Nemoc Covid-19 se nedaří zastavit. Čína hlásí 2345 obětí, zemřeli první dva Evropané

Na nákazu novým typem koronaviru zemřeli první dva Evropané, jde o staršího muže a ženu ze severu Itálie, kde již úřady potvrdily 51 nakažených pacientů. Počet nemocných strmě stoupá také v Jižní Koreji, kde se objevilo přes 220 nových případů, a v Íránu, kde evidují tři desítky nakažených a šest mrtvých. V pevninské Číně, odkud se nemoc COVID-19 začala šířit, v pátek zemřelo 109 lidí, což je o devět méně než předchozí den. Počet nově nemocných se pak snížil na 397 ze čtvrtečních 889.

Nemoci způsobené novým koronavirem už v pevninské Číně podlehlo 2345 lidí, nakažených je 76.288. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že již ubývá možností, jak šíření viru zabránit.

"Znepokojují nás případy bez jasné epidemiologické souvislosti, jako je možnost nákazy při cestování nebo kontaktem s lidmi, u kterých se nákaza potvrdila," řekl šéf WHO. Podle něj má zhruba 80 procent nakažených nemocí COVID-19 jen velmi mírný průběh onemocnění, vážnější či kritické příznaky má asi 20 procent pacientů, ve dvou procentech případů je pak nemoc smrtelná.

#COVID19 rumors debunked: Is the virus man-made? NO. Is the virus a bio-weapon? NO. Is Wuhan's air pollution caused by the burning of corpses? NO. Our enemy is not just virus, but also rumors. pic.twitter.com/QvWZB6cVuR

— Global Times (@globaltimesnews) February 22, 2020

Čína upozornila na případ člověka z provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy. U 70letého muže se příznaky nemoci objevily až po 27 dnech inkubační doby. Podle čínských médií budou proto muset uzdravení pacienti po propuštění z nemocnice dodržet čtrnáctidenní karanténu na určeném místě a za zdravotního dohledu.

Čínští vědci rovněž identifikovali nový typ koronaviru v moči pacientů. Podle nich to dokazuje, že virus se přesouvá krví k orgánům a mnohé může poškodit. Přítomnost koronaviru v moči také znamená, že se patogeny dostanou do kanalizace, a mohou tak nakazit další lidi.

Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli epidemii nového koronaviru snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 z dosavadních šesti procent, s nimiž počítal ještě v lednu. Letošnímu růstu globální ekonomiky epidemie ubere asi 0,1 procentního bodu na 3,2 procenta. Uvedla to agentura Reuters.

To se ale ještě může změnit vzhledem k tomu, že koronavirus proniká do stále většího počtu zemí. Pozornost se upírá hlavně na Jižní Koreu, kde se infikovalo už 433 lidí. Onemocnění podle úřadů zatím podlehli tři lidé. V Jižní Koreji byly v pátek zavřené školy, církve pak nařídily věřícím, aby nenavštěvovali svatostánky a zakázána byla některá hromadná shromáždění. Nejhůře zasažené je dvouapůlmilionové město Tegu.

Podobná opatření přijaly i části severoitalských regionů Lombardie a Benátsko, kde jsou v karanténě už stovky lidí, informuje server larepubblica.it. Přísný režim se týká asi 50.000 lidí v 11 obcích a městech zejména v provincii Lodi, kde zůstanou týden zavřené školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa.

Japonsko, kde je zatím potvrzeno 14 lidí nakažených novým koronavirem, čelí otázkám, zda dělá dost proti šíření infekce a zda by nemoc COVID-19 nemohla narušit letošní olympijské hry v Tokiu. Organizátoři proto z preventivních důvodů odložili zamýšlený start tréninků dobrovolníků.

Nemocných v Evropě může přibývat i vzhledem k postupnému návratu turistů z lodi Diamond Princess, která byla kvůli výskytu nového koronaviru na palubě od začátku února dva týdny v karanténě v japonském přístavu Jokohama. Do Británie se dnes vrátilo 32 jejích pasažérů, které čeká dvoutýdenní karanténa. Dalších 19 lidí přistálo v Itálii, na palubě italského letadla bylo i několik Slovinců a Chorvat. V České republice se zatím žádný případ nákazy koronavirem nepotvrdil.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína Itálie WHO (Světová zdravotnická organizace) Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy