NÁZOR - Tři desetiletí po konci studené války jsme žili ve světě, kde - jak nám bylo říkáno - skončily dějin, poukazuje politolog Andrew Michta v komentáři pro server Politico. Děkan College of International and Security Studies připomíná, že sloučení volného trhu a individuální svobody mělo za pomoci digitální revoluce následovat nástup globalismu a provázat světovou ekonomiku do na sobě stále závislejšího celku.
Jasný signál z Pekingu
V takovém světě by ideologie ztratila význam, trhy by překonaly kulturní rozdíly, Čína a Rusko by se demokratizovaly a zaujaly místo v mezinárodním systému vytvářeném Spojenými státy, staly se "odpovědnými akcionáři" ve světě liberální demokracie a volnotržního kapitalismu, nastiňuje Michta. Připomíná, že Kreml si sice desetiletí po konci studené války zvolil ideologickou cestu, ale revizionistické impulzy Moskvy byly široce odmítány a Rusko bylo považováno za upadající mocnost, vzdálenou svým snům o zaujetí pozice nového "Třetího Říma".
"Nyní nás ale z uspokojení vyvedl šok, a ten přišel z komunistické Číny," píše autor komentáře. Konstatuje, že během koronavirové pandemie Peking vyslal opět jasný signál, že zamýšlí postavit se všemi prostředky americké hegemonii.
Čínská ideologická výzva liberální demokracii je zdánlivě mnohem efektivnější než sovětská propaganda během studené války, varuje politolog. Soudí, že spolu s tím, jak se Spojené státy noří do stále hlubší ekonomické a politické krize, se Peking spojil s revizionistickým Ruskem a nabízí evropským i asijským zemím ekonomické pobídky ke zvážení přerušení spojenectví s Washingtonem.
Povaha této ideologické výzvy si podle Michty zaslouží mimořádnou pozornost, protože Čína má potenciál stát se prvním vysoce technologickým totalitním státem světa, což by jí umožnilo nejen kontrolovat své občany, ale také tok informací v jiných zemích a mezi nimi, včetně amerických spojenců a Spojených států samotných.
"To, co Peking nabízí je podvodně přesvědčivá vize světa - volný trh pro nesvobodné lidi -, kde prosperita a individuální svobody již nejsou nezbytně provázané," pokračuje Michta. Přibližuje, že v době hlubokých otřesů v USA, poselství Pekingu naopak zní, že Čína nalezla způsob, jak zajistit ohromující ekonomický růst - během jedné generace zvýšila svůj HDP o 900 % - výměnou za podřízení se pravidlům nastaveným komunistickou stranou.
V novém nadnárodním digitálním světě jde o zprávu, že čínská prosperita a řád, nikoliv svoboda, mají stát nad vším ostatním, deklaruje politolog. Podotýká, že toto poselství zaštiťují miliardy dolarů, které Čína nakupila díky neuváženému přesunu americké průmyslové základny do zahraničí a poskytnutí neomezeného přístupu Číně k americké společnosti - přestože Čína nadále omezuje cizince, Washington umožňuje agentům Pekingu pronikat tam, kam se zatím žádný jiný komunistický režim nedostal, do amerických dozorčích rad, na akademickou půdu, do výzkumných center, médií a politických kruhů.
Dějiny nikdy nekončí
Výzva pro Spojené státy spočívá v tom, že zatím nejsou schopné přijít s tak jasnou zprávou, která jim zajistila klíčovou výhodu nad Sovětským svazem a která zněla "svoboda rovná se prosperita", domnívá se Michta. Připomíná, že během studené války Západ nepředstavoval pouze liberální hodnoty, ale právě kvůli svým svobodám dokázali jeho obyvatelé ekonomicky prosperovat.
"V kostce, demokracie znamenala dobrý život - a ti, kteří žili v Německé demokratické republice, komunistickém Československu či Polské lidové republice, to věděli," píše Michta. Upozorňuje, že čínská výzva se objevila v čase, kdy jsou Spojené státy zranitelné díky dvěma desetiletí nepřetržitých válek na druhořadých bojištích i rozsáhlému půjčování za účelem zvládnutí pandemie, které se kombinuje s ekonomickými potížemi a domácím sociálním pnutím.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Zpochybněny jsou tak dosavadní převládající představy o světovém řádu a rozdělení moci ve světě, míní politolog. Dodává, že přeměna amerických společností v stále více nadnárodní entity odpoutané od jejich domácí základny dále komplikuje snahu čelit čínskému ideologickému poselství.
Souběžně s tím dochází na Západě k proměně hodnot a vzestupu "neomarxismu" v amerických vzdělávacích institucích, což je živná půda pro ideologické poselství Pekingu a jeho šíření mezi mladými, tvrdí autor komentáře. Deklaruje, že ideologická dimenze tohoto velmocenského soupeření nabývá na významu, protože americké elity pohltily v uplynulém desetiletí pochybnosti o klíčových principech demokratické republiky, což doplňuje to, co Michta označuje za "progresivní degradaci ústředního principu občanství", který nahrazují skupinové kategorie jako rasa či gender.
Za naprostou ironii považuje Michta to, že "marxistický kolektivismus" byl sice zničen v Rusku a někdejším východním bloku, ale o tři desetiletí později se vrátil v Americe a Evropě a údajně usnadňuje Pekingu práci při šíření jeho ideologie. Této "realitě" je podle politologa nutné čelit, protože dějiny nikdy nekončí a ideologie bude v nadcházejících letech opět rámovat velmocenské soupeření.
"Otázka zní: Jsme na ten úkol připraveni? Dokážou Američané povstat jako národ a bránit to, co ti před námi považovali za posvátné a tolik to chránili?" uzavírá autor komentáře.
Související
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
Čína , demokracie , USA (Spojené státy americké) , Rusko
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 27 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 49 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 52 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák