Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na střeše, zdroji obnovitelné energie a prostornými terasami, kde mohou přistávat drony. Stavby v nové hospodářské zóně Siung-an navrhuje na základě vítězství v soutěži španělská architektonická kancelář Guallart, která chce zúročit zkušenosti získané za koronavirové pandemie.
Bydlení má proto fungovat tak, aby lidé mohli být soběstační také v dlouhých obdobích karantény, napsala agentura Reuters.
Siung-an propaguje čínský prezident Si Ťin-pching jako "nový standard v postcovidové době". Architekti se tomu přizpůsobili, a jejich domy proto mají být co nejvíce soběstačné. Část energie tak budou moci produkovat samy, poskytnou obyvatelům místo na pěstování plodin a dost prostoru pro případ, že by situace vyžadovala práci z domova.
"Nemůžeme dál navrhovat města a budovy jako by se nic nestalo. Náš projekt vychází z potřeby nabídnout řešení pro nejrůznější krize a vytvořit novou podobu městského života založenou na oběhovém hospodářství," uvedl zakladatel architektonické kanceláře Vicente Guallart.
Construction on China’s ‘city of the future’ highlights Beijing’s renewed zeal for ambitious state planning #China #china #Xiongan https://t.co/RBwkUrOKo2 pic.twitter.com/OZod8pFVF8
— SCMP Economy (@scmpeconomy) September 14, 2020
Po zkušenosti dlouhodobé karantény, kterou kvůli koronaviru nařídily desítky zemí na světě, mluví vlády o nutnosti vylepšit udržitelnost, mobilitu a bezpečnost potravin například pomocí většího množství zeleně, hustší sítě cyklostezek nebo moderních technologií. V samotné Číně plánuje technologická společnost Tencent postavit "chytré město", první vlaštovkou ale má být už hospodářská zóna Siung-an asi 130 kilometrů jihovýchodně od Pekingu, o níž prezident Si hovořil už v roce 2017.
Plány na novou zástavbu dokončovali španělští architekti v Barceloně za karantény a tento zážitek prý projekt hodně ovlivnil. "Chtěli jsme něco jako manifest věcí, které budou důležité během jakékoli další karantény v budoucnu," říká Guallart. "Pokud v domech bude prostor pro práci z domova a domácí vzdělávání, pokud bude dost místa na prostorných terasách a ve městech se bude moci pěstovat na střechách či tisknout cokoli na sdílených 3D tiskárnách, pak budeme mnohem lépe připravení na budoucí krize," dodává.
I epidemie v minulosti přinesly změny v plánování měst a v urbanismu, ať už se to týkalo kanalizačních systémů, městské hromadné dopravy či regulace bydlení. Tentokrát panují obavy, že zkušenost s nákazou může vést ke vzniku izolovaných elitních enkláv, které budou do určité míry soběstačné, myslí si urbanista Tony Matthews z australské Griffithovy univerzity. "Lidé, kteří si to mohou dovolit, budou platit za to, že budou izolovaní. Mohou se objevit postcovidové obytné areály s ochrankou, soukromými zdravotnickými zařízeními a vlastní produkcí potravin," domnívá se Matthews.
Podle Guallarta ale může mít koronavirus i řadu pozitivních dopadů. Města budou více myslet na ekologii a mohou být odvážnější. "Pandemie k nám rychleji přiblížila budoucnost," myslí si španělský architekt.
Související

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
Čína , města , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří
před 1 hodinou

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU
před 1 hodinou

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %
před 2 hodinami

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?
před 3 hodinami

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti
před 4 hodinami

Počasí příští víkend: Teploty dvacítku nepřekonají, může se objevit déšť
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
včera

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
včera

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
včera

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
včera

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
včera

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
včera

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
včera

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
včera
Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
Už v pátek večer dorazila do dějiště hokejového světového šampionátu přicestovala i výstroj reprezentačního útočníka Martina Nečase, bez které tak nemohl nastoupit už v pátek proti Švýcarsku. Nyní to vypadá, že v neděli večer by už ale mohl být spatřen na ledě v zápase proti Norsku (v neděli ve 20:20 středoevropského času). S největší pravděpodobností v něm nastoupí v útočné formaci po boku Michaela Špačka a Filipa Zadiny, přičemž by tak šlo pro Martina Nečase o jistou reminiscenci na jeho působení v juniorech. V kategorii hráčů do 20 let totiž právě se Špačkem a Zadinou taktéž nastupoval.
Zdroj: David Holub