Pat v Afghánistánu prolomen. Prezident a jeho rival podepsali dohodu o dělbě moci

Afghánský prezident Ašraf Ghaní a jeho rival z prezidentských voleb Abdulláh Abdulláh podepsali dohodu o dělbě moci. Ukončili tak téměř osm měsíců trvající vnitropolitický pat. Oznámil to dnes mluvčí afghánské vlády. Dosaženou dohodu vítají jak přední světoví politici, tak i šéf Severoatlantické aliance.

Dohoda stanoví, že bývalý předseda afghánské vlády Abdulláh bude hrát hlavní roli v mírových jednáních mezi vládou v Kábulu a povstaleckým hnutím Tálibán. Členové Abdulláhova týmu budou také začleněni do kabinetu, zatím ale není přesně známo, jaké pozice budou zastávat.

#BreakingNews: The Political Agreement between President Ashraf #Ghani and Dr. Abdullah Abdullah has been singed. pic.twitter.com/dzG7sNN4Tu

— KABUL NEWS (@kabulnewstv) May 17, 2020

"Dnešek je historickým dnem pro náš drahý Afghánistán. Afghánci dokázali, že jsou oddáni svým národním zájmům společným smýšlením," citovala agentura Reuters Ghaního prohlášení při ceremonii podpisu dohody. "V příštích dnech, jak doufáme, budeme schopni díky jednotě a spolupráci položit základ příměří a trvalému míru," dodal Ghaní.

Dohodu ocenil šéf NATO Jens Stoltenberg, který zároveň vyzval oba afghánské představitele, aby pokračovali ve snaze o dosažení míru.

K dalšímu snažení o ukončení násilností vyzval Ghaního a Abdulláha také americký ministr zahraničí Mike Pompeo, vyjádřil ale zároveň i politování nad "ztraceným časem", kvůli němuž uvázlo na mrtvém bodě plánované zahájení nových jednání s hnutím Tálibán.

Glad to hear from @ashrafghani and @DrabdullahCE about their agreement on inclusive governance. We welcome their commitment to act now for peace in Afghanistan.

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) May 17, 2020

Podle dnes dosažené dohody má Abdulláh v čele rady pro mírové rozhovory vést přímá mírová jednání mezi afghánskými povstalci a vládou, která měla začít už před více než dvěma měsíci. Nastartování vnitroafghánských jednání zůstává podle Pompea prioritou Spojených států.

Volební komise v únoru oznámila, že mandát v prezidentských volbách z loňského září těsně obhájil dosavadní prezident Ghaní, který získal 50,64 procenta hlasů. Jeho dlouhodobý protivník a bývalý premiér Abdulláh ale výsledek s poukazem na podvody neuznal, prohlásil se sám vítězem a začátkem března zorganizoval vlastní paralelní inauguraci ve stejný den, kdy prezidentskou přísahu složil Ghaní.

Nejasnosti okolo prezidentského úřadu komplikovaly afghánský mírový proces. Abdulláh letos ohlásil zřízení paralelní vlády, a naboural tak úsilí Ghaního administrativy v době, kdy Spojené státy podepsaly koncem února mírovou dohodu s islamistickým hnutím Tálibán. Dohoda by měla pomoci ukončit válečný konflikt, který v zemi trvá už 19 let.

Podobná situace jako loni v září nastala už při prezidentských volbách v roce 2014, kdy Abdulláh také zpochybnil vítězství Ghaního. Prezidentští kandidáti tehdy nakonec také podepsali dohodu o rozdělení moci. Ghaní se stal prezidentem, zatímco Abdulláh získal nově vytvořenou funkci výkonného premiéra, a stal se tak šéfem vlády.

Související

Více souvisejících

Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Abdulláh Abdulláh Afghanistán Tálibán Jens Stoltenberg NATO Mike Pompeo

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy