Japonsko kvůli covid-19 zvažuje vyhlášení stavu nouze, měl by platit od úterý

Japonská vláda zvažuje, že kvůli koronaviru vyhlásí nouzový stav. Měl by začít platit již od úterý a trvat šest měsíců, uvedla japonská televize TBS. Podle zákona přijatého v březnu může premiér vyhlásit tento stav v případě, že nemoc představuje "vážné nebezpečí" pro životy a její rychlé šíření může mít obrovský dopad na ekonomiku.

Nouzový stav podle Abeho umožní guvernérům vyzvat občany, aby nevycházeli ze svých domovů. Uzavřeny by mohly být také obchody, píše agentura Kjódó.  

Agentura Reuters nicméně upozornila, že na rozdíl od jiných zemí nemohou japonské úřady tato opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami.

V současné době vidíme rychlý nárůst počtu nakažených, především ve velkých městech jako Tokio či Ósaka, což by mohlo vést k zahlcení zdravotnické infrastruktury země, zdůvodnil nutnost vyhlášení stavu nouze Abe. Zároveň ale odmítl, že by se kvůli tomu měl v Japonsku zastavit život.

almost nobody #omotesando ...#corona #tokyo pic.twitter.com/vj1j9bxzhZ

— japantotheworld.com (@japan2theworld) April 6, 2020

"Japonsko nepotřebuje a nebude zavádět tak přísná karanténní opatření, jakými jsme svědky v cizině. Vlaky budou nadále jezdit a supermarkety zůstanou otevřené. Stav nouze nám ale umožní posílit stávající kroky sloužící prevenci," prohlásil japonský premiér.

Ze stimulačního balíčku ve výši 108 bilionů jenů by mělo jít mimo jiné šest bilionů jenů (1,4 bilionu Kč) na finanční příspěvky pro domácnosti a malé podniky a 26 bilionů jenů (6 bilionů Kč) na umožnění odkladu plateb daní a sociálního pojištění.

Japonsko podle nejnovější bilance agentury Reuters eviduje přes 4000 infikovaných a 85 obětí koronaviru. Do celkové statistiky není započítáno 712 případů infekce a deset úmrtí z výletní lodi Diamond Princess, která v únoru kotvila v karanténě nedaleko Tokia.

V Tokiu už byla potvrzena více než tisícovka případů. Tokijská radnice již o víkendu důrazně vyzvala obyvatele, aby kvůli rychle se šířící nákaze v posledních dnech neopouštěli své domovy. Guvernérka Juriko Koikeová v neděli ráno vystoupila v televizi a zopakovala výzvu občanům, aby vycházeli jen v nezbytných případech. "V sázce jsou lidské životy," citovala ji agentura Reuters.

Kvůli pandemii byly již dříve odloženy letní olympijské hry v Tokiu, které se místo letošního roku uskuteční od 23. července do 8. srpna 2021.

Jižní Korea naopak poprvé od 29. února zaznamenala méně než 50 nových případů nákazy za den. Dnes Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) oznámilo, že do nedělní půlnoci evidovalo 47 nových infekcí, zatímco o den dříve to bylo 81. Celkem je v zemi 10.284 nakažených. Počet obětí se zvýšil 191.

Thajsko oznámilo 51 nových případů onemocnění covid-19 a rovněž tři úmrtí, jde také o výrazný pokles. Ještě o den dříve přitom země hlásila 102 nově nakažených. Více než polovina nových případů je z metropole Bangkoku. Celkem země eviduje 2220 nakažených a 26 úmrtí. V Thajsku do konce měsíce platí nouzový stav. Dnes Bangkok prodloužil zákaz přistávání všech letů ze zahraničí určených pro osobní přepravu do 18. dubna.

Související

Více souvisejících

Japonsko Tokio Jižní Korea Thajsko Šinzó Abe Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

včera

Aktualizováno včera

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy