Předsedkyně sněmovny USA Pelosiová Tchaj-wan navštíví, uvedla CNN

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová po zastávce v Malajsii navštíví Tchaj-wan. S odvoláním na zdroj z tchajwanské vlády a "vysoce postavený americký zdroj obeznámený se situací" to uvedla stanice CNN. Dosavadní zprávy tchajwanských médií hovořily pouze o pravděpodobné návštěvě.

Přesné datum cesty Pelosiové zatím americké zdroje neuvedly, návštěva bude ale pravděpodobně trvat "hodiny, ne dny", uvedla CNN. Pelosiová, která dnes přiletěla do Singapuru, ve zveřejněném programu své asijské cesty Tchaj-wan nezmiňuje. Japonská agentura Kjódó s odkazem na tchajwanská média uvedla, že předsedkyně přiletí na ostrov v úterý večer a následující den se setká s prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Spekulace, že se Pelosiová zastaví na Tchaj-wanu, vyvolaly opakovaná varování ze strany Číny. Peking dnes prohlásil, že čínská armáda nebude nečinně přihlížet, pokud Pelosiová ostrov navštíví. "Bylo by to hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Číny", uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien a varoval, že by situace vedla k velmi vážným následkům.

Podle tiskového prohlášení, které v neděli vydala kancelář Pelosiové, zavítá šéfka Sněmovny reprezentantů při své asijské cestě do čtyř zemí - Singapuru, Malajsie, Jižní Koreje a Japonska. Singapurské ministerstvo zahraničí podle agentury AFP oznámilo, že Pelosiová a její doprovod budou v tomto městském státě dnes a v úterý.

Čína v posledních dnech opakovaně varovala Spojené státy před následky, pokud se šéfka dolní komory amerického Kongresu rozhodne navštívit Tchaj-wan. Pelosiová by se stala nejvýše postaveným americkým činitelem, který by takovou návštěvu podnikl od začátku století.

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

Blinken neví, jestli se Pelosiová rozhodne Tchaj-wan navštívit

Předsedkyně sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová podle Bílého domu nepotvrdila žádný plán cesty na Tchaj-wan. Její případná návštěva ostrova, který Čína pokládá za svou součást, by ale "nezměnila status quo, ani politiku Spojených států vůči Tchaj-wanu," uvedl mluvčí americké rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby. Ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že vláda neví, jestli Pelosiová ostrov navštíví, jde o její rozhodnutí a "Peking by měl být zodpovědný a nevyvolávat eskalaci".

Vyjádření z nejvyšších míst americké politiky přišla poté, co dnes americká stanice CNN informovala, že podle tchajwanských vládních zdrojů a vysoce postavených amerických zdrojů Pelosiová Tchaj-wan navštíví. Tchajwanská média již dříve informovala, že cesta předsedkyně se uskuteční v úterý večer a skončí ve středu ráno schůzkou s prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Peking návštěvu nebývale ostře odsuzuje a hrozí Washingtonu reakcí, která by mohla zahrnovat armádu. Americké zdroje v uplynulých dnech spekulovaly, že by Čína například mohla při návštěvě Pelosiové narušit vzdušný prostor ostrova, nebo jej ještě před návštěvou zcela uzavřít.

"Reakce by mohla přijít v podobě falešných právních proklamací, jako například že oblast Tchajwanského průlivu nespadá do mezinárodních vod," řekl dnes Kirby.

Čína možnou návštěvu Pelosiové považuje za "hrubé zasahování do svých vnitřních záležitostí", a vedla by prý "k velmi vážným následkům", za které by nesly odpovědnost USA. Ačkoliv cesty kongresových delegací na Tchaj-wan nejsou výjimečné, Pelosiová by byla nejvýše postaveným americkým činitelem, který by takovou návštěvu podnikl od začátku století.

Čína se podle Kirbyho v minulých dnech uchýlila k "nezodpovědné rétorice" a nové "štvavé projevy" lze v dalších dnech ještě očekávat. Výhrůžky podle Bílého domu zvyšují riziko potenciálního špatného odhadu situace. Není důvod, aby byl kvůli potenciální návštěvě Pelosiové kdokoli v ohrožení, uvedl Kirby.

Čína demokratický Tchaj-wan pokládá za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

Související

Více souvisejících

Nancy Pelosiová (politička USA) Tchaj-Wan Antony Blinken

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 47 minutami

před 49 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 7 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

Zdroj: Matěj Bílý

Další zprávy