Čína údajně odmítla dát WHO data o prvních případech nákazy koronavirem

Čínské úřady odmítly poskytnout odborníkům Světové zdravotnické organizace (WHO) primární data o prvních případech nákazy koronavirem, která by WHO pomohla určit, jakým způsobem a kdy se koronavirus poprvé začal v Číně šířit, napsal dnes deník The Wall Street Journal.

Konkrétně čínské úřady údajně zamítly žádost o poskytnutí podrobností o 174 případech, které byly zaznamenány v prosinci 2019 v čínském Wu-chanu.

Informace o prvních zaznamenaných případech žádal tým WHO, který se vydal do Číny zkoumat původ pandemie. Čínští úředníci a zdravotníci předložili týmu vlastní rozsáhlé přehledy a analýzy dat týkající se těchto prvních zaznamenaných případů. Dodali také analýzy vypracované na základě zpětného prozkoumání zdravotnických záznamů z několika měsíců předcházejících období, kdy bylo šíření viru ve Wu-chanu zaznamenáno, uvedla expertní skupina WHO.

Primární data, o něž se předložené studie opírají, však tým WHO prozkoumat nemohl. Přístup k primárním datům by přitom WHO mohl umožnit vytvořit vlastní analýzu toho, kdy a jakým způsobem se virus začal v Číně šířit, tvrdí členové týmu. Odborníci WHO také uvedli, že členské státy obvykle data potřebná pro šetření organizaci poskytují.

"Ukázali nám pár případů, ale není to stejné, jako kdyby dodali všechny, což je u epidemického šetření standardní," sdělil Dominic Dwyer, australský mikrobiolog a člen týmu WHO. "V takovém případě jsou naše možnosti interpretovat data omezené, i když druhá strana si může myslet, že jsou celkem dobré," vysvětlil Dwyer. Čínská národní zdravotnická komise ani ministerstvo zdravotnictví na žádost o komentář podle deníku nereagovaly.

Šetření WHO se zaměřuje na otázku, zda se choroba šířila v Číně již před začátkem prosince 2019, kdy čínské úřady oznámily prvního pacienta se symptomy covidu-19. Podle týmu WHO ve dvou měsících předcházejících zaznamenání koronaviru ve Wu-chanu mělo 90 hospitalizovaných pacientů ve střední části Číny příznaky jako při onemocnění covidem-19. Testy koronavirových protilátek provedené u těchto lidí čínskými úřady s více než ročním odstupem však všechny vyšly negativně. Nicméně množství protilátek mohlo od té doby klesnout pod hranici rozpoznatelnosti, podotkl WSJ.

Šéf týmu WHO Peter Ben Embarek na úterní tiskové konferenci uvedl, že podle dosavadních zjištění je virus SARS-CoV-2 pravděpodobně přírodního původu a jeho hostitelem mohli být netopýři. Že by virus unikl z laboratoře, je podle Embareka vysoce nepravděpodobné. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes na tiskové konferenci podle agentury Reuters ale řekl, že WHO zatím žádné hypotézy o původu nemoci nevyloučila. "Vyskytly se otázky, zda byly některé z hypotéz odloženy stranou. Poté, co jsem mluvil s některými členy týmu, bych chtěl potvrdit, že všechny hypotézy zůstávají otevřené a žádají si další analýzy a zkoumání," sdělil šéf WHO.

Čína se snaží vyhnout obviněním, že objev nového typu koronaviru zpočátku tajila a umožnila tak rozšíření nákazy. Vládnoucí čínská komunistická strana tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, například z dovezených mořských plodů. Embarek tuto hypotézu v úterý nevyloučil.

Související

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) Čína Wu-chan Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy