Druhá olympiáda ve stínu pandemie. Čína zavedla přísnější opatření než Japonsko

Zimní olympijské hry, které začnou 4. února v Pekingu, jsou druhou olympiádou, jež se bude konat v době pandemie nemoci covid-19. Čínští pořadatelé se rozhodli přijmout ještě přísnější opatření, než za jakých probíhala letní olympiáda v Tokiu.

Stejně jako v případě japonské metropole ani do Pekingu nemohou kvůli opatřením proti šíření koronaviru přijet zahraniční diváci. Tento měsíc navíc čínské úřady oznámily, že vstupenky na olympiádu nebudou prodávány ani čínské veřejnosti, ale budou distribuovány vybraným skupinám lidí.

Sportovci, kteří se olympiády zúčastní, musejí být očkovaní nebo podstoupit karanténu v délce 21 dnů. Po celou dobu se budou pohybovat v uzavřené bublině, to znamená, že se nedostanou do kontaktu s lidmi z okolí.

Účastníci her budou rovněž denně absolvovat testy na koronavirus a v době, kdy nebudou soutěžit nebo trénovat, musejí nosit roušky či respirátory. Přesouvat se budou de facto jen mezi ubytovacím zařízením a sportovišti, a to speciálními dopravními spoji. I odpadky z olympijské vesnice budou odváženy na dočasná skladovací místa, aby se zamezilo případnému rozšíření infekce.

Ve vlastní uzavřené bublině žijí také místní pracovníci, jako jsou kuchaři, řidiči či dobrovolníci, kteří se starají o zajištění bezproblémového průběhu her. Ani ti se po celou dobu olympiády nesmějí dostat do fyzického kontaktu s vnějším světem, včetně svých rodin, uvedl zpravodajský server BBC News.

Čína je zemí, kde se nový typ koronaviru objevil před dvěma roky vůbec poprvé; první případy byly hlášeny z města Wu-chan. Od té doby se ale Číně podařilo covid téměř vymýtit, v zemi s více než 1,4 miliardy obyvatel denně přibývají pouze desítky nakažených. Podle statistik americké univerzity Johnse Hopkinse zaznamenala Čína od začátku pandemie necelých 120.000 případů nákazy a 4849 úmrtí.

Úspěšný boj s koronavirem svádí Čína za cenu drastických opatření. Při odhalení prvních několika případů infekce úřady zavírají celé domovní bloky, městské čtvrti i mnohamilionová města. Nedávno bylo například měsíc v přísném lockdownu město Si-an, kde žije 13 milionů lidí. V současnosti uzávěra platí i v některých oblastech Pekingu.

Související

Více souvisejících

Čína olympiáda

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dmitrij Medveděv

Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska

Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili

Podle informací jihokorejských zpravodajských služeb přišlo v bojích na straně Ruska ve válce na Ukrajině o život nejméně 100 severokorejských vojáků, dalších 1 000 bylo zraněno. Tuto informaci pole BBC uvedl jihokorejský poslanec Lee Sung-kwon po brífinku parlamentu s Národní zpravodajskou službou Jižní Koreje.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

včera

Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je jen pár dní před Vánocemi hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Informoval o tom ve středu odpoledne na sociální síti. Válek zrušil pracovní program do konce týdne, komplikace podle jeho slov nejsou zásadní.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy