Pat v Afghánistánu prolomen. Prezident a jeho rival podepsali dohodu o dělbě moci

Afghánský prezident Ašraf Ghaní a jeho rival z prezidentských voleb Abdulláh Abdulláh podepsali dohodu o dělbě moci. Ukončili tak téměř osm měsíců trvající vnitropolitický pat. Oznámil to dnes mluvčí afghánské vlády. Dosaženou dohodu vítají jak přední světoví politici, tak i šéf Severoatlantické aliance.

Dohoda stanoví, že bývalý předseda afghánské vlády Abdulláh bude hrát hlavní roli v mírových jednáních mezi vládou v Kábulu a povstaleckým hnutím Tálibán. Členové Abdulláhova týmu budou také začleněni do kabinetu, zatím ale není přesně známo, jaké pozice budou zastávat.

#BreakingNews: The Political Agreement between President Ashraf #Ghani and Dr. Abdullah Abdullah has been singed. pic.twitter.com/dzG7sNN4Tu

— KABUL NEWS (@kabulnewstv) May 17, 2020

"Dnešek je historickým dnem pro náš drahý Afghánistán. Afghánci dokázali, že jsou oddáni svým národním zájmům společným smýšlením," citovala agentura Reuters Ghaního prohlášení při ceremonii podpisu dohody. "V příštích dnech, jak doufáme, budeme schopni díky jednotě a spolupráci položit základ příměří a trvalému míru," dodal Ghaní.

Dohodu ocenil šéf NATO Jens Stoltenberg, který zároveň vyzval oba afghánské představitele, aby pokračovali ve snaze o dosažení míru.

K dalšímu snažení o ukončení násilností vyzval Ghaního a Abdulláha také americký ministr zahraničí Mike Pompeo, vyjádřil ale zároveň i politování nad "ztraceným časem", kvůli němuž uvázlo na mrtvém bodě plánované zahájení nových jednání s hnutím Tálibán.

Glad to hear from @ashrafghani and @DrabdullahCE about their agreement on inclusive governance. We welcome their commitment to act now for peace in Afghanistan.

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) May 17, 2020

Podle dnes dosažené dohody má Abdulláh v čele rady pro mírové rozhovory vést přímá mírová jednání mezi afghánskými povstalci a vládou, která měla začít už před více než dvěma měsíci. Nastartování vnitroafghánských jednání zůstává podle Pompea prioritou Spojených států.

Volební komise v únoru oznámila, že mandát v prezidentských volbách z loňského září těsně obhájil dosavadní prezident Ghaní, který získal 50,64 procenta hlasů. Jeho dlouhodobý protivník a bývalý premiér Abdulláh ale výsledek s poukazem na podvody neuznal, prohlásil se sám vítězem a začátkem března zorganizoval vlastní paralelní inauguraci ve stejný den, kdy prezidentskou přísahu složil Ghaní.

Nejasnosti okolo prezidentského úřadu komplikovaly afghánský mírový proces. Abdulláh letos ohlásil zřízení paralelní vlády, a naboural tak úsilí Ghaního administrativy v době, kdy Spojené státy podepsaly koncem února mírovou dohodu s islamistickým hnutím Tálibán. Dohoda by měla pomoci ukončit válečný konflikt, který v zemi trvá už 19 let.

Podobná situace jako loni v září nastala už při prezidentských volbách v roce 2014, kdy Abdulláh také zpochybnil vítězství Ghaního. Prezidentští kandidáti tehdy nakonec také podepsali dohodu o rozdělení moci. Ghaní se stal prezidentem, zatímco Abdulláh získal nově vytvořenou funkci výkonného premiéra, a stal se tak šéfem vlády.

Související

Více souvisejících

Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Abdulláh Abdulláh Afghanistán Tálibán Jens Stoltenberg NATO Mike Pompeo

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy