Mongolsko ve snaze zabránit šíření koronaviru uzavře do 2. března hranice s Čínou. Dnes to podle agentury Reuters oznámila tamní vláda. Už ve čtvrtek o uzavření své hranice na Dálném východě informovalo Rusko.
Mongolsko dává svým občanům, kteří jsou momentálně v Číně, čas do 6. února, aby se vrátili do vlasti. Lidé, již se budou chtít do této země dostat, nebudou smět přicestovat přes Čínu.
Území Mongolska je vklíněné mezi Ruskem a Čínou. Ze země zatím žádné případy nákazy koronavirem hlášeny nejsou. Vláda v Ulánbátaru také dnes uvedla, že se bude snažit repatriovat 30 mongolských občanů z Wu-chanu, centra nynější epidemie.
Singapur od soboty nebude na své území pouštět cizince, kteří byli nedávno v Číně, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví tohoto městského státu. Přestane rovněž vydávat nová víza občanům Číny.
Ze Singapuru je hlášeno 13 případů nákazy koronavirem, jde o lidi, kteří přicestovali z čínského města Wu-chan, odkud se epidemie šíří.
Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Christian Lindmeier dnes navzdory krokům Ruska a Mongolska podle Reuters uvedl, že "existují dobré důvody, proč nechat hraniční přechody otevřené". Zabrání se tak ilegálním přechodům mezi jednotlivými státy, kdy lidé unikají zdravotním kontrolám, jejichž cílem je zjistit, zda se u nich neobjevily příznaky nákazy koronavirem.
Nákazu novým koronavirem zatím hlásí kromě Číny a čínských zvláštních správních oblastí dalších 21 zemí. Z Evropy to jsou Francie, Německo, Finsko, Itálie a nově přibyla Británie. U dvou pacientů z Anglie, kteří jsou mezi sebou příbuzní, testy prokázaly nákazu koronavirem. Dnes o tom podle BBC informovalo britské ministerstvo zdravotnictví.
"Pacientům se dostává specializované péče v rámci zdravotnického systému a používáme ověřená opatření ke zvládnutí infekce, abychom zabránili dalšímu šíření viru," uvedl vrchní zdravotnický činitel v Anglii Chris Whitty. Dodal, že jeho úřad se snaží zjistit, s kým byli nakažení v kontaktu. Další podrobnosti o nich odmítl zveřejnit.
Britská média uvádějí, že nemocní podle všeho přebývali v hotelu v hrabství Yorkshire a v noci na dnešek byli převezeni na infekční oddělení nemocnice v Newcastlu.
Deník The Guardian na svých internetových stránkách píše, že vláda nově radí lidem, kteří se vracejí z Číny a mají příznaky respiračního onemocnění, aby se sami na dva týdny izolovali. A pokud někdo přijíždí z Wu-chanu, epicentra epidemie, má se izolovat, ať se u něj symptomy projevují nebo ne.
Nákaza koronavirem se šíří z Číny, kde si podle poslední bilance vyžádala životy 213 lidí, skoro 9700 osob se nakazilo. V Thajsku se od zákazníka nakazil řidič taxi. Tato země patří mezi nejoblíbenější cíle čínských turistů pro oslavy lunárního nového roku a místní úřady varovaly, že je možné, že nemoc propukne v letoviscích. V posledních zhruba třech týdnech do Thajska přijelo více než 25.000 návštěvníků z Wu-chanu a dalších nejsilněji zasažených měst v Číně.
Související

Proč Mongolsko nezatklo Putina? Jednoduše se snaží přežít, má ale i historické důvody

Mongolsko mělo povinnost Putina zatknout. Bouří se státy i OSN
Mongolsko , Čína , Velká Británie , singapur , Rusko , WHO (Světová zdravotnická organizace) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 15 minutami

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
před 39 minutami

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
před 58 minutami

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
před 1 hodinou

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
před 2 hodinami

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
před 2 hodinami

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
před 3 hodinami

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
před 3 hodinami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 4 hodinami

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 4 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
před 5 hodinami

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí
před 5 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje
před 6 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák
před 7 hodinami

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí
před 7 hodinami

Pavel zve šéfy sněmovních stran na Hrad. Chce s nimi jednat o bezpečnosti
před 7 hodinami

"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu
před 9 hodinami

Podrobná předpověď počasí na prodloužený víkend: V Česku může mrznout
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky
včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
včera
Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
Uprostřed války bývá nejhlasitějším výkřikem ticho – tak popisuje situaci v nemocnici Násira reportér BBC Fergal Keane. Pětiměsíční Siwar Ashourová, vyhublá a slabá, nedokáže ani pořádně plakat. V důsledku izraelské blokády, která trvá už tři měsíce, není k dispozici speciální kojenecké mléko, které nutně potřebuje.
Zdroj: Libor Novák