NÁZOR - Tvrzení, že globální pandemie nového koronaviru vytváří chaos a skutečně, hmatatelně ovlivňuje naše životy, není zajisté přehnané, deklaruje Jeremy Douglas v komentáři pro server CNN. Představitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) upozorňuje, že jen malá pozornost je ale zatím věnována tomu, jak šíření nemoci oslabuje snahy vlád bojovat s mezinárodním organizovaným zločinem a pašeráctvím.
Praktické dopady
Situace je markantní především v Asii, kde epidemie začala, uvádí Douglas. Dodává, že virus a tvrdá opatření v boji s jeho šířením komplikují možnosti UNODC přimět asijské represivní složky a justiční aparáty ke sdílení informací a poznatků i plánování a provádění společných operací.
"Ačkoliv se pohyb lidí a zboží přes hranice zpomalil, mezinárodní a zahraniční spolupráce je důležitější než kdy předtím s ohledem na přítomnost miliardy dolarů pašujících kartelů v regionu," píše Douglas.
Mimo objektivy kamer nemoc covid-19 ovlivňuje to, jak vlády i OSN běžně fungují, a to negativním způsobem, který není zcela doceněný, poukazuje Douglas. Poukazuje, že šest jihoasijských států - Kambodža, Čína, Laos, Barma, Thajsko a Vietnam -, stejně jako UNODC musely pozastavit dlouho plánované a pečlivě připravené společné operace proti organizovanému zločinu a pašerákům drog na hranicích regionu.
Na dobu neurčitou byly odloženy také veškeré osobní schůzky zpravodajců a vzhledem k průběhu epidemie může trvat dlouhé měsíce, než budou obnoveny, obává se Douglas. Dodává, že ministři silových resortů a vysocí činitelé jsou v zásadě v karanténě a nejsou si jistí, co dělat dál.
Posílené sledování
Mnoho pohraničních jednotek a celníků je také nyní pověřeno sledováním toho, zda lidé přecházející hranice nevykazují známky nákazy koronavirem, připomíná Douglas. Za velké problém považuje to, že mnozí dostávají smíšené pokyny ohledně toho, co a jak mají dělat.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Asijská paramilitární policie operující na klíčových hraničních stanovištích nebyla patřičně vyškolena jak v pandemii postupovat," pokračuje Douglas. Obává se, že přeorientování zpravidla špatně vybavených a slabě vycvičených bezpečnostních složek v regionu na boj s pandemií může narušit další priority a oslabit již tak křehkou vládu práva, stejně jako důležitou snahu bojovat s kartely.
Podle Douglese ja tak více než pravděpodobné, že pašeráci z této situace budou výrazně a hmatatelně profitovat.
Odvádění pozornosti
Skutečností zůstává, že chování organizovaného zločinu je předvídatelné a pašeráci využijí možnosti k převozu prekurzorů a výrobě a distribuci většího množství drog i dalšího nelegálního zboží, jelikož represivní složky se zaměřují a soustředí na jiné oblasti, obává se Douglas. Míní, že organizovaný zločin bude jednat rychle, aby toho využil.
"Nebudou váhat - jejich byznys je zásadně spjatý s využíváním dysfunkcí a slabosti vlád," píše Douglas. Pandemii koronaviru proto označuje za katastrofu pro nepřipravené represivní složky - které se nyní potýkají s odpovědí - a naopak příležitost pro organizovaný zločin v Asii.
Koronavirus odhaluje fatální nedostatky v zajišťování veřejné bezpečnosti a jejich schopnosti reagovat, přičemž negativní dopady region zřetelně pocítí, domnívá se Douglas. Očekává, že v momentě, kdy se situace uklidní a epidemie se dostane pod kontrolu, země jihovýchodní Asie a OSN budou muset rychle reagovat a restartovat snahy o spolupráci, oprášit odložené plány a opět spustit operace.
Pokud se tak nestane, hrozí, že mezinárodní organizovaný zločin a pašeráci získají půdu pod nohama, což si region nemůže dovolit, deklaruje závěrem Douglas.
Související
Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku
NÁZOR: Prohnilý offshoreový byznys. Aktivista objasňuje skandál Pandora Papers
organizovaný zločin , Pašeráctví , Drogy , OSN , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák