Co ukázala pandemie o Číně a Spojených státech? Prestižní deník má jasno

NÁZOR - Moudří stařešinové kdysi předpovídali, že východ a západ se jednou spojí, přičemž obrozující se a vládnoucí mocnost společně zaujmou novou vůdčí roli, uvádí editorial serveru The Guardian. Renomovaný britský deník ovšem dodává, že myšlenka čínsko-amerického partnerství "G2", dosažení jejich vzájemného konsensu na klíčových otázkách zásadních k vedení mezinárodního společenství, vždy zněla jako pohádka.

Špatný vtip

"Od této chvíle to ale zní spíše jako špatný vtip," deklaruje prestižní deník. Tvrdí, že spolu s tím, jak současná pandemie koronaviru sice ohrožuje miliony životů a přináší riziko strádání v globální ekonomické recesi, nedostatky Číny i Spojených států jsou stále zřetelnější.

Čínské úřady tajily epidemii ve Wu-chanu a šikanovaly ty, kteří se snažili troubit na poplach, čímž umožnily šíření koronaviru v zemi i za její hranice, vyzdvihuje editorial. Přiznává, že až následná drakonická opatření zřejmě zastavila šíření nemoci na čínském území - alespoň prozatím - a měla by dalším státům koupit pomyslný čas, aby se připravily.

Čínští diplomaté a čínská státní média také šířili divoké konspirační teorie, které naznačovaly, že virus pochází ze Spojených států, případně tam byl vytvořen, i když to čínští představitelé nyní berou zpět, poukazuje The Guardian. Připomíná, že Peking i tak minulý týden, tedy v době, kdy se všichni soustředili na pandemii, vyhodil americké novináře z velkých mediálních organizací v zuřivé odvetě za zpřísnění dozoru nad čínskými státními médii v USA.

Americký prezident Donald Trump zase strávil týdny zlehčováním obav, když naznačoval, že virus "zmizí" a je "poměrně značně pod kontrolou", upozorňuje britský server. Doplňuje, že šéf Bílého domu přenechal odpovědnost jednotlivým americkým státům a nyní chce návrat do normálu, jako by tato možnost byla realistická.

Světová zdravotnická organizace varuje, že Spojené státy se mohou stát novým centrem pandemie a tamní lékařští experti i guvernéři jednotlivých států si zoufají, uvádí renomovaný deník. Podotýká, že Trump se naopak snažil odlákat německou firmu vyvíjející možnou vakcínu do USA a prosazoval nevyzkoušenou léčbu.

"Jeho administrativa s bezdůvodnou krutostí utužila sankce vůči Íránu, jedná z nejhůře (koronavirem) zasažených zemí," píše editorial. Dodává, že Trump sám až do tohoto týdne o nemoci hovořil jako o "čínském viru", ačkoliv tím stigmatizoval Číňany s podněcoval nenávistné útoky proti nim.

Je třeba hledat nové cesty kooperace

Trump ale může svého obviňování litovat, protože mnoho materiálů pro potřebné vybavení, například masky, se vyrábí především v Číně, konstatuje prestižní server. Upozorňuje, že experti sice viní z ukončení výroby penicilinu a aspirinu v USA predátorskou cenovou politiku čínských firem, ale ve skutečnosti federální úřady ukázaly bohorovnost, když nedokázaly uchránit vlastní klíčové zdroje a spoléhaly na zahraniční produkci.    

"Selhání Washingtonu umožňují Pekingu - navzdory jeho vlastní trestuhodnosti - obnovit si tvář a budovat zahraniční vliv," pokračuje The Guardian. Odkazuje na prohlášení srbského prezidenta Aleksandra Vučiće, že jediná země, která může Srbům pomoci, je Čína, protože evropská solidarita zkrátka neexistuje, načež do Srbska z Číny promptně dorazily ochranné pomůcky a zdravotničtí experti.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čínské dodávky zdravotního materiálu jiným zemím jsou vítané, stejně jako byla pomoc, kterou Čína dostala od Evropské unie, když vypukla epidemie ve Wu-chanu, což platí i o vybavení, které s spolu sdílejí evropští sousedé, konstatuje britský deník. Připomíná přitom úterní varování vysokého představitele EU pro zahraniční politiku Josepa Borrella, který varoval před "bojem o vliv" skrze "politiku štědrosti" a apeloval na Unii, aby ukázala, že solidarita není prázdná fráze.

Současná pandemie podtrhuje potřebu mezinárodní spolupráce, jelikož na globální problémy musí přijít globální odpověď, tvrdí editorial. Situace podle něj ale také opět ukázala, že Čína ani Spojené státy nedokážou zaujmout vůdčí roli, nemají zájem na spolupráci, a tak zbytek světa musí najít vlastní cestu vzájemné kooperace.

Související

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Si Ťin-pching Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 3 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026

Přestože o českého reprezentanta Michala Sadílka měla podle deníku Sport zájem pražská Sparta, nakonec se spoluhráčem svého bratra Lukáše nestane. Rozhodl se totiž nadále pokračovat ve svém současném působišti v nizozemském Twente, kde hraje už od roku 2021. O Vánocích oznámil, že s klubem prodloužil smlouvu až do léta 2026.

Zdroj: David Holub

Další zprávy