Koronavirus zamořuje Čínu: 106 mrtvých, tisíce nakažených, lék v nedohlednu

Novým typem koronaviru se v Číně nakazilo již přes 4500 lidí a onemocnění si tam vyžádalo nejméně 106 obětí. Několik desítek infikovaných je i mimo Čínu; první čtyři nemocné dnes potvrdilo Německo. Státy v Asii, ale i další země světa, přijímají stále přísnější opatření proti šíření nákazy. Čínský prezident Si Ťin-pching dnes uvedl, že Čína si je jistá, že "ďábelský" koronavirus porazí. V Česku ani na Slovensku se zatím u žádného z pacientů podezření na nákazu nepotvrdilo.

Británie odrazuje svoje občany od cest do Číny, pokud nejsou nezbytné, Hongkong zase oznámil, že od čtvrtka zastaví dopravu na vysokorychlostní železnici mezi Hongkongem a pevninskou Čínou i vzájemné trajektové spojení. Tři regiony na ruském Dálném východě uzavřely do 7. února hranice s Čínou. USA rozšířily kontroly lidí cestujících z Číny z pěti na 20 mezinárodních letišť a uvažují o dalších opatřeních.

Počet nových potvrzených případů nákazy vzrostl podle čínských úřadů od pondělí o téměř 60 procent z 2835 na dnešních 4515. Podle expertů by však mohl být reálný počet nakažených mnohem vyšší. Všechna úmrtí spojená s novým virem se zatím objevila v Číně, drtivá většina ve městě Wu-chan, jež je epicentrem nákazy. První oběť oznámily úřady v Pekingu. Jde o padesátiletého muže, který jedenáctimilionový Wu-chan nedávno navštívil.

Mimo Čínu je potvrzeno několik desítek případů onemocnění, z toho nejvíce (14) zatím v Thajsku. V Evropě byl dnes potvrzen čtvrtý případ ve Francii, čtyři případy nákazy hlásí také německý spolkový stát Bavorsko. Jedná se o zaměstnance firmy Webasto, mezi něž se nákaza rozšířila od Číňanky, která se účastnila jejich školení.

V Německu, podobně jako ve Vietnamu a na Tchaj-wanu, tak šlo o první případy přenosu viru z člověka na člověka mimo Čínu. Tento vývoj někteří experti považují za znepokojivý, podle jiných se však dal očekávat a podobných případů bude zřejmě přibývat.

Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes prohlásil, že česká vláda situaci kolem koronaviru nepodceňuje, nicméně větším problémem je nyní v zemi chřipka, na kterou v této sezoně zemřelo již 12 lidí.

Japonská vláda dnes do Wu-chanu vyslala charterový letoun, který by měl ve středu evakuovat desítky Japonců. Dvě letadla v příštích dnech do Wu-chanu vyšle také Francie ve spolupráci s EU. V nich se má do vlasti vrátit kolem 250 Francouzů a asi 100 dalších občanů EU, mezi nimiž budou podle českých úřadů i dva Češi. Návrat však bude umožněn jen těm, kteří nevykazují symptomy nákazy. Na středu také plánují evakuaci zaměstnanců svého konzulátu a dalších svých občanů Spojené státy.

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus se dnes v Číně dohodl, že organizace do země co nejrychleji vyšle skupinu expertů, kteří mají pomoci při zkoumání viru. WHO o nákaze jednala minulý týden a rozhodla se, že zatím nevyhlásí celosvětový stav zdravotní nouze. Krizový štáb je však podle Ghebreyesuse připraven rychle se znovu sejít, kdyby to vývoj vyžadoval.

Vědci z amerického Národního ústavu zdraví (NIH) a farmaceutické firmy Johnson & Johnson dnes nezávisle na sobě oznámili, že zahájili vývoj vakcíny proti viru. K dispozici však bude nejdříve za mnoho měsíců.

Negativní dopady šíření nového koronaviru už jsou patrné u řady čínských i zahraničních firem. Americký kavárenský řetězec Starbucks například v zasažené provincii Chu-pej uzavírá své provozovny a pozastavuje dodávkové služby. Své restaurace ve Wu-chanu uzavřely řetězce KFC, Pizza Hut i McDonald's, zatímco mediální a filmová společnost Walt Disney přerušila provoz svých zábavních parků v Šanghaji a Hongkongu. Obavy z dopadů nového koronaviru na ekonomický růst podporují mezi investory na devizovém trhu zájem o bezpečnější měny, posiluje zejména americký dolar.

Související

Více souvisejících

Čína tibet Peking Facebook Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy