Střet USA s Čínou? Přišlo varování před konfliktem s otevřeným koncem

NÁZOR - Americký prezident Donald Trump učinil minulý měsíc smělé prohlášení, ve kterém uvedl, že Spojené státy nepotřebují Čínu a vedlo by se jim lépe bez ní. Situaci rozebrali politický analytik Ali Wyne a bývalý americký diplomat James Dobbins v komentáři pro server National Interest.

Největší konkurent USA

Většina pozorovatelů souhlasí, že Washington musí revidovat svou politiku vůči Pekingu, jelikož Čína spolu s rostoucí prosperitou utužuje autoritářský režim, a tak boří dlouhodobé západní naděje, že pro-tržní reformy povedou k politické liberalizaci, poukazují Wyne a Dobbins. Dodávají, že také vojenské kroky Číny v Jihočínském moři a její predátorské obchodní praktiky pomohly přesvědčit i kritiky Trumpa, že je správné zahájit zásadní debatu o americké politice vůči Číně.

"Byť (Trumpova) administrativa dospěla k závěru, že Čína je největší konkurent Ameriky, čelí jí způsobem, který pravděpodobně nepomůže americké konkurenceschopnosti a nezíská velkou podporu v zahraničí," varují Dobbins a Wyne. Poukazují v té souvislosti na pět faktorů.

První podle Wynea s Dobbinsem spočívá oslabování schopnosti USA zformovat koalici, která by usměrňovala vzestup Číny. Trumpova administrativa vykazuje malý zájem na pokračování rozhovorů o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) s EU a odmítla Transpacifické partnerství (TPP) za základě prezidentova názoru, že spojenci se chovají vůči Spojeným státům hůře než rivalové, připomíná analytik a vysloužilý diplomat. Poukazují, že dříve, než Trump uvalil loni cla na čínské zboží, učinil to samé v případě výrobků z Kanady, EU, Japonska, Mexika a Jižní Koreje.

Čína tak má dobrý důvod věřit, že odolá samostatnému americkému tlaku, konstatují Dobbins a Wyne. Vysvětlují že čínský HDP dosahuje dvou třetin amerického a ačkoliv růst v Číně podstatně zpomalil, země se do poloviny století pravděpodobně stane největší ekonomikou světa, tudíž pokus Spojených států přimět Čínu ke strukturálním ekonomickým reformám bude potřebovat podporu co největšího počtu evropských a asijských spojenců.

Druhým faktorem je snaha Trumpovy administrativy zmenšit vzájemnou provázanost americké a čínské ekonomiky, domnívají se Wyne s Dobbinsem. Konstatují, že technologické provázání obou zemí sice přináší značné bezpečnostní riziko, ale americká snaha poškodit společnosti jako Huawei a ZTE může nakonec Číně prospět, jelikož přiměje Peking k vlastním inovacím, hledání alternativních dodavatelů sofistikovaných technologií a odklonu vývozu směřujícího do USA.   

"Někdo může tvrdit, že Čína by nakonec takové kroky podnikla tak jako tak, až se bude považovat za dostatečně soběstačnou," pokračují Dobbins a Wyne. Připouští, že to může být pravda, ale provázanost obou ekonomik označují za jednu z mála amerických pák na Peking, která by měla být využívána tak dlouho, dokud to bude možné, protože za situace, kdy neexistuje žádný podobný nástroj, který by mohl stabilizovat vzájemné vztahy, může Washington v reálu pouze urychlovat nástup mnohem silnějšího protivníka.

Jsou třeba činy, nikoliv slova

Za třetí faktor označují Dobbins a Wyne to, že odstoupením od dohody o íránském jaderném programu a posunem sankcí do role ústředního prvku své zahraniční politiky Trumpova administrativa motivuje spojence i protivníky, aby intenzivněji hledali prostředky jak obejít vliv dolaru, který je jedním ze základů výjimečného postavení USA.

Z Číny, Ruska a EU se tak stávají partneři, ke kterým se přidávají další, jejichž měnová politika sleduje oslabení role dolaru, poukazují Wyne s Dobbinsem. Připomínají, že i guvernér britské centrální banky Mark Carney navrhuje digitální záložní měnu, která by oslabila dominantní vliv amerického dolaru ve světovém obchodu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čtvrtý faktor se projevuje v neschopnosti Trumpovy administrativy nabídnout vlastní ucelenou geoekonomickou agendu, ačkoliv kritizuje - a často oprávněně - klíčové prvky té čínské, konstatují analytik a bývalý diplomat. Varují, že díky tomu američtí partneři nevnímají tuto kritiku jako opodstatněné obavy, ale jako projev strachu o vlastní konkurenceschopnost, který posiluje čínský narativ o sebevědomém, rostoucím Pekingu a nervózním, upadajícím Washingtonu.        

"Spojené státy nemohou změnit toto vnímání skrze slova, pouze skrze činy," pokračují Wyne a Dobbins. Podotýkají, že po opuštění TPP se Washington omezuje na mírné úpravy existujících dvoustranných obchodních dohod, zatímco Čína se přibližuje k dokončení Regionálního ekonomického partnerství, dohody o volném obchodu zahrnující všechny asijské spojence USA, která bude pokrývat 30 % světového HDP.

V technologické oblasti Washington sice oprávněně upozorňuje na bezpečnostní rizika spojená s Huaweiem, ale americká infrastruktura pro síť 5G je nedostatečně konkurenceschopná,  upozorňují Wyne a Dobbins. Připomínají, že poradní orgán amerického ministra obrany Defense Innovation Board v dubnu přiznal, že čínské vybavení je levnější a v mnoha ohledech lepší než to západní.

Za pátý a nejdůležitější faktor pak Wyne s Dobbinsem označují neschopnost Trumpovy administrativy vysvětlit, čeho hodlá dosáhnout prostřednictvím svých ambiciózních opatření. Situace souzní s tím, co expert na Čínu Min-sin Pchej považuje za "konflikt s otevřeným koncem bez možnosti sledovat postup", obávají se analytik s bývalým diplomatem. Varují před rostoucím rizikem, že USA se budou stále více soustředit na prakticky nerealizovatelnou snahu zadržet Čínu než na posílení vlastních pozic, které je dosažitelné.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 2 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy