Čína tají povodně. Panují obavy z protržení přehrady Tři soutěsky

Nejen Česko trpí povodněmi. V Číně mají vydatné srážky a v jejich důsledku vzniklé záplavy už stačily zničit 7300 domů. Celkové škody činí 20 miliard jüanů, což je v přepočtu 69 miliard korun. Stoupající hladina řek by navíc mohla ohrozit přehradu a největší světovou vodní elektrárnu Tři soutěsky, ačkoliv to Peking vylučuje.

Týdny rozsáhlých dešťů by podle meteorologů měly trvat až do příštího týdne. Za tu dobu už stihla stoupnout hladina 148 čínských toků, což si podle Radio Free Asia (RFA) vyžádalo životy nejméně dvaceti lidí a evakuaci čtyřiceti tisíců osob. Mezi oběťmi je i osm dětí, které si v blízkosti rozvodněné řeky hrály. Informoval o tom hongkongský deník South China Morning Post. 

Že se jde o největší povodně od 40. let, potvrdil i taiwanský server Taiwan News. Zatímco Hong Kong i Taipei o katastrofě informují, čínská média jí přehlížejí. Odborníci se domnívají, že důvod spočívá již v dřívější polemizaci o bezpečnosti přehrady Tři soutěsky, která zadržuje část vody.

Přehrada ležící na řece Jang'c'-ťiang v provincii Chu-pej ve střední Číně a je největší vodní elektrárnou na světě. Jedná se o dva kilometry dlouhou a 185 metrů vysokou stavbu. Peking se jí vždy chlubil a ukazoval jí jako největší úspěch čínského stavebnictví. Práce na ní byly dokončeny v roce 2006 a podle odborného serveru Interesting Engineering momentálně dokáže zásobovat elektřinou až 60 milionů lidí s roční úsporou 30 milionů tun uhlí.

Její odpůrci ale poukazují na vysídlení 1,3 milionu obyvatel během výstavby, dopady na životní prostředí a mimo jiné na bezpečnost. Čínský hydrolog Wang Wej-luo žijící v Německu nemá vzhledem k rychlosti výstavby, která zabrala pouhých dvanáct let, důvěru v její bezpečnost. Jako důvod uvedl střet zájmů, kdy stavbu zkolaudovali lidé, kteří jí zároveň i postavili. Obavy směřují například k prasklinám a nevyhovujícímu betonu. Informovala o tom australská televize 7News.

Hydrolog varuje před zvýšeným rizikem protržení přehrady, což by mohlo mít katastrofické dopady na Wu-chan nebo Šanghaj se 400 miliony obyvatel, které leží po proudu řeky. Wang z tohoto důvodu doporučil tamním lidem, aby počítali s možnou rychlou evakuací.

Peking: Pouze pomluvy zahraničních médií

Podle čínské vlády jsou veškeré pochyby o bezpečnosti přehrady pouhou pomluvou některých západních médií. Hrozbu protržení vylučuje a jako argument uvádí závěry odborníka z Čínské správy zemětřesení Kuo Sina, podle něhož je stavba neporušená, a schopná absorbovat větší objem vody, než jakému je vystavená nyní. Její kapacity by měly být natolik dostačující, že by si poradily i s tisíciletou vodou dosahující výšky 175 metrů a rychlostí 70 000 km3/s.

V současnosti hladina vody sahá ke 147 metrům. To je podle čínské státní televize CNTV dva metry nad hranicí, která zabraňuje záplavám. Podle listu Global Times navíc přehrada disponuje varovným systémem, který by jakékoliv podezření hlásil s předstihem. 

Nicméně způsob informování o stavu přehrady ze strany tamních médií se postupně mění. Nejprve psala, že si stavba dokáže poradit s desetitisíciletou povodní, aby pak posléze tuto hranici snížila na tisíciletou a posléze stoletou vodu.

Dochází k zatajování informací?

RFA upozorňuje, že čínská média a úřady informují o povodních pouze omezeně. Jako příklad uvádějí právě zmiňovanou evakuaci čtyř tisícovek lidí, o nichž se sice v tamních novinách hovořilo, ale jenom okrajově. Zprávy neplnily ani hlavní stránky tisku.

Kdyby nebylo internetu, na němž se videa a fotografie ze zasažených oblastí šíří, možná by se širší veřejnost o povodních ani nedozvěděla. Většina informací ze zasažených míst proto pochází od samotných obyvatel, kteří je umístily na internet. Na jejich videích jsou potopená auta v ulicích, zatopené oblasti v nižších polohách nebo voda prýštící z kanálů.

RFA rovněž varuje před cíleným zatajováním celé katastrofy, neboť policie ve městě Čchung-čching na řece Jang-c'-ťiang varovala, že každý kdo bude na veřejně dostupné počítačové sítí šířit "poplašné" zprávy, bude neprodleně zatčen.

"Někteří uživatelé se pokoušeli ukázat, co se skutečně děje, ale byli umlčeni a úřady v Čchung-čching zprávy zatajily," popsala jedna obyvatelka města. "Vidí lidi, kteří se snaží přinášet informace o tom, co se skutečně děje, jako kriminálníky. To je podle mě hrozné," stěžovala si.

Že k takovém věcem dochází potvrdil na Twitteru i reportér francouzské televize France24 v Číně, který měl domluvené interview s čínským geologem Fan Siaomem o dopadech vodní elektrárny na životní prostředí. Ačkoliv se jejich rozhovor neměl točit okolo záplav, přesto byl na Siaoma vyvíjen nátlak, aby zahraničním novinářům raději nic neříkal. 

Jakmile se francouzský tým vydal k přehradě, dostali se pod kontrolu policistů v civilu, kteří jim bránili v tom, aby uskutečnil s kýmkoliv rozhovor.

"Tím, že nepouštějí informace, skrývají vlastní neschopnost. Přitom takto velké neštěstí často vyžaduje, aby vláda podnikla rozumné kroky," vysvětlil právník Sung Ťien-šeng důvody vládního postupu.

Související

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

Více souvisejících

Povodně Čína přehrady Tři soutěsky

Aktuálně se děje

před 33 minutami

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

včera

včera

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

včera

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

Zdroj: David Holub

Další zprávy