Pogromy proti muslimům? Kašmír prý připomíná Srebrenicu, Pákistán žádá vyšetřování OSN

Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší dnes požádal Radu OSN pro lidská práva, aby začala s vyšetřováním počínání Indie v indickém Kašmíru. Ministr se obává, že se v oblasti odehraje genocida, uvedla agentura AFP.

"Obyvatelstvo okupovaného (státu) Džammú a Kašmír se obává toho nejhoršího. Chvěji se při myšlence zmínit tu pojem genocida, ale právě to musím učinit," prohlásil Kureší před Radou OSN pro lidská práva v Ženevě.

"Města, hory, pláně, opuštěná a traumatizovaná údolí v Džammú a Kašmíru připomínají Rwandu, Srebrenicu, Rohingy a pogrom v Gudžarátu. Schyluje se ke katastrofě," dodal ministr a podpořil rovněž výzvy vysokého komisaře OSN pro lidská práva k mezinárodnímu vyšetřování.

Talking to Indian Media in Geneva, FM SMQ calls Kashmir as “Indian State of Jammu & Kashmir”. This is a huge blunder! Should be immediately taken up! How can FM SMQ call Kashmir an ‘Indian State’ that too at Geneva! This is outrageous & incompetence - at the least! #Kashmir pic.twitter.com/gtrGUomun1

— Gharidah Farooqi (@GFarooqi) September 10, 2019

V pondělí vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová znovu prohlásila, že je "velmi znepokojena nedávnými kroky indické vlády v oblasti lidských práv Kašmířanů, zejména s ohledem na omezení internetu a práva na pokojné shromažďování a zadržování místních politických vůdců a aktivistů".

"Jsou nutná opatření, která pachatele porušování lidských práv postaví před soud, a tudíž vytvoření mezinárodní vyšetřovací komise," prohlásil Kureší.

Náměstkyně indického ministra zahraničí Vidžaj Thákurová Singhová v reakci na Kurešího prohlášení uvedla, že "jistá delegace" při Radě OSN pro lidská práva "má urážlivé poznámky, falešná a smyšlená obvinění proti mé zemi". Pákistán ale výslovně nejmenovala. Svět si je podle indické diplomatky vědom toho, že smyšlené historky přicházejí z epicentra světového terorismu, kde se celé roky ukrývají vůdci teroristických skupin.

Kašmír, který je od roku 1947 rozdělen mezi Indii a Pákistán, byl a je příčinou dvou hlavních konfliktů a nesčetných střetů mezi těmito dvěma zeměmi. Indické úřady na začátku srpna rozhodly o zrušení zvláštního statusu himálajského regionu Džammú a Kašmír, což dál přispělo k růstu napětí mezi oběma sousedními zeměmi.

Indický Kašmír 5. srpna přišel o svůj autonomní status, a tím také o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy. Centrální vláda zavedla spolu s tím řadu restrikcí, údajně ve snaze předejít násilí. Přesto se v kašmírské metropoli Šrínagaru pravidelně konají protesty, během nichž bezpečnostní složky podle některých zdrojů zatýkají tisíce lidí.

Kromě toho vláda na indický Kašmír uvalila informační blokádu, nefungují tam mobilní sítě, televizní signál ani internetové připojení, zakázána jsou veřejná shromáždění.

Spory o Kašmír kalí vztahy Indie a Pákistánu už desítky let. Na Kašmír si činí nárok Islámábád i Dillí, obě země mají ale pod kontrolou jenom jeho část. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva od roku 2018 opakovaně vyzývá Radu pro lidská práva, aby ustavila mezinárodní vyšetřovací komisi. Tento typ vyšetřování je obvykle vyhrazen pro závažné krize, jako je konflikt v Sýrii, a musí o něm rozhodnout 47 členských států rady.

Související

Více souvisejících

Kašmír Pákistán genocida Indie OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy