FBI: Čínský konzulát v San Francisku ukryl Číňanku stíhanou v USA

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se domnívá, že se na čínském konzulátu v San Francisku ukrývá čínská vědkyně, jež byla u kalifornského federálního soudu obviněna ze zatajení svého spojení s čínskou armádou. Jde o další případ střetu amerických úřadů s čínskými zastupitelstvími v USA. Ve středu administrativa nařídila uzavřít čínský konzulát v Houstonu, který se podle ní podílel na vykrádání duševního vlastnictví.

Ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo zatčení tří čínských občanů za vízové podvody. Další člověk je podle ministerstva na útěku a skrývá se na čínském konzulátu v San Francisku.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes houstonský konzulát označil za "centrum špionáže a krádeže duševního vlastnictví". Spojené státy a jeho spojenci budou muset podle něj nyní najít "kreativní a asertivní" způsob, jak donutit Čínu, aby změnila své chování. Čínský prezident Si Ťin-pching podle amerického ministra zahraničí pevně věří v "zkrachovalou totalitní ideologii".

V USA se spekuluje, že nemusí zůstat u uzavření houstonského konzulátu a že USA nařídí uzavřít i další čínské mise. Nyní se pozornost zaměřila na tu v San Francisku.

FBI tvrdí, že se tam ukrývá vědecká pracovnice Tchang Ťüan, která v žádosti o vízum lhala o svém spojení s čínskou armádou a v červnu pak lhala znovu při výslechu na FBI. Jeho agenti našli fotografie, na nichž je Tchang ve vojenské uniformě, a články v čínském tisku, které ji s armádou spojují. Při výslechu v červnu v USA ale Tchang řekla, že v armádě nesloužila, a popřela, že zná význam insignií, které má na fotografiích na své uniformě. V dokumentaci obvinění jsou další důkazy jejího členství v armádě, které se našly při domovní prohlídce.

"FBI se domnívá, že Tchang po výslechu, který se konal 20. června, odešla na sanfranciský konzulát a zůstala tam," stojí v dokumentaci prokuratury. Tchang na Kalifornské univerzitě pracovala v biologickém výzkumu.

Její případ dokazuje, že "čínský konzulát v San Francisku poskytuje útočiště člence čínské lidové armády, která se snaží vyhnout stíhání v USA," stojí v obvinění. Podle prokuratury nejde o izolovaný případ, ale o součást "programu vedeného čínskou armádou" s cílem dostat vojenské vědce do USA pod lživými záminkami. V Kalifornii byli v minulých týdnech zadrženi za lhaní o svém vztahu k armádě dva jiní čínští vědci. Čína má v USA pět konzulárních pracovišť a jedno velvyslanectví.

Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že agenti FBI zatkli za vízové podvádění tři čínské občany a čtvrtý se skrývá na sanfranciském konzulátu. Všichni jsou podle úřadu příslušníky čínské armády a vydávali se za vědecké pracovníky.

Agenti FBI podle zprávy ministerstva v minulých dnech vyslechli ve více než 25 amerických městech držitele amerických víz, o nichž se úřad domnívá, že patří k čínské armádě.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) FBI Mike Pompeo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy