NÁZOR - Katastrofální letní požáry zničily domovy a životy mnoha Australanům, připomíná Allan Behm v komentáři pro server The Guardian. Bezpečnostní analytik z think tanku Australia Institute dodává, že příroda se sice obnovuje, byť pomalu, ale podmínky se nemění a nástup pandemie koronaviru dále ničí osobní i ekonomický výhled postižených.
Lidé se necítí bezpečně
Dopady požárů a koronaviru na australskou ekonomiku budou srovnatelné s druhou světovou válkou a potrvá desetiletí, než se splatí dluhy, konstatuje Behm. Zdůrazňuje, že Austrálie přitom není ve válce, nenapadl ji ozbrojený nepřítel, aby si zemi podvolil, a ačkoliv na politickou scénu byli povoláni někteří vojáci a na mořích operuje australské námořnictvo, nebyl vypálen jediný výstřel a podniknut jediný nálet.
Přesto jsou milionu Australanů v mnohem menším bezpečí než před šesti měsíci, deklaruje odborník. Pokládá otázku, jak může být v bezpečí země, když nejsou v bezpečí její občané.
"To není jen místní fenomén," vysvětluje expert. Tvrdí, že lidé po celém světě se již necítí bezpečně a nevěří, že jim bezpečí zajistí vlády, protože pro jednotlivé občany nyní bezpečnost nespočívá ani tak ve schopnosti státu hájit svou suverenitu před hrozbou jiných států, ale spíše ve zvládání světové pandemie, zmírňování klimatické změny a adaptaci na ni, ochraně vodních zdrojů, zajištění spolehlivých dodávek potravin a ochraně prosperity jednotlivce i komunit.
Z prosperity a individuální bezpečnosti se nyní stávají klíčové prvky bezpečnostní politiky, uvádí analytik. Vysvětluje, že pokud si nejsme schopní poradit s problémy, které nyní sužují globální ekonomiku, klima, zdraví a politiku, pak je nutné přehodnotit základy naší bezpečnostní politiky.
Sociální soudržnost, ochrana práv, propagace hodnot a odolnost - vše vycházející ze silné ekonomiky - jsou základní prvky bezpečnostní politiky, deklaruje Behm. Podotýká, že míru, s jakou nová bezpečnostní politika musí nově přesahovat tradiční obranu a vynucování zákona, ilustrují právě klimatická změna, ochrana před pandemií, ochrana životního prostředí a půdy, potravinová bezpečnost, sucha nebo uprchlické vlny.
V případě Austrálie bude výzvou zabudovat tento pozměněný koncept do strategie řízení státu, soudí analytik. Připomíná, že tradiční bezpečnostní paradigma se totiž zaměřuje na války mezi státy, v případě terorismu pak útoky na stát, ale mnohem méně na důsledky těchto válek pro obyvatelstvo.
"Zatímco ochrana státní suverenity zůstává klíčovou odpovědnostní národních vlád, jejich základní povinností je zajistit bezpečnost a ochranu svým občanům před všemi hrozbami, nikoliv pouze před hrozbou vojenské síly," pokračuje expert. Odmítá i tvrzení, že terorismus je útok na stát a označuje jej za útok na hodnoty, které sjednocují společnost a dávají ji společný cíl. Terorismus totiž podle Behma útočí na sociální soudržnost a otevřenost, nikoliv na státní mechanismy, a tak právě silné, soudržné komunity představují nejlepší obranu před terorismem.
Občan versus stát
Bezpečnostní politika více reflektující současné problémy musí řešit síly, které oslabují globální instituce a pravidla tvořící základ světové bezpečnosti, domnívá se Behm. Dodává, že pokročilá bezpečnostní politika musí řešit také soubor překrývajících se problémů, které oslabují prosperitu země, nikoliv tyto problémy přiživovat.
Podle odborníka musí být předně redefinován vztah mezi občanem a státem, především ve světě, kde více lidí žádá ochranu před státem, nikoliv ochranu od státu, což musí doplnit přechod od plánovaní reagujícího na konkrétní hrozby a rizika k proaktivnímu plánovaní založeného na harmonii, otevřenosti, odolnosti, klidu a blahobytu, tedy k plánování, které se nezaměřuje na porážku hrozeb, ale snaží se jim předcházet.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Dále je nutné opustit "kontrolní" uvažování, které řeší problémy za lidi a zaujmout "zmocňující" přístup, který umožní jedincům a komunitám vzít do rukou vlastní životy a budoucnost, deklaruje analytik. To podle něj znamená méně vynucování a více pobídek. Proto doporučuje rovněž zmírnit "intervenční" model veřejné politiky "preventivním" modelem, který klade důraz na obezřetnou prevenci, nikoliv na dramatické reakce.
"Prosperita občana a státu je cíl jakékoliv solidní veřejné politiky," píše Behm. Kritizuje, že tradiční bezpečnostní uvažování se nedokáže vypořádat s novými bezpečnostními problémy, které představuje globální oteplování a nyní i globální pandemie, tedy existenční hrozby, které sice nelze řešit vojenskou silou, ale v současných podmínkách jsou jádrem národní bezpečnosti.
V případě Austrálie je nutné přesměrovat pozornost domácí politiky na tyto otázky, zatímco ta zahraniční by měla vycházet z energičtější a dobře financované diplomacie zaměřené na vytváření mezinárodních institucí a rozvojovou pomoc investující do bezpečnosti v regionu, nabádá odborník. Přiznává, že vytváření mezinárodních koalice je těžké, ale dodává, že právě do této oblasti by mělo směřovat úsilí.
Související

Austrálie eviduje „neobvyklé“ manévry čínských válečných lodí poblíž východního pobřeží

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům
Austrálie , Požáry v Austrálii , Klimatické změny , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
včera

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná
včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev
včera

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku
včera

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou
včera

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého
včera

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek
včera

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce
včera

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině
včera

Čínský protiúder: Cla vůči USA zvedá na 125 %. Nebojíme se, vzkazuje Si Ťin-pching
včera

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?
včera

Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém
včera

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět
včera

Počasí bude o víkendu typicky jarní, ukazuje předpověď
10. dubna 2025 22:06

Extraliga play off 2025: Pardubice si znovu vybojovaly postup do finále, Dynamo nedalo Hradci šanci
10. dubna 2025 21:31

Čína je připravena na obchodní válku s USA. Trump si možná neuvědomuje, do čeho se pouští
10. dubna 2025 20:12
Bílý dům zveřejnil skutečnou výši cel pro Čínu. S EU bude Trump jednat jako s celkem
Spojené státy uvalily celková cla ve výši nejméně 145 % na dovoz z Číny, potvrzuje The Guardian s odkazem na nové nařízení prezidenta Donalda Trumpa. Zvýšení zahrnuje i 20% příplatek, který Trump dříve označil za opatření proti pašování fentanylu.
Zdroj: Libor Novák