NÁZOR - Tvrzení, že globální pandemie nového koronaviru vytváří chaos a skutečně, hmatatelně ovlivňuje naše životy, není zajisté přehnané, deklaruje Jeremy Douglas v komentáři pro server CNN. Představitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) upozorňuje, že jen malá pozornost je ale zatím věnována tomu, jak šíření nemoci oslabuje snahy vlád bojovat s mezinárodním organizovaným zločinem a pašeráctvím.
Praktické dopady
Situace je markantní především v Asii, kde epidemie začala, uvádí Douglas. Dodává, že virus a tvrdá opatření v boji s jeho šířením komplikují možnosti UNODC přimět asijské represivní složky a justiční aparáty ke sdílení informací a poznatků i plánování a provádění společných operací.
"Ačkoliv se pohyb lidí a zboží přes hranice zpomalil, mezinárodní a zahraniční spolupráce je důležitější než kdy předtím s ohledem na přítomnost miliardy dolarů pašujících kartelů v regionu," píše Douglas.
Mimo objektivy kamer nemoc covid-19 ovlivňuje to, jak vlády i OSN běžně fungují, a to negativním způsobem, který není zcela doceněný, poukazuje Douglas. Poukazuje, že šest jihoasijských států - Kambodža, Čína, Laos, Barma, Thajsko a Vietnam -, stejně jako UNODC musely pozastavit dlouho plánované a pečlivě připravené společné operace proti organizovanému zločinu a pašerákům drog na hranicích regionu.
Na dobu neurčitou byly odloženy také veškeré osobní schůzky zpravodajců a vzhledem k průběhu epidemie může trvat dlouhé měsíce, než budou obnoveny, obává se Douglas. Dodává, že ministři silových resortů a vysocí činitelé jsou v zásadě v karanténě a nejsou si jistí, co dělat dál.
Posílené sledování
Mnoho pohraničních jednotek a celníků je také nyní pověřeno sledováním toho, zda lidé přecházející hranice nevykazují známky nákazy koronavirem, připomíná Douglas. Za velké problém považuje to, že mnozí dostávají smíšené pokyny ohledně toho, co a jak mají dělat.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Asijská paramilitární policie operující na klíčových hraničních stanovištích nebyla patřičně vyškolena jak v pandemii postupovat," pokračuje Douglas. Obává se, že přeorientování zpravidla špatně vybavených a slabě vycvičených bezpečnostních složek v regionu na boj s pandemií může narušit další priority a oslabit již tak křehkou vládu práva, stejně jako důležitou snahu bojovat s kartely.
Podle Douglese ja tak více než pravděpodobné, že pašeráci z této situace budou výrazně a hmatatelně profitovat.
Odvádění pozornosti
Skutečností zůstává, že chování organizovaného zločinu je předvídatelné a pašeráci využijí možnosti k převozu prekurzorů a výrobě a distribuci většího množství drog i dalšího nelegálního zboží, jelikož represivní složky se zaměřují a soustředí na jiné oblasti, obává se Douglas. Míní, že organizovaný zločin bude jednat rychle, aby toho využil.
"Nebudou váhat - jejich byznys je zásadně spjatý s využíváním dysfunkcí a slabosti vlád," píše Douglas. Pandemii koronaviru proto označuje za katastrofu pro nepřipravené represivní složky - které se nyní potýkají s odpovědí - a naopak příležitost pro organizovaný zločin v Asii.
Koronavirus odhaluje fatální nedostatky v zajišťování veřejné bezpečnosti a jejich schopnosti reagovat, přičemž negativní dopady region zřetelně pocítí, domnívá se Douglas. Očekává, že v momentě, kdy se situace uklidní a epidemie se dostane pod kontrolu, země jihovýchodní Asie a OSN budou muset rychle reagovat a restartovat snahy o spolupráci, oprášit odložené plány a opět spustit operace.
Pokud se tak nestane, hrozí, že mezinárodní organizovaný zločin a pašeráci získají půdu pod nohama, což si region nemůže dovolit, deklaruje závěrem Douglas.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku
NÁZOR: Prohnilý offshoreový byznys. Aktivista objasňuje skandál Pandora Papers
organizovaný zločin , Pašeráctví , Drogy , OSN , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák