Ve Vnitřním Mongolsku se objevil dýmějový mor. Úřady urychleně zavádí opatření

V čínské oblasti Vnitřního Mongolska byl v nemocnici detekován dýmějový mor. Úřady urychleně zvyšují opatření a zdravotní komise vydala varování třetího stupně.

Nemocnice ve městě Bayannur v sobotu nahlásila pacienta nakaženého dýmějovým morem, a proto tamní úřady vyhlásili varování 3 stupně, druhé nejnižší na čtyřbodové škále a to za 24 hodin od prokázané nákazy.

Varování zahrnuje zákaz lovu zvířat i následnou konzumaci a zároveň vyzývá veřejnost, aby jakékoliv podezření na mor nebo nevysvětlitelnou horečku nahlásila. Hlášení se týká i nemocných nebo mrtvých svišťů. Podle serveru News zatím není jasné, jak se mohl mongolský pastevec morem nakazit.

Nemoc je známá pod názvem „Černá smrt“, šíří se hlodavci a je vysoce nakažlivá. Nemoc způsobuje bakterie Yersinia pestis a první záznamy o vypuknutí moru pocházejí z Číny. První zasáhl provincii Chu-pej, kde byl poprvé detekován i covid-19 v roce 2019.

Mor se rozšířil až do Evropy, ale Českou republiku zasáhl jen okrajově. Příznaky se vyznačují oteklými uzlinami, ale v rané fázi může být těžké mor identifikovat, protože má stejné příznaky jako chřipka.

V současné době existují účinná antibiotika a podle slov infektoložky Shanti Kappagodaové se již nenacházíme ve 14. století a lékaři jsou schopni pacienta rychle vyléčit. Případy detekovaného moru v Číně nejsou neobvyklé.

V květnu 2019 zemřeli na mor dva lidé v Mongolsku, poté co snědli syrové sviště. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) lidé v Mongolsku využívají syrové maso a ledviny ze svišťů jako lidový lék, přestože je všeobecně známo, že svišť je neznámějším přenašečem moru.

Související

Socha sv. Rocha z roku 1751 před kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé hoře.

Svatý Rochus přežil mor díky toulavému psovi

Jedním z nejznámějších patronů proti moru je svatý Rochus. Sám nebezpečnou chorobu přežil, a to díky toulavému psovi, který mu nosil chléb. Socha tohoto světce v doprovodu věrného psa se proto nachází na celé řadě morových sloupů v našich zemích. Část jeho ostatků byla umístěna do chrámu sv. Víta v Praze.

Více souvisejících

mor viry a bakterie Mongolsko

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 45 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy