Čtvrt milionu pohřbených zaživa? V Jižní Koreji se objevil nový trend

Jedna jihokorejská služba nabízí pohřby zdarma - ale jen těm, kteří jsou ještě naživu. Ve zdravotnickém centru Hjowon se už přes 250.000 lidí zúčastnilo masových "pohřbů zaživa" s nadějí, že zlepší svůj život, když budou předstírat vlastní smrt. Uvedla to agentura Reuters.

"Jakmile si uvědomíte a prožijete smrt, získáte nový přístup k životu," říká 75letá Čcho Če-hi, která se nedávného pohřbu zaživa zúčastnila v rámci programu "správného umírání". Takový program nabízí její pečovatelský ústav. Události se zúčastnily desítky lidí, od náctiletých po seniory. Měli na sobě smuteční závoje, fotili si pohřební portréty, sepisovali poslední vůle a strávili asi deset minut v zavřené rakvi.

Vysokoškolský student Čche Čin-kjo pak uvedl, že čas strávený v rakvi mu pomohl uvědomit si, že na ostatní příliš často nahlíží jako na soupeře. "Když jsem byl v rakvi, ptal jsem se sám sebe, k čemu mi to je," prohlásil 28letý muž. Dodal, že po dokončení studií si plánuje založit vlastní podnikání místo toho, aby se ucházel o místo na vysoce konkurenčním korejském pracovním trhu.

"Je důležité se na smrt připravit a poučit se z ní už v mladém věku," říká profesor patologie Jo Un-Sil, který o smrti napsal knihu.

V roce 2016 v Jižní Koreji připadlo 20,2 sebevraždy na 100.000 obyvatel. To je téměř dvakrát více, než je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) světový průměr.

Pohřební společnost Hjowon začala nabízet pohřby zaživa, aby pomohla lidem vážit si svého života a hledat odpuštění a usmíření u rodiny a přátel, říká Čong Jong-mun, který službu vede. Hřeje ho prý u srdce, když se lidé usmíří na pohřbu svého příbuzného. Mrzí ho ale, že s tím tak dlouho čekají.

"Nemáme nekonečně času. Proto si myslím, že je tato zkušenost tak důležitá. Můžeme se omluvit a usmířit se dřív a žít šťastně po zbytek života," prohlásil Čong.

Párkrát odradil lidi, kteří přemýšleli, že by si vzali život. "Vybral jsem si ty lidi, kteří se sami sebe ptali, zda by neměli spáchat sebevraždu a jejich rozhodnutí jsem zvrátil," řekl Čong.

Se studentem Čchem poselství o hodnotě jedince pohnulo. "Chci, aby lidé věděli, že na nich záleží, a že kdyby odešli, byli by někteří lidé velice smutní. Štěstí se nachází v přítomnosti," říká se slzami v očích.

Související

Více souvisejících

Jižní Korea pohřbení zaživa hrobky

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy