Japonsko kvůli covid-19 zvažuje vyhlášení stavu nouze, měl by platit od úterý

Japonská vláda zvažuje, že kvůli koronaviru vyhlásí nouzový stav. Měl by začít platit již od úterý a trvat šest měsíců, uvedla japonská televize TBS. Podle zákona přijatého v březnu může premiér vyhlásit tento stav v případě, že nemoc představuje "vážné nebezpečí" pro životy a její rychlé šíření může mít obrovský dopad na ekonomiku.

Nouzový stav podle Abeho umožní guvernérům vyzvat občany, aby nevycházeli ze svých domovů. Uzavřeny by mohly být také obchody, píše agentura Kjódó.  

Agentura Reuters nicméně upozornila, že na rozdíl od jiných zemí nemohou japonské úřady tato opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami.

V současné době vidíme rychlý nárůst počtu nakažených, především ve velkých městech jako Tokio či Ósaka, což by mohlo vést k zahlcení zdravotnické infrastruktury země, zdůvodnil nutnost vyhlášení stavu nouze Abe. Zároveň ale odmítl, že by se kvůli tomu měl v Japonsku zastavit život.

almost nobody #omotesando ...#corona #tokyo pic.twitter.com/vj1j9bxzhZ

— japantotheworld.com (@japan2theworld) April 6, 2020

"Japonsko nepotřebuje a nebude zavádět tak přísná karanténní opatření, jakými jsme svědky v cizině. Vlaky budou nadále jezdit a supermarkety zůstanou otevřené. Stav nouze nám ale umožní posílit stávající kroky sloužící prevenci," prohlásil japonský premiér.

Ze stimulačního balíčku ve výši 108 bilionů jenů by mělo jít mimo jiné šest bilionů jenů (1,4 bilionu Kč) na finanční příspěvky pro domácnosti a malé podniky a 26 bilionů jenů (6 bilionů Kč) na umožnění odkladu plateb daní a sociálního pojištění.

Japonsko podle nejnovější bilance agentury Reuters eviduje přes 4000 infikovaných a 85 obětí koronaviru. Do celkové statistiky není započítáno 712 případů infekce a deset úmrtí z výletní lodi Diamond Princess, která v únoru kotvila v karanténě nedaleko Tokia.

V Tokiu už byla potvrzena více než tisícovka případů. Tokijská radnice již o víkendu důrazně vyzvala obyvatele, aby kvůli rychle se šířící nákaze v posledních dnech neopouštěli své domovy. Guvernérka Juriko Koikeová v neděli ráno vystoupila v televizi a zopakovala výzvu občanům, aby vycházeli jen v nezbytných případech. "V sázce jsou lidské životy," citovala ji agentura Reuters.

Kvůli pandemii byly již dříve odloženy letní olympijské hry v Tokiu, které se místo letošního roku uskuteční od 23. července do 8. srpna 2021.

Jižní Korea naopak poprvé od 29. února zaznamenala méně než 50 nových případů nákazy za den. Dnes Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) oznámilo, že do nedělní půlnoci evidovalo 47 nových infekcí, zatímco o den dříve to bylo 81. Celkem je v zemi 10.284 nakažených. Počet obětí se zvýšil 191.

Thajsko oznámilo 51 nových případů onemocnění covid-19 a rovněž tři úmrtí, jde také o výrazný pokles. Ještě o den dříve přitom země hlásila 102 nově nakažených. Více než polovina nových případů je z metropole Bangkoku. Celkem země eviduje 2220 nakažených a 26 úmrtí. V Thajsku do konce měsíce platí nouzový stav. Dnes Bangkok prodloužil zákaz přistávání všech letů ze zahraničí určených pro osobní přepravu do 18. dubna.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko Tokio Jižní Korea Thajsko Šinzó Abe Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy