Indie povolila turistům vstup do Kašmíru, internet blokuje dál

Indické úřady dnes rozhodly, že turistům opět povolí vstup do státu Džammú a Kašmír, který jim zakázaly před dvěma měsíci. Indická vláda tehdy regionu, na který si kromě ní činí nárok taky Pákistán, odebrala zvláštní autonomní status.

I přes uvolnění zákazu, které začne platit ve čtvrtek, se musí případní návštěvníci připravit na ztížené podmínky - ve státě je stále blokován internet a telefonní signál, píše agentura AP.

Bezpečnostní opatření, která vláda v Dillí v srpnu zavedla, budou podle mluvčího tamní správy "téměř úplně zrušena ve všech částech státu Džammú a Kašmír".

Indická vláda turistům a hinduistickým poutníkům doporučila odejít 2. srpna. Tři dny na to regionu s muslimskou většinou vzala status, který mu zaručoval řadu výsad, včetně práva schvalovat vlastní zákony a kontrolovat vlastnictví půdy.

Any conflict between India&Pakistan is made by the enemies of nations and is against both great countries,& would cause irreparable damages to their interests.I ask both governments to remain vigilant&prudent.The people of #Kashmir should have the right to determine their destiny

— Mahmoud Ahmadinejad (@Ahmadinejad1956) October 5, 2019

S cílem umlčet možné protesty následně odřízla komunikační sítě a omezila svobodu pohybu obyvatel.

Vláda indického premiéra Naréndry Módího do oblasti, která byla už tak jednou z nejvíce militarizovaných zón na světě, vyslala desítky tisíc dalších vojáků. Opatření odůvodnila snahou zesílit boj proti terorismu a podpořit ekonomický rozvoj země. Úřady od té doby od mnoha opatření upustily a podpořily znovuotevření škol i obchodů.

Kašmířané však v tichém vzdoru převážně zůstávají ve svých domovech. V nenásilné protivládní kampani se odmítají navrátit k normálnímu životu i přes to, že to pro ně znamená ekonomické ztráty.

Kašmír je se svou panenskou horskou krajinou, jabloňovými sady, lyžařskými středisky či plovoucími domy v "Benátkách Východu" Šrínagaru vyhledávaným turistickým místem. Spor Pákistánu a Indie jím však hýbe už desítky let. Na Kašmír si činí nárok Islámábád i Dillí, obě země mají ale pod kontrolou jenom jeho část. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Související

Více souvisejících

Kašmír Indie Turisté

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy