Mír s Tálibánem? Vyslanec USA představil Afgháncům návrh dohody

Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad dnes představil afghánskému prezidentovi návrh mírové dohody, který v uplynulých měsících dojednali američtí představitelé se zástupci islamistického hnutí Tálibán. S odvoláním na prezidentova mluvčího o tom informovala agentura Reuters. Podle ní návrh dohody počítá s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na USA a jejich spojence.

Vyslanec Khalilzad se má tento týden setkat v Kábulu s afghánskými vůdci a pokusit se dosáhnout shody, než bude dokument podepsán. Afghánský prezident Ašraf Ghaní podle Reuters slíbil, že svůj názor na dohodu sdělí vyslanci Khalilzadovi během dvou dnů. "Ale podle nás se dá smysluplného míru či cesty ke smysluplnému míru dosáhnout jen ukončením násilí a přímým jednáním s Tálibánem," uvedl prezidentův mluvčí.

Přímé rozhovory Spojených států a Tálibánu o podmínkách ukončení téměř dvacetileté občanské války v Afghánistánu začaly před rokem. S afghánskou vládou Tálibán mluvit zatím odmítá, protože ji považuje za loutkový režim v područí USA.

We are at the threshold of an agreement that will reduce violence and open the door for Afghans to sit together to negotiate an honorable & sustainable peace and a unified, sovereign Afghanistan that does not threaten the United States, its allies, or any other country.

— U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad (@US4AfghanPeace) August 31, 2019

Jedním z klíčových bodů jednání Američanů a povstalců byl plán stažení amerických vojáků ze země výměnou za záruku Tálibánu, že nebude poskytovat útočiště zahraničním extremistům a džihádistickým skupinám typu teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Obě strany se podle Reuters dohodly také na tom, že součástí dohody bude i příměří.

Původem Afghánec Khalilzad po skončení devátého kola rozhovorů v Kataru o víkendu sdělil, že Spojené státy a Tálibán jsou na prahu dohody. To potvrdil také mluvčí Tálibánu v Kataru Suhajl Šahín. "Jsme těsně před ukončením invaze a dosažením mírového řešení pro Afghánistán," řekl.

Na základě dohody by podle Khalilzada opustilo prvních 5000 amerických vojáků pět afghánských vojenských základen už do 135 dní. V Afghánistánu je nyní asi 13.000 až 14.000 amerických vojáků.

Hnutí Tálibán současně pokračuje v Afghánistánu v bojích a v posledních dnech podniklo rozsáhlé útoky na dvě velká města, Kunduz a Púli Chumrí. U Púli Chumrí dnes Tálibán pokračoval v blokádě hlavní silnice vedoucí na jih k metropoli Kábulu a jeho bojovníci stříleli na jakékoli příslušníky afghánských bezpečnostních sil, kteří se pokusili k místu přiblížit. Ozbrojené střety pokračovaly i na severu města. V Kunduzu se dnes odpálil sebevražedný atentátník, který zabil nejméně šest policistů.

Podle jednoho z členů amerického vyjednávacího týmu "mírová dohoda s Tálibánem nebude založena na slepé důvěře, ale bude obsahovat jasné závazky, jejichž dodržování bude kontrolováno a prověřováno". "Po případném oznámení dohody by měly následovat vnitroafghánské rozhovory, během nichž bude Tálibán hovořit s dalšími zástupci afghánské společnosti a společně se zavážou dodržovat trvalé příměří," dodal nejmenovaný americký činitel, kterého citovala agentura AP.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Tálibán Afghanistán USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy