Dopad pandemie, který světu uniká. Představitel OSN naznačil, co hrozí v Asii

NÁZOR - Tvrzení, že globální pandemie nového koronaviru vytváří chaos a skutečně, hmatatelně ovlivňuje naše životy, není zajisté přehnané, deklaruje Jeremy Douglas v komentáři pro server CNN. Představitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) upozorňuje, že jen malá pozornost je ale zatím věnována tomu, jak šíření nemoci oslabuje snahy vlád bojovat s mezinárodním organizovaným zločinem a pašeráctvím.

Praktické dopady

Situace je markantní především v Asii, kde epidemie začala, uvádí Douglas. Dodává, že virus a tvrdá opatření v boji s jeho šířením komplikují možnosti UNODC přimět asijské represivní složky a justiční aparáty ke sdílení informací a poznatků i plánování a provádění společných operací.

"Ačkoliv se pohyb lidí a zboží přes hranice zpomalil, mezinárodní a zahraniční spolupráce je důležitější než kdy předtím s ohledem na přítomnost miliardy dolarů pašujících kartelů v regionu," píše Douglas.

Mimo objektivy kamer nemoc covid-19 ovlivňuje to, jak vlády i OSN běžně fungují, a to negativním způsobem, který není zcela doceněný, poukazuje Douglas. Poukazuje, že šest jihoasijských států - Kambodža, Čína, Laos, Barma, Thajsko a Vietnam -, stejně jako UNODC musely pozastavit dlouho plánované a pečlivě připravené společné operace proti organizovanému zločinu a pašerákům drog na hranicích regionu.

Na dobu neurčitou byly odloženy také veškeré osobní schůzky zpravodajců a vzhledem k průběhu epidemie může trvat dlouhé měsíce, než budou obnoveny, obává se Douglas. Dodává, že ministři silových resortů a vysocí činitelé jsou v zásadě v karanténě a nejsou si jistí, co dělat dál.

Posílené sledování

Mnoho pohraničních jednotek a celníků je také nyní pověřeno sledováním toho, zda lidé přecházející hranice nevykazují známky nákazy koronavirem, připomíná Douglas. Za velké problém považuje to, že mnozí dostávají smíšené pokyny ohledně toho, co a jak mají dělat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Asijská paramilitární policie operující na klíčových hraničních stanovištích nebyla patřičně vyškolena jak v pandemii postupovat," pokračuje Douglas. Obává se, že přeorientování zpravidla špatně vybavených a slabě vycvičených bezpečnostních složek v regionu na boj s pandemií může narušit další priority a oslabit již tak křehkou vládu práva, stejně jako důležitou snahu bojovat s kartely.

Podle Douglese ja tak více než pravděpodobné, že pašeráci z této situace budou výrazně a hmatatelně profitovat.

Odvádění pozornosti

Skutečností zůstává, že chování organizovaného zločinu je předvídatelné a pašeráci využijí možnosti k převozu prekurzorů a výrobě a distribuci většího množství drog i dalšího nelegálního zboží, jelikož represivní složky se zaměřují a soustředí na jiné oblasti, obává se Douglas. Míní, že organizovaný zločin bude jednat rychle, aby toho využil.

"Nebudou váhat - jejich byznys je zásadně spjatý s využíváním dysfunkcí a slabosti vlád," píše Douglas. Pandemii koronaviru proto označuje za katastrofu pro nepřipravené represivní složky - které se nyní potýkají s odpovědí - a naopak příležitost pro organizovaný zločin v Asii.

Koronavirus odhaluje fatální nedostatky v zajišťování veřejné bezpečnosti a jejich schopnosti reagovat, přičemž negativní dopady region zřetelně pocítí, domnívá se Douglas. Očekává, že v momentě, kdy se situace uklidní a epidemie se dostane pod kontrolu, země jihovýchodní Asie a OSN budou muset rychle reagovat a restartovat snahy o spolupráci, oprášit odložené plány a opět spustit operace.

Pokud se tak nestane, hrozí, že mezinárodní organizovaný zločin a pašeráci získají půdu pod nohama, což si region nemůže dovolit, deklaruje závěrem Douglas.

Související

Ilustrační fotografie. Analýza

Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku

Organizovaný zločin zůstává silným protivníkem. Italská mafie nadále působí po celém světě, balkánské a postsovětské zločinecké struktury expandují do Evropy. Jednotlivé skupiny se zaměřují na obchod s drogami, praní špinavých peněz či pašování, často využívají korupci a zneužívají migrační krize. Ruská invaze na Ukrajinu narušila spolupráci mezi ruskými a ukrajinskými zločineckými sítěmi, ale pašování a jiné aktivity nadále pokračují
Peníze, zlato

NÁZOR: Prohnilý offshoreový byznys. Aktivista objasňuje skandál Pandora Papers

Po zveřejnění tzv. Panama Papers před pěti lety se jisté byznysové kruhy snažily líčit pochybnou firmu Mossack Fonseca, která stála v jádru celé kauzy, jako vyvrhele, zkažené jablko v prosperujícím sadu skvělých profesionálů usnadňujících světový obchod a pomáhajících korporacím platit spravedlivé, byť minimální daně, připomíná Drew Sullivan v komentáři pro server Washington Post. Protikorupční aktivista a spoluzakladatel Projektu pro hlášení organizovaného zločinu a korupce (OCCRP) dodává, že odhalení tzv. Pandora Papers toto tvrzení vyvrací.

Více souvisejících

organizovaný zločin Pašeráctví Drogy OSN Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy