2003 až 2016 jako diplomat, mimo jiné i v Pekingu a Hongkongu. Obvinění ze špionáže popřel.

Související

Více souvisejících

Čína špionáž Michael Kovrig Kanada

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy