Efektivnější než sovětská propaganda. Politolog varuje před vlivem Číny

NÁZOR - Tři desetiletí po konci studené války jsme žili ve světě, kde - jak nám bylo říkáno - skončily dějin, poukazuje politolog Andrew Michta v komentáři pro server Politico. Děkan College of International and Security Studies připomíná, že sloučení volného trhu a individuální svobody mělo za pomoci digitální revoluce následovat nástup globalismu a provázat světovou ekonomiku do na sobě stále závislejšího celku.

Jasný signál z Pekingu

V takovém světě by ideologie ztratila význam, trhy by překonaly kulturní rozdíly, Čína a Rusko by se demokratizovaly a zaujaly místo v mezinárodním systému vytvářeném Spojenými státy, staly se "odpovědnými akcionáři" ve světě liberální demokracie a volnotržního kapitalismu, nastiňuje Michta. Připomíná, že Kreml si sice desetiletí po konci studené války zvolil ideologickou cestu, ale revizionistické impulzy Moskvy byly široce odmítány a Rusko bylo považováno za upadající mocnost, vzdálenou svým snům o zaujetí pozice nového "Třetího Říma".

"Nyní nás ale z uspokojení vyvedl šok, a ten přišel z komunistické Číny," píše autor komentáře. Konstatuje, že během koronavirové pandemie Peking vyslal opět jasný signál, že zamýšlí postavit se všemi prostředky americké hegemonii.

Čínská ideologická výzva liberální demokracii je zdánlivě mnohem efektivnější než sovětská propaganda během studené války, varuje politolog. Soudí, že spolu s tím, jak se Spojené státy noří do stále hlubší ekonomické a politické krize, se Peking spojil s revizionistickým Ruskem a nabízí evropským i asijským zemím ekonomické pobídky ke zvážení přerušení spojenectví s Washingtonem.

Povaha této ideologické výzvy si podle Michty zaslouží mimořádnou pozornost, protože Čína má potenciál stát se prvním vysoce technologickým totalitním státem světa, což by jí umožnilo nejen kontrolovat své občany, ale také tok informací v jiných zemích a mezi nimi, včetně amerických spojenců a Spojených států samotných.

"To, co Peking nabízí je podvodně přesvědčivá vize světa - volný trh pro nesvobodné lidi -, kde prosperita a individuální svobody již nejsou nezbytně provázané," pokračuje Michta. Přibližuje, že v době hlubokých otřesů v USA, poselství Pekingu naopak zní, že Čína nalezla způsob, jak zajistit ohromující ekonomický růst - během jedné generace zvýšila svůj HDP o 900 % - výměnou za podřízení se pravidlům nastaveným komunistickou stranou.

V novém nadnárodním digitálním světě jde o zprávu, že čínská prosperita a řád, nikoliv svoboda, mají stát nad vším ostatním, deklaruje politolog. Podotýká, že toto poselství zaštiťují miliardy dolarů, které Čína nakupila díky neuváženému přesunu americké průmyslové základny do zahraničí a poskytnutí neomezeného přístupu Číně k americké společnosti - přestože Čína nadále omezuje cizince, Washington umožňuje agentům Pekingu pronikat tam, kam se zatím žádný jiný komunistický režim nedostal, do amerických dozorčích rad, na akademickou půdu, do výzkumných center, médií a politických kruhů.

Dějiny nikdy nekončí

Výzva pro Spojené státy spočívá v tom, že zatím nejsou schopné přijít s tak jasnou zprávou, která jim zajistila klíčovou výhodu nad Sovětským svazem a která zněla "svoboda rovná se prosperita", domnívá se Michta. Připomíná, že během studené války Západ nepředstavoval pouze liberální hodnoty, ale právě kvůli svým svobodám dokázali jeho obyvatelé ekonomicky prosperovat.

"V kostce, demokracie znamenala dobrý život - a ti, kteří žili v Německé demokratické republice, komunistickém Československu či Polské lidové republice, to věděli," píše Michta. Upozorňuje, že čínská výzva se objevila v čase, kdy jsou Spojené státy zranitelné díky dvěma desetiletí nepřetržitých válek na druhořadých bojištích i rozsáhlému půjčování za účelem zvládnutí pandemie, které se kombinuje s ekonomickými potížemi a domácím sociálním pnutím.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zpochybněny jsou tak dosavadní převládající představy o světovém řádu a rozdělení moci ve světě, míní politolog. Dodává, že přeměna amerických společností v stále více nadnárodní entity odpoutané od jejich domácí základny dále komplikuje snahu čelit čínskému ideologickému poselství.

Souběžně s tím dochází na Západě k proměně hodnot a vzestupu "neomarxismu" v amerických vzdělávacích institucích, což je živná půda pro ideologické poselství Pekingu a jeho šíření mezi mladými, tvrdí autor komentáře. Deklaruje, že ideologická dimenze tohoto velmocenského soupeření nabývá na významu, protože americké elity pohltily v uplynulém desetiletí pochybnosti o klíčových principech demokratické republiky, což doplňuje to, co Michta označuje za "progresivní degradaci ústředního principu občanství", který nahrazují skupinové kategorie jako rasa či gender.  

Za naprostou ironii považuje Michta to, že "marxistický kolektivismus" byl sice zničen v Rusku a někdejším východním bloku, ale o tři desetiletí později se vrátil v Americe a Evropě a údajně usnadňuje Pekingu práci při šíření jeho ideologie. Této "realitě" je podle politologa nutné čelit, protože dějiny nikdy nekončí a ideologie bude v nadcházejících letech opět rámovat velmocenské soupeření.

"Otázka zní: Jsme na ten úkol připraveni? Dokážou Američané povstat jako národ a bránit to, co ti před námi považovali za posvátné a tolik to chránili?" uzavírá autor komentáře.   

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.
Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína demokracie USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 27 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 49 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy