NÁZOR – Nejen mezi konspiračními teoretiky, ale i v médiích rezonuje myšlenka, že Čína cíleně vytvořila nový typ koronaviru, poukazuje politolog Erik Gartzke v komentáři pro server National Interest. Profesor z Kalifornské univerzity dodává, že mnozí „experti“ i někteří státní představitelé sice Čínu ze záměrného vyvolání pandemie přímo neobviňují, ale naznačují její vinu pomocí vojenských metafor či slov implikujících úmysl.
Koronavirus kritéria zbraně nesplňuje
Americký prezident Donald Trump například opakovaně o koronaviru mluvil jako o „čínském viru“, připomíná politolog. Podotýká, že čínští představitelé sice mnohokrát mlžili ohledně své reakce na nákazu, neexistují však prakticky žádné důkazy, že by pandemii plánovali. Nelze popřít, že z Číny koronavirus skutečně pochází, na pozadí svalování viny se ale podle profesora nabízí otázka, čeho by Čína měla dosáhnout nasazením tak plošné zbraně.
Vyzdvihuje, že zbraně mají zabít či ochromit konkrétní cíle a zajistit jistou míru bezpečí straně, která je nasadí, přičemž nejvíce žádoucí je taková zbraň, která je obecně rychlá, přesná a účinná. „Koronavirus nesplňuje žádné z těchto kritérií,“ píše profesor.
Nastiňuje, že účinnost koronaviru je pochybná, inkubační doba příznaků osciluje mezi dny a týdny, navíc nemoc, kterou způsobuje, je obtížné epidemiologicky předpovídat, většina pacientů o nákaze nemusí vůbec vědět a závažně onemocní jen málo osob spadající do klíčových cílových skupin.
Dělostřelectvo rozsévající smrt v řadách nepřátelských vojáků, případně i civilistů udržuje střelce v bezpečné vzdálenosti od bojiště, ale vidíme, že čínské obyvatelstvo je sotva koronaviru ušetřeno, deklaruje politolog. Podotýká, že virus se Čínou šíří a decimuje její obyvatele i ekonomiku, přičemž zbraně, které mají tendenci explodovat, když se z nich vystřelí, nejsou mezi uživateli zrovna oblíbené.
Biologické zbraně lze navíc nasadit rafinovaným způsobem, který nevzbudí podezření, konstatuje Gartzke. Upozorňuje, že již samotná skutečnost, že někteří lidé Čínu obviňují z vytvoření koronaviru, ukazuje problematičnost těchto tvrzení, protože Čína mohla zdroj nákazy maskovat vypuštěním viru v jiné zemi, jak přepokládaly například sovětské plány pro biologické operace během studené války.
„Někdo může tvrdit – opět bez důkazů -, že čínští představitelé bezohledně nakazili vlastní občany, aby si vyklestili cestu do Spojených států a dalších zemí a zakryli stopy zabíjením vlastních lidí,“ pokračuje profesor. Připomíná, že pandemie ovšem silně zasáhla čínskou ekonomiku a přináší ztráty oslabující i čínské elity, které měly útok údajně nařídit.
Zbraně mají bitvu vyhrát, ne prohrát
I kdyby v Číně nikdo neonemocněl a obětí se stali pouze obyvatelé Západu, na Čínu by stejně dopadly enormní ekonomické škody – což se koneckonců děje, vyzdvihuje politolog. Vysvětluje, že jádrem čínské rozvojové strategie v posledních dekádách je exportem živený rychlý ekonomický růst.
Tento export sice často porušuje svobodnou a férovou hospodářskou soutěž a Trump i další politici mají pravdu, když kritizují čínské vedení za jeho ochotu budovat vlastní prosperitu na úkor pracovníků a výrobců v jiných zemích, ale daná strategie také způsobuje, že Čína je velmi zranitelná vůči náhlým ekonomickým propadům v zahraničí, uvádí Gartzke. Dodává, že spolu s tím, jak se světové trhy v důsledku koronaviru smršťují, Čína je odsouzena k ekonomické agonii.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Záměrné vyvolání pandemie u svých obchodních partnerů by se z pohledu Číny rovnalo situaci, kdy podnikatel útočí na své vlastní produkty a žokej záměrně brzdí svého koně, tvrdí profesor. Připouští, že takové jednání nelze zcela vyloučit, označuje jej však za mimořádně kontraproduktivní a soudí, že až se prach pandemie usadí, zřejmě se ukáže, že Čína utrpěla výrazně větší ztráty než Spojené státy.
„Zbraně jsou konstruované, aby vyhrávaly bitvy, nikoliv aby je prohrávaly,“ píše Gartzke. Nezpochybňuje, že Čína zamýšlí nadále soupeřit se Spojenými státy, ale jejím cílem je činit tak ve vlastní prospěch a ze zamoření světa koronavirem Pekingu neplyne nic dobrého.
Daleko chytřejším způsobem, jak se připravit na soupeření s „Říší středu“ je přemýšlet o tom, jak se pokusí překonat, využít či zmírnit strukturální ekonomickou závislost, kterou si sama vypěstovala, tvrdí politolog. Dodává, že paranoia představuje špatnou náhradu za dobrou strategii.
Nejen Spojené státy by měly začít uvažovat o tom, jak se Čína pokusí zvítězit a jak lze proti jejím snahám bojovat, deklaruje profesor. Podotýká, že vzájemná provázanost přitom zajišťuje, že Čína a Západ mají mnoho společných zájmů, přičemž ne každý protivník je záměrně zlomyslný.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Čína , Konspirační teorie , biologické zbraně , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 34 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák