Vyvracíme konspirace: Koronavirus není biologická zbraň, vysvětluje profesor

NÁZOR – Nejen mezi konspiračními teoretiky, ale i v médiích rezonuje myšlenka, že Čína cíleně vytvořila nový typ koronaviru, poukazuje politolog Erik Gartzke v komentáři pro server National Interest. Profesor z Kalifornské univerzity dodává, že mnozí „experti“ i někteří státní představitelé sice Čínu ze záměrného vyvolání pandemie přímo neobviňují, ale naznačují její vinu pomocí vojenských metafor či slov implikujících úmysl.

Koronavirus kritéria zbraně nesplňuje

Americký prezident Donald Trump například opakovaně o koronaviru mluvil jako o „čínském viru“, připomíná politolog. Podotýká, že čínští představitelé sice mnohokrát mlžili ohledně své reakce na nákazu, neexistují však prakticky žádné důkazy, že by pandemii plánovali. Nelze popřít, že z Číny koronavirus skutečně pochází, na pozadí svalování viny se ale podle profesora nabízí otázka, čeho by Čína měla dosáhnout nasazením tak plošné zbraně.

Vyzdvihuje, že zbraně mají zabít či ochromit konkrétní cíle a zajistit jistou míru bezpečí straně, která je nasadí, přičemž nejvíce žádoucí je taková zbraň, která je obecně rychlá, přesná a účinná. „Koronavirus nesplňuje žádné z těchto kritérií,“ píše profesor.

Nastiňuje, že účinnost koronaviru je pochybná, inkubační doba příznaků osciluje mezi dny a týdny, navíc nemoc, kterou způsobuje, je obtížné epidemiologicky předpovídat, většina pacientů o nákaze nemusí vůbec vědět a závažně onemocní jen málo osob spadající do klíčových cílových skupin.

Dělostřelectvo rozsévající smrt v řadách nepřátelských vojáků, případně i civilistů udržuje střelce v bezpečné vzdálenosti od bojiště, ale vidíme, že čínské obyvatelstvo je sotva koronaviru ušetřeno, deklaruje politolog. Podotýká, že virus se Čínou šíří a decimuje její obyvatele i ekonomiku, přičemž zbraně, které mají tendenci explodovat, když se z nich vystřelí, nejsou mezi uživateli zrovna oblíbené.

Biologické zbraně lze navíc nasadit rafinovaným způsobem, který nevzbudí podezření, konstatuje Gartzke. Upozorňuje, že již samotná skutečnost, že někteří lidé Čínu obviňují z vytvoření koronaviru, ukazuje problematičnost těchto tvrzení, protože Čína mohla zdroj nákazy maskovat vypuštěním viru v jiné zemi, jak přepokládaly například sovětské plány pro biologické operace během studené války.

 „Někdo může tvrdit – opět bez důkazů -, že čínští představitelé bezohledně nakazili vlastní občany, aby si vyklestili cestu do Spojených států a dalších zemí a zakryli stopy zabíjením vlastních lidí,“ pokračuje profesor. Připomíná, že pandemie ovšem silně zasáhla čínskou ekonomiku a přináší ztráty oslabující i čínské elity, které měly útok údajně nařídit.

Zbraně mají bitvu vyhrát, ne prohrát

I kdyby v Číně nikdo neonemocněl a obětí se stali pouze obyvatelé Západu, na Čínu by stejně dopadly enormní ekonomické škody – což se koneckonců děje, vyzdvihuje politolog. Vysvětluje, že jádrem čínské rozvojové strategie v posledních dekádách je exportem živený rychlý ekonomický růst.

Tento export sice často porušuje svobodnou a férovou hospodářskou soutěž a Trump i další politici mají pravdu, když kritizují čínské vedení za jeho ochotu budovat vlastní prosperitu na úkor pracovníků a výrobců v jiných zemích, ale daná strategie také způsobuje, že Čína je velmi zranitelná vůči náhlým ekonomickým propadům v zahraničí, uvádí Gartzke. Dodává, že spolu s tím, jak se světové trhy v důsledku koronaviru smršťují, Čína je odsouzena k ekonomické agonii.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Záměrné vyvolání pandemie u svých obchodních partnerů by se z pohledu Číny rovnalo situaci, kdy podnikatel útočí na své vlastní produkty a žokej záměrně brzdí svého koně, tvrdí profesor. Připouští, že takové jednání nelze zcela vyloučit, označuje jej však za mimořádně kontraproduktivní a soudí, že až se prach pandemie usadí, zřejmě se ukáže, že Čína utrpěla výrazně větší ztráty než Spojené státy.

„Zbraně jsou konstruované, aby vyhrávaly bitvy, nikoliv aby je prohrávaly,“ píše Gartzke. Nezpochybňuje, že Čína zamýšlí nadále soupeřit se Spojenými státy, ale jejím cílem je činit tak ve vlastní prospěch a ze zamoření světa koronavirem Pekingu neplyne nic dobrého.

Daleko chytřejším způsobem, jak se připravit na soupeření s „Říší středu“ je přemýšlet o tom, jak se pokusí překonat, využít či zmírnit strukturální ekonomickou závislost, kterou si sama vypěstovala, tvrdí politolog. Dodává, že paranoia představuje špatnou náhradu za dobrou strategii.

Nejen Spojené státy by měly začít uvažovat o tom, jak se Čína pokusí zvítězit a jak lze proti jejím snahám bojovat, deklaruje profesor. Podotýká, že vzájemná provázanost přitom zajišťuje, že Čína a Západ mají mnoho společných zájmů, přičemž ne každý protivník je záměrně zlomyslný.

Související

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Konspirační teorie biologické zbraně Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy