Pogromy proti muslimům? Kašmír prý připomíná Srebrenicu, Pákistán žádá vyšetřování OSN

Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší dnes požádal Radu OSN pro lidská práva, aby začala s vyšetřováním počínání Indie v indickém Kašmíru. Ministr se obává, že se v oblasti odehraje genocida, uvedla agentura AFP.

"Obyvatelstvo okupovaného (státu) Džammú a Kašmír se obává toho nejhoršího. Chvěji se při myšlence zmínit tu pojem genocida, ale právě to musím učinit," prohlásil Kureší před Radou OSN pro lidská práva v Ženevě.

"Města, hory, pláně, opuštěná a traumatizovaná údolí v Džammú a Kašmíru připomínají Rwandu, Srebrenicu, Rohingy a pogrom v Gudžarátu. Schyluje se ke katastrofě," dodal ministr a podpořil rovněž výzvy vysokého komisaře OSN pro lidská práva k mezinárodnímu vyšetřování.

Talking to Indian Media in Geneva, FM SMQ calls Kashmir as “Indian State of Jammu & Kashmir”. This is a huge blunder! Should be immediately taken up! How can FM SMQ call Kashmir an ‘Indian State’ that too at Geneva! This is outrageous & incompetence - at the least! #Kashmir pic.twitter.com/gtrGUomun1

— Gharidah Farooqi (@GFarooqi) September 10, 2019

V pondělí vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová znovu prohlásila, že je "velmi znepokojena nedávnými kroky indické vlády v oblasti lidských práv Kašmířanů, zejména s ohledem na omezení internetu a práva na pokojné shromažďování a zadržování místních politických vůdců a aktivistů".

"Jsou nutná opatření, která pachatele porušování lidských práv postaví před soud, a tudíž vytvoření mezinárodní vyšetřovací komise," prohlásil Kureší.

Náměstkyně indického ministra zahraničí Vidžaj Thákurová Singhová v reakci na Kurešího prohlášení uvedla, že "jistá delegace" při Radě OSN pro lidská práva "má urážlivé poznámky, falešná a smyšlená obvinění proti mé zemi". Pákistán ale výslovně nejmenovala. Svět si je podle indické diplomatky vědom toho, že smyšlené historky přicházejí z epicentra světového terorismu, kde se celé roky ukrývají vůdci teroristických skupin.

Kašmír, který je od roku 1947 rozdělen mezi Indii a Pákistán, byl a je příčinou dvou hlavních konfliktů a nesčetných střetů mezi těmito dvěma zeměmi. Indické úřady na začátku srpna rozhodly o zrušení zvláštního statusu himálajského regionu Džammú a Kašmír, což dál přispělo k růstu napětí mezi oběma sousedními zeměmi.

Indický Kašmír 5. srpna přišel o svůj autonomní status, a tím také o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy. Centrální vláda zavedla spolu s tím řadu restrikcí, údajně ve snaze předejít násilí. Přesto se v kašmírské metropoli Šrínagaru pravidelně konají protesty, během nichž bezpečnostní složky podle některých zdrojů zatýkají tisíce lidí.

Kromě toho vláda na indický Kašmír uvalila informační blokádu, nefungují tam mobilní sítě, televizní signál ani internetové připojení, zakázána jsou veřejná shromáždění.

Spory o Kašmír kalí vztahy Indie a Pákistánu už desítky let. Na Kašmír si činí nárok Islámábád i Dillí, obě země mají ale pod kontrolou jenom jeho část. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva od roku 2018 opakovaně vyzývá Radu pro lidská práva, aby ustavila mezinárodní vyšetřovací komisi. Tento typ vyšetřování je obvykle vyhrazen pro závažné krize, jako je konflikt v Sýrii, a musí o něm rozhodnout 47 členských států rady.

Související

Více souvisejících

Kašmír Pákistán genocida Indie OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy