Indonésie zmobilizovala rybáře. Námořní spor s Čínou se vyhrocuje

Indonésie oznámila, že vyšle kolem 120 rybářů do oblasti kolem souostroví Natuna v jižní části Jihočínského moře, kde podle ní od konce minulého roku nelegálně rybaří desítky čínských lodí. Jakarta již dříve uvedla, že v místech rovněž posílí přítomnost svého námořnictva. Na rybaření v oblasti má podle mezinárodního práva nárok Indonésie, Čína však tvrdí, že je to tradiční loviště jejích rybářů, napsala agentura Reuters.

Oznámení je nejnovější eskalací nejvážnějšího diplomatického sporu obou zemí za poslední léta. Čína vyslala ke konci minulého roku k souostroví Natuna desítky svých rybářů doprovázených i několika loděmi pobřežní stráže. Proti přítomnosti čínských ozbrojených sil v oblasti Jakarta ostře protestovala a minulý týden si předvolala čínského velvyslance v Indonésii.

Podle indonéských představitelů se čínští rybáři v oblasti objevili, protože tam byly málo přítomné indonéské lodě. Situaci chce proto indonéská vláda napravit vysláním vlastních rybářů. Ti mají svou přítomností potvrdit suverenitu Indonésie v těchto vodách, přičemž jim má pomáhat i námořnictvo. Jeho mluvčí ale zároveň uvedl, že Jakarta chce postupovat opatrně, aby roztržka nepřerostla v širší konflikt mezi oběma zeměmi.

Čína si s odkazem na "historické námořní právo" nárokuje velkou část Jihočínského moře, které je význačnou námořní trasou a významným zdrojem nerostného bohatství. Podle Indonésie však Peking zasahuje do její exkluzivní ekonomické zóny, což je oblast sahající 200 námořních mil od pobřeží, ve které mají státy výhradní právo využívat mořské zdroje. Tyto zóny stanovuje Dohoda OSN o mořském právu (UNCLOS), jejímž signatářem je mimo jiné Peking.

Čína se do podobných sporů dostala v posledních letech například i s Vietnamem, Malajsií či Filipínami. Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu v roce 2016 označil územní nároky Pekingu v Jihočínském moři za neplatné, ten však rozhodnutí tribunálu neuznal.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie Čína Jihočínské moře Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

před 2 hodinami

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 16 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy