Policie v barmském městě Mandalaj dnes rozehnala střelbou demonstraci proti vojenskému převratu. Nejméně dva lidé přitom zemřeli a desítky dalších mají vážná zranění, informovaly s odvoláním na místní média a zdravotníky tiskové agentury. Jedná se patrně o druhou a třetí oběť zásahů bezpečnostních složek proti demonstrantům. Jde také o nejkrvavější den během téměř tři týdny trvajících protestů, které nejeví známky slábnutí.
Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi.
Policie dnes použila slzný plyn a střílela do stávkujících dělníků v loděnicích a dalších protestujících ve druhém největším městě Mandalaj. "Jeden byl zasažen do hlavy a zemřel na místě. Druhý zemřel později na zranění způsobená zásahem do hrudi," uvedl podle agentury Reuters místní lékař-dobrovolník. Jeho informace potvrdil další pracovník dobrovolné záchranné služby, podle něhož bylo při zásahu dvacet lidí zraněno. Zdroje agentury AFP hovoří o 30 zraněných a více než deseti zadržených. Policie dosud zásah nekomentovala.
V pátek zemřela v Barmě mladá žena, kterou minulý týden při demonstraci proti vojenskému převratu v hlavním městě Neipyijtu postřelila policie. Šlo o první potvrzenou oběť, která přišla o život při nynějších protestech. Její smrt odsoudily Spojené státy, které zároveň vyzvaly barmskou armádu, aby proti protestujícím nepoužívala násilí a aby se vzdala moci.
Podle armády zemřel již dříve také jeden policista na zranění utržená při protestech.
Demonstrace se dnes konaly také Neipyijtu a v největším městě Rangúnu, kde podle agentury AP vyšlo do ulic na 1000 lidí včetně příslušníků etnických menšin v tradičních oděvech. Nesli podobizny zemřelé demonstrantky i transparenty s nápisy "Konec diktatury v Barmě". Na většině území byl již šestou noc v řadě vypnut internet, až v ranních hodinách bylo spojení obnoveno.
Násilí použité barmskou policií na dnešních demonstracích odsoudil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Na twitteru uvedl, že v pondělí bude s ministry zahraničních věcí zemí Evropské unie jednat o "vhodných rozhodnutích" ohledně situace v Barmě. Blok již dříve asijské zemi pohrozil sankcemi.
I strongly condemn the violence against peaceful civilian protestors by the military. I urge the military and all security forces in #Myanmar to immediately stop violence against civilians. We will discuss on Monday #FAC the latest events in Myanmar to take appropriate decisions
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) February 20, 2021Británie zváží, zda proti organizátorům barmského puče podnikne další kroky. Ve čtvrtek země zavedla sankce vůči třem barmským generálům a obvinila je z vážného porušení lidských práv, píše Reuters.
"Střelba na mírumilovné protestující v Barmě je nepřijatelná. Společně s našimi mezinárodními partnery zvážíme další kroky proti těm, kteří utlačují demokracii a umlčují nesouhlasné názory," napsal na twitteru šéf britské diplomacie Dominic Raab.
Představitelé vojenské junty tvrdí, že listopadové parlamentní volby, které přinesly drtivé vítězství Národní ligy pro demokracii vůdkyně Su Ťij, provázely podvody. Výsledky hlasování potvrdila volební komise, kterou nyní nahradila armáda. Junta ujišťuje, že nové volby uspořádá během roku.
Barmské námořnictvo dnes vyslalo lodě do sousední Malajsie, kde by měly vyzvednout 1200 barmských občanů, které malajsijské úřady vyhostily. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) jsou mezi nimi i žadatelé o azyl. Lidskoprávní organizace podle AFP vyzvaly Malajsii, aby deportace barmských občanů zastavila, neboť jim ve vlasti hrozí pronásledování.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Rohingové jsou v Myanmaru terčem masivního násilí. Likviduje je junta i opozice
V Myanmaru se opět bojuje. Občanská válka trvá už čtvrtým rokem
barma , Demonstrace , Josep Borrell
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek