Čínský prezident je na první zahraniční cestě od začátku pandemie covidu

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes přicestoval na návštěvu Kazachstánu. Jde o první zahraniční cestu čínského prezidenta od vypuknutí pandemie nemoci covid-19. Následně se Si vydá do Uzbekistánu, kde by se měl na okraj summitu Šanghajské organizace pro spolupráci setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Na letišti v kazachstánské metropoli Nur-Sultanu dnes čínského prezidenta přivítal jeho kazachstánský protějšek Kasym-Žomart Tokajev. Podle Tokajevovy kanceláře mají oba politici na programu jednání energetiku a globální ekonomické změny. Kazachstán patří k významným producentům ropy a zemního plynu a Čína k předním dovozcům těchto surovin, připomíná agentura AP.

V Samarkandu v Uzbekistánu čeká čínského prezidenta ve čtvrtek schůzka s představiteli zemí Šanghajské organizace pro spolupráci, kam kromě Číny, Ruska a Uzbekistánu patří také Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Indie a Pákistán.

Na okraj dvoudenního summitu je ve čtvrtek plánována bilaterální schůzka čínského a ruského prezidenta, jejímž předmětem bude válka na Ukrajině a další mezinárodní a regionální témata, prohlásil poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov.

Čína a Rusko se dlouho snaží prezentovat Šanghajskou organizaci pro spolupráci, založenou v roce 2001, jako alternativu k západním mnohostranným organizacím, uvádí zpravodajský server BBC.

Putin a Si se naposledy setkali v únoru u příležitosti zimních olympijských her v Pekingu. Po schůzce vydali společné prohlášení, v němž uvedli, že přátelství jejich zemí "nezná hranic". O pár dní později Rusko napadlo Ukrajinu. Čína invazi odmítla odsoudit, ale ani ji jasně nepodpořila. Peking se ovšem také nepřipojil k mezinárodním sankcím vůči Moskvě a vzájemný obchod obou zemí dál roste. Dovoz ruské ropy do Indie a Číny od ruského vpádu na Ukrajinu stoupá, píše BBC.

Si Ťin-pching naposledy opustil Čínu v lednu 2020, kdy se vydal na návštěvu Barmy. Stalo se tak jen několik dní před vyhlášením uzávěry ve městě Wu-chan, odkud byly ohlášeny vůbec první případy nákazy tehdy novým typem koronaviru.

Zatímco většina světa se po covidové pandemii znovu otevřela, Čína pokračuje v uzavírání celých měst a provincií pokaždé, kdy jsou odhaleny nové případy infekce koronavirem.

Související

Více souvisejících

Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy