Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší dnes požádal Radu OSN pro lidská práva, aby začala s vyšetřováním počínání Indie v indickém Kašmíru. Ministr se obává, že se v oblasti odehraje genocida, uvedla agentura AFP.
"Obyvatelstvo okupovaného (státu) Džammú a Kašmír se obává toho nejhoršího. Chvěji se při myšlence zmínit tu pojem genocida, ale právě to musím učinit," prohlásil Kureší před Radou OSN pro lidská práva v Ženevě.
"Města, hory, pláně, opuštěná a traumatizovaná údolí v Džammú a Kašmíru připomínají Rwandu, Srebrenicu, Rohingy a pogrom v Gudžarátu. Schyluje se ke katastrofě," dodal ministr a podpořil rovněž výzvy vysokého komisaře OSN pro lidská práva k mezinárodnímu vyšetřování.
Talking to Indian Media in Geneva, FM SMQ calls Kashmir as “Indian State of Jammu & Kashmir”. This is a huge blunder! Should be immediately taken up! How can FM SMQ call Kashmir an ‘Indian State’ that too at Geneva! This is outrageous & incompetence - at the least! #Kashmir pic.twitter.com/gtrGUomun1
— Gharidah Farooqi (@GFarooqi) September 10, 2019
V pondělí vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová znovu prohlásila, že je "velmi znepokojena nedávnými kroky indické vlády v oblasti lidských práv Kašmířanů, zejména s ohledem na omezení internetu a práva na pokojné shromažďování a zadržování místních politických vůdců a aktivistů".
"Jsou nutná opatření, která pachatele porušování lidských práv postaví před soud, a tudíž vytvoření mezinárodní vyšetřovací komise," prohlásil Kureší.
Náměstkyně indického ministra zahraničí Vidžaj Thákurová Singhová v reakci na Kurešího prohlášení uvedla, že "jistá delegace" při Radě OSN pro lidská práva "má urážlivé poznámky, falešná a smyšlená obvinění proti mé zemi". Pákistán ale výslovně nejmenovala. Svět si je podle indické diplomatky vědom toho, že smyšlené historky přicházejí z epicentra světového terorismu, kde se celé roky ukrývají vůdci teroristických skupin.
Kašmír, který je od roku 1947 rozdělen mezi Indii a Pákistán, byl a je příčinou dvou hlavních konfliktů a nesčetných střetů mezi těmito dvěma zeměmi. Indické úřady na začátku srpna rozhodly o zrušení zvláštního statusu himálajského regionu Džammú a Kašmír, což dál přispělo k růstu napětí mezi oběma sousedními zeměmi.
Indický Kašmír 5. srpna přišel o svůj autonomní status, a tím také o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy. Centrální vláda zavedla spolu s tím řadu restrikcí, údajně ve snaze předejít násilí. Přesto se v kašmírské metropoli Šrínagaru pravidelně konají protesty, během nichž bezpečnostní složky podle některých zdrojů zatýkají tisíce lidí.
Kromě toho vláda na indický Kašmír uvalila informační blokádu, nefungují tam mobilní sítě, televizní signál ani internetové připojení, zakázána jsou veřejná shromáždění.
Spory o Kašmír kalí vztahy Indie a Pákistánu už desítky let. Na Kašmír si činí nárok Islámábád i Dillí, obě země mají ale pod kontrolou jenom jeho část. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva od roku 2018 opakovaně vyzývá Radu pro lidská práva, aby ustavila mezinárodní vyšetřovací komisi. Tento typ vyšetřování je obvykle vyhrazen pro závažné krize, jako je konflikt v Sýrii, a musí o něm rozhodnout 47 členských států rady.
Související

V indickém Kašmíru začaly osmikolové místní volby, separatisté vyzvali k bojkotu

Indie zavedla v Kašmíru zákaz vycházení. Obává se protestů, v ulicích jsou těžkooděnci
Kašmír , Pákistán , genocida , Indie , OSN
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
včera

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
včera

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
včera

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
včera

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
včera

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
včera

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
včera

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
včera

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
včera

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
včera

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
včera

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
včera

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
včera

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
včera

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
včera

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
včera

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
včera

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
včera

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
včera
Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.
Zdroj: Libor Novák