Nový Zéland vyhlásil stav klimatické nouze: Globální oteplování bude mít devastující dopad

Novozélandská vláda dnes vyhlásila stav klimatické nouze. Kabinet premiérky Jacindy Ardernové k symbolickému kroku připojil slib, že veřejné instituce dospějí do roku 2025 k uhlíkové neutralitě, tedy rovnováze mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry. Wellington toho chce docílit mimo jiné zrušením kotlů na tuhá paliva a nakoupením elektrických aut, píše agentura AP.

Ardernová prohlásila, že vláda obvykle vyhlašuje stav nouze v případě přírodních katastrof, ale pokud nezačne řešit klimatickou změnu, budou přírodní neštěstí i nadále častá. Dnešní krok prý vláda učinila s ohledem na budoucí generace.

"Tato deklarace je uznáním další generace. Uznáním břemena, které ponese, pokud to neuděláme správně a nezačneme nyní jednat," uvedla podle agentury Reuters premiérka před poslanci, kteří vyhlášení klimatického stavu nouze většinou schválili.

Proti vyhlášení klimatického stavu nouze hlasovali zástupci opoziční Novozélandské národní strany, podle nichž je deklarace pouze "mávání ctností", které postrádá praktická řešení.

Deklarace praví, že klimatická změna je jednou z největších výzev, jimž lidstvo čelí a zavazuje se minimalizovat globální oteplování. Konstatuje rovněž, že změna klimatu bude mít devastující dopad na Nový Zéland v podobě záplav, ničivých požárů, zvýšení hladiny moří či nedostatku vody.

Ardernová, která se svou Novozélandskou stranou práce nedávno zvítězila v parlamentních volbách a obhájila tak premiérský post, už dříve oznámila záměr nechat vysadit miliardu stromů. Kromě toho chce postupně zrušit průzkumy pro námořní těžbu ropy a plynu a docílit do roku 2030 stavu, kdy bude veškerá elektrická energie distribuovaná v zemi vyrobená z obnovitelných zdrojů, píše AP. Loni její vláda schválila zákon, jenž stanovuje cíl dospět k uhlíkové neutralitě země do roku 2050.

Nový Zéland se nyní přidal k 32 dalším zemím, které vyhlásily stav klimatické nouze už dříve. Jako první tak učinila loni Británie, následovalo ji například Irsko, Kanada, Francie či Japonsko.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland Jacinda Ardernová Klimatické změny globální oteplování

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 46 minutami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 1 hodinou

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 19 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy