Jižní Korea oznámila 505 nových případů koronaviru, došlo k roztržce s Japonskem

Diplomatický spor se rozhořel mezi Soulem a Tokiem poté, co Japonsko ve čtvrtek kvůli šíření koronaviru nařídilo dvoutýdenní karanténu pro všechny návštěvníky z Jižní Koreje. Jižní Korea dnes stejné opatření nařídila pro všechny lidi přijíždějící z Japonska a zastavila bezvízový režim s touto zemí. V Jižní Koreji, která je po Číně koronavirem nejvíce zasaženou zemí na světě, se nakazilo téměř 6600 lidí a 42 osob infekci podlehlo.

V Jižní Koreji se podle posledních údajů nárůst nových případů zpomalil, dnes jich přibylo 505, kdežto ve čtvrtek 760, uvedlo jihokorejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

Úřady informovaly, že ke konci se blíží testování skoro 200.000 stoupenců náboženského hnutí Sinčchondži ve městě Tegu, odkud je hlášeno 90 procent všech nakažených v zemi.

Soul dnes podle agentury AP ostře protestoval proti opatřením, která oznámil japonský premiér Šinzó Abe.

Ti, kdo přicestují do Japonska z Jižní Koreje ale i Číny, musí podstoupit dvoutýdenní karanténu. Od soboty pak lidé z těch oblastí Jižní Koreje, které jsou obzvlášť sužované nákazou, do Japonska nemohou vůbec. Soul tento krok považuje za "nepřiměřený a politováníhodný". "Japonská vláda ve skutečnosti vyhlásila zákaz vstupu pro všechny naše lidi," řekl dnes jihokorejský premiér Čong Sje-kjon.

Jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kjong-wha si na protest předvolala japonského velvyslance v Soulu a její náměstek oznámil, že úřady od pondělka pozastavují bezvízový styk s Japonskem a že se ruší platnost víz pro ty japonské občany, kteří je pro cesty do Jižní Koreje potřebují. Cizinci přijíždějící z Japonska budou muset při příjezdu do Jižní Koreje absolvovat zvláštní vstupní proceduru a úřady v Soulu zvýšily stupeň varování před cestami do Japonska.

Japonsko loni navštívilo 5,6 milionu lidí z Jižní Koreje, což je téměř o 26 procent méně než o rok dříve.

Agentura Reuters vztahy mezi Soulem a Jižní Korejí označila za komplikované. Japonsko Korejský poloostrov v letech 1910 až 1945 okupovalo, země rozdělují také obchodní spory a vojenské otázky.

Související

Více souvisejících

Jižní Korea Mun Če-in Šinzó Abe Japonsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 6 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko ještě víc zvýší výrobu zbraní. Kvůli americké podpoře Ukrajiny

Ve středu ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil zvýšení výroby zbraní s důrazem na urychlení dodávek pro konflikt na Ukrajině. Toto rozhodnutí přichází týden poté, co americký prezident Joe Biden podepsal nový vojenský balíček v hodnotě desítek miliard dolarů jako pomoc pro Kyjev.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy