Jižní Korea řeší tragickou tlačenici, ministr vnitra se omluvil

Jihokorejská policie v předstihu věděla o nebezpečí plynoucím ze shromáždění velkého počtu lidí v místě sobotních oslav Halloweenu v Soulu, kde si následná tlačenice vyžádala 156 mrtvých a podobný počet zraněných. Způsob, jak s dostupnými informacemi naložila, byl ale neadekvátní, řekl dnes náčelník jihokorejské policie. Ministr vnitra I Sang-min se za to dnes omluvil, informovala agentura AFP.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyzval k zavedení bezpečnostních opatření, která by podobným tragédiím zabránila.

Agentura Reuters uvedla, že přepisy 11 tísňových volání, která byla uskutečněna v průběhu několika hodin před tragédií, svědčí o rostoucím strachu návštěvníků oslav i jejich snaze přimět policii, aby zakročila. První varování před možným vznikem smrtící tlačenice přišlo v sobotu v 18:34 místního času, tedy zhruba čtyři hodiny předtím, než v davu začali umírat první lidé.

"Proudí sem čím dál více návštěvníků a prakticky není prostor se odsud dostat," řekl volající v prvním z přepsaných tísňových hovorů. "Stěží se mi podařilo uniknout. Je tu příliš mnoho lidí, asi byste měli přijet a převzít kontrolu," dodal.

Policie obdržela ještě deset dalších podobných telefonátů, jejichž přepisy dnes zveřejnila. "Lidé padají na ulicích na zem, mohlo by tu dojít k neštěstí, vypadá to hodně nebezpečně," prohlásil jiný volající ve 20:33 místního času. Poslední ze zveřejněných hovorů se odehrál ve 22:11 místního času, tedy jen pár minut předtím, než lidé v jedné zvlášť úzké a strmé uličce začali padat jeden přes druhého. "Lidé tady budou umačkáni k smrti. Vládne tu chaos," zaznělo v tomto posledním hovoru, v němž jsou slyšet i zděšené výkřiky.

Policie uvedla, že v reakci na čtyři z telefonátů byli na místo vysláni její příslušníci. Proč nereagovala na další hovory, policie nevysvětlila a nesdělila ani, jaká opatření přijala po příjezdu na místo. "Tyto věci se nyní prověřují," odpověděla policie na dotaz agentury Reuters.

"Chtěl bych využít této příležitosti a upřímně se omluvit veřejnosti za tuto nehodu jako ministr odpovědný za bezpečnost lidí," řekl ministr vnitra I Sang-min v parlamentu k přístupu policie k události, která neměla oficiální organizátory.

Před ním náčelník policie přiznal zodpovědnost. "Cítím bezmeznou odpovědnost za bezpečnost veřejnosti při tomto neštěstí a udělám vše pro to, aby se taková tragédie už neopakovala," řekl na tiskové konferenci.

Také premiér Han Duk-so dnes podle agentury Reuters řekl, že jednou z příčin neštěstí byla nedostatečná opatření ke zvládání davu ze strany institucí, a slíbil vyšetřit, zda reakce orgánů byla adekvátní. Agentura AFP dnes také napsala, že soulská radnice má systém sledování davu v reálném čase, který využívá údaje z mobilních telefonů k předpovídání návštěvnosti akce. Podle zpráv médií ale tento systém nebyl v sobotu použit.

"Měli bychom přijít s konkrétními bezpečnostními opatřeními, jak zvládat dav, nejenom v ulicích, kde se stala tato obrovská katastrofa, ale i na jiných místech s velkými počty lidí, jako jsou stadiony a koncertní prostory," řekl prezident Jun Sok-jol.

V sobotu se k oslavám svátku Halloween v Soulu do čtvrti Itewon, která je známá množstvím barů a nočních klubů, podle místních médií sjelo na 100.000 lidí. Byla to první velká halloweenská událost za poslední tři roky po zrušení omezení, která tamní úřady zavedly kvůli pandemii covidu-19. V jednu chvíli začala tlačenice, když se do úzké uličky začaly hrnout tisíce lidí, řada v různých kostýmech.

K dnešnímu ránu má toto neštěstí 156 obětí, dalších 151 lidí je zraněných, 29 z nich je ve vážném stavu. Mezi mrtvými je přes dvě desítky cizinců, mimo jiné lidé z Číny, Íránu, Uzbekistánu, Spojených států, Rakouska nebo Norska. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi byli Češi.

Na adresu policie se po neštěstí snesla rozsáhlá kritika. Agentura AFP napsala, že zatímco k oslavám zhruba 100.000 lidí bylo do čtvrti Itewon nasazeno 137 policistů, k jiné akci v jihokorejské metropoli s 25.000 účastníky policie vyslala 6500 svých příslušníků.

Tělocvična v Soulu je plná bot a věcí obětí i přeživších tlačenice

Pozůstalí po obětech tlačenice v jihokorejském Soulu i přeživší přicházejí do velké sportovní haly a procházejí mezi dlouhými řadami bot, kabelek a dalších předmětů. Pátrají po svých vlastních věcech nebo po těch, které patřily jejich blízkým, popisuje agentura AP. V Soulu v místě oslav Halloweenu zemřelo v sobotní tlačenici 156 lidí a zhruba stejný je počet zraněných.

Policie na místě neštěstí posbírala 1,5 tuny osobních věcí, 250 párů bot, oblečení, kostýmy, brýle, ale také mobilní telefony a několik pasů. Většinu teď umístila do haly, kde se obvykle hraje badminton a volejbal. Tělocvična zůstane nepřetržitě otevřená až do neděle, uvedla dnes policie.

Zhruba dvě třetiny obětí byly ženy a podle odborníků je množství poztrácených bot jen dalším důkazem o síle davu, který mnohé ženy a dívky zul a 98 jich také usmrtil, píše AP.

Stanice BBC popisuje, že v hale panoval klid a lidé, z nichž někteří si odnášeli poznané předměty, byli zádumčiví. Všechny věci jsou roztříděné podle kategorií a pečlivě označené kódy, jak je vidět na snímcích.

Náčelník jihokorejské policie dnes přiznal, že policisté v sobotu měli zprávy o hrozícím nebezpečí, ale nereagovali adekvátně. Ministr vnitra I Sang-min se za to dnes omluvil a prezident Jun Sok-jol vyzval k zavedení bezpečnostních opatření, která by podobným tragédiím zabránila.

V sobotu se k oslavám svátku Halloween v Soulu do čtvrti Itewon, která je známá množstvím barů a nočních klubů, podle místních médií sjelo na 100.000 lidí. Byla to první velká halloweenská událost za poslední tři roky po zrušení omezení, která úřady zavedly kvůli pandemii covidu-19. V jednu chvíli začala tlačenice, když se do úzké uličky začaly hrnout tisíce lidí, mnozí v různých kostýmech. Třicítka zraněných je ve vážném stavu.

Související

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.
Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Více souvisejících

Jižní Korea EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy