Papežův názor na svazky homosexuálů vyvolal kontroverze, ozvali se filipínští biskupové

Papežova podpora registrovaného partnerství homosexuálů se nesetkala na Filipínách, považovaných za baštu katolicismu v Asii, se souhlasem. Biskup ve výslužbě Arturo Bastes vyjádřil pochybnosti o "morální správnosti" papežova názoru.

Papež v dokumentárním snímku odvysílaném ve středu v Římě řekl, že homosexuálové mají právo žít v rodině a že je nutné vytvořit zákon o registrovaném partnerství k jejich právní ochraně.

Mluvčí filipínského prezidenta Rodriga Duterteho k tomu dnes podle agentury AP řekl, že prezident svazky lidí téhož pohlaví podporuje, ale že je třeba získat i souhlas parlamentu.

Bastes, který do svého odchodu do důchodu působil jako biskup v provincii Sorsogon, prohlásil, že "má vážné pochybnosti o morální správnosti" papežova názoru. Je prý v rozporu s dlouhodobým postojem církve, jež výslovně dovoluje svazky jenom mezi ženami a muži. "Papežovo prohlášení je šokující. Jeho obrana homosexuálních svazků, jež vede k nemorálním činům, mne opravdu pobouřila," řekl Bastes.

Stejné překvapení vyjádřili tři další biskupové a oznámili, že si ověří, zda jde opravdu o oficiální názor Vatikánu a zda byla papežova slova v dokumentu použita v náležitém kontextu. "Je to jenom dokument, takže nic oficiálního a mělo by se to ověřit," řekl biskup z města Balanga Ruperto Santos.

Skupina Bahaghari, což je sdružení gayů, leseb, bisexuálů nebo transgenderových osob (LGBT), označila papežův výrok za "velkou věc", která by měla vést ke změně rodinného práva na Filipínách.

Bahaghari spokesperson Rey Valmores-Salinas (@rosereyde) after Pope Francis endorsed civil unions for gay couples: It's a huge thing... Unions of couples from the LGBTQ+ are valid and they are very much founded on love just as much as the unions of other couples are. pic.twitter.com/cPJ1iepjIV

— ABS-CBN News Channel (@ANCALERTS) October 22, 2020

Prohlášení papeže je obsaženo v dokumentárním filmu Francesco, který měl premiéru ve středu na filmovém festivalu v Římě. Papežův blízký spolupracovník jezuita Antonio Spadaro dnes uvedl, že vyjádření pochází z rozhovoru, který papež poskytl v roce 2019 mexické televizní stanici Televisa.

Agentura AP ale upozornila, že papežova slova byla v odvysílané verzi rozhovoru vystřižena. Mexická televizní stanice se k situaci nevyjádřila.

Související

Více souvisejících

Papež František Homosexuálové Registrované partnerství Filipíny římskokatolická církev Vatikán LGBT+

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy