Jižní Korea má už 833 případů nákazy Covid-19, pozornost se obrací na "superpřenašečku"

Počet lidí nakažených v Jižní Koreji novým typem koronaviru už stoupl na 833. Stalo se tak poté, co jihokorejské úřady od neděle dvakrát zvýšily bilanci - nejprve v noci na dnešek SEČ oznámily 161 nových případů infekce a později přidaly dalších 70. Počet obětí nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, vzrostl v Jižní Koreji na sedm.

V zemi kvůli rostoucímu počtu osob nakažených novým koronavirem platí zdravotní pohotovost nejvyššího stupně. Jihokorejské ministerstvo kultury dnes oznámilo dočasné uzavření muzeí a knihoven, o další týden bylo prodlouženo uzavření škol. Politické a kulturní události plánované na tento týden byly rovněž zrušeny, napsala agentura AP.

Jižní Korea, která spolu s Čínou (77.150 případů) a Japonskem (838 případů) registruje vysoký počet lidí infikovaných novým typem koronaviru, má tradičně přísná karanténní opatření. Naposledy vyhlásila nejvyšší stupeň zdravotní pohotovosti před 11 lety kvůli chřipce H1N1.

Šedesát procent případů nákazy novým koronavirem má spojitost s jedním kostelem ve městě Tegu, kde se scházejí členové náboženského hnutí Sinčchondži, uvedla jihokorejská agentura Jonhap.

Zdravotní úřady v Tegu sdělily, že do karantény bylo umístěno a vyšetření se musí podrobit asi 9000 členů hnutí poté, co se několika bohoslužeb v jejich kostele zúčastnila 61letá žena později pozitivně testovaná na nový koronavirus. Žena je označovaná za takzvanou superpřenašečku. Otázkou je, jak se ona sama nakazila, protože do ciziny v poslední době necestovala.

Podle agentury AFP v Jižní Koreji nyní roste odpor vůči hnutí Sinčchondži, které se inspiruje křesťanstvím, i když se od jeho učení zásadně odchyluje, a bývá považováno za sektu. Již více než půl milionu lidí podepsalo na internetu petici požadující jeho rozpuštění.

Druhým ohniskem nákazy je nemocnice v provincii Kjongsang pukdo, jejíž je město Tegu metropolí. Infikováno je množství pacientů na psychiatrickém oddělení nemocnice.

Vietnamský letecký dopravce Bamboo Airways dnes oznámil, že od 26. února pozastaví kvůli obavám z šíření nového koronaviru lety do Jižní Koreje. Z Jižní Koreje přicestovalo loni do Vietnamu 4,3 milionu návštěvníků, což je druhý největší počet po turistech z Číny.

Veškeré lety z Jižní Koreje pozastavilo dnes Mongolsko, které rovněž uzavřelo až do 2. března vstup do země přes své hraniční přechody, napsala agentura Reuters. Mongolsko sice zatím nezaznamenalo žádný potvrzený případ nákazy novým koronavirem, přijalo ale kvůli němu přísná preventivní opatření, včetně uzavírky škol až do konce března.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Jižní Korea Bamboo Airways Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy