Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad dnes představil afghánskému prezidentovi návrh mírové dohody, který v uplynulých měsících dojednali američtí představitelé se zástupci islamistického hnutí Tálibán. S odvoláním na prezidentova mluvčího o tom informovala agentura Reuters. Podle ní návrh dohody počítá s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na USA a jejich spojence.
Vyslanec Khalilzad se má tento týden setkat v Kábulu s afghánskými vůdci a pokusit se dosáhnout shody, než bude dokument podepsán. Afghánský prezident Ašraf Ghaní podle Reuters slíbil, že svůj názor na dohodu sdělí vyslanci Khalilzadovi během dvou dnů. "Ale podle nás se dá smysluplného míru či cesty ke smysluplnému míru dosáhnout jen ukončením násilí a přímým jednáním s Tálibánem," uvedl prezidentův mluvčí.
Přímé rozhovory Spojených států a Tálibánu o podmínkách ukončení téměř dvacetileté občanské války v Afghánistánu začaly před rokem. S afghánskou vládou Tálibán mluvit zatím odmítá, protože ji považuje za loutkový režim v područí USA.
We are at the threshold of an agreement that will reduce violence and open the door for Afghans to sit together to negotiate an honorable & sustainable peace and a unified, sovereign Afghanistan that does not threaten the United States, its allies, or any other country.
— U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad (@US4AfghanPeace) August 31, 2019
Jedním z klíčových bodů jednání Američanů a povstalců byl plán stažení amerických vojáků ze země výměnou za záruku Tálibánu, že nebude poskytovat útočiště zahraničním extremistům a džihádistickým skupinám typu teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Obě strany se podle Reuters dohodly také na tom, že součástí dohody bude i příměří.
Původem Afghánec Khalilzad po skončení devátého kola rozhovorů v Kataru o víkendu sdělil, že Spojené státy a Tálibán jsou na prahu dohody. To potvrdil také mluvčí Tálibánu v Kataru Suhajl Šahín. "Jsme těsně před ukončením invaze a dosažením mírového řešení pro Afghánistán," řekl.
Na základě dohody by podle Khalilzada opustilo prvních 5000 amerických vojáků pět afghánských vojenských základen už do 135 dní. V Afghánistánu je nyní asi 13.000 až 14.000 amerických vojáků.
Hnutí Tálibán současně pokračuje v Afghánistánu v bojích a v posledních dnech podniklo rozsáhlé útoky na dvě velká města, Kunduz a Púli Chumrí. U Púli Chumrí dnes Tálibán pokračoval v blokádě hlavní silnice vedoucí na jih k metropoli Kábulu a jeho bojovníci stříleli na jakékoli příslušníky afghánských bezpečnostních sil, kteří se pokusili k místu přiblížit. Ozbrojené střety pokračovaly i na severu města. V Kunduzu se dnes odpálil sebevražedný atentátník, který zabil nejméně šest policistů.
Podle jednoho z členů amerického vyjednávacího týmu "mírová dohoda s Tálibánem nebude založena na slepé důvěře, ale bude obsahovat jasné závazky, jejichž dodržování bude kontrolováno a prověřováno". "Po případném oznámení dohody by měly následovat vnitroafghánské rozhovory, během nichž bude Tálibán hovořit s dalšími zástupci afghánské společnosti a společně se zavážou dodržovat trvalé příměří," dodal nejmenovaný americký činitel, kterého citovala agentura AP.
Související
Tálibán vystavil definitivní stopku zaměstnávání žen. Z bizarního důvodu
Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy
Tálibán , Afghanistán , USA (Spojené státy americké) , Americká armáda (U.S. ARMY) , Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu)
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 1 hodinou
Trump se sejde s Putinem
před 2 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 3 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 3 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Zdroj: Libor Novák