
Policie v barmském městě Mandalaj dnes rozehnala střelbou demonstraci proti vojenskému převratu. Nejméně dva lidé přitom zemřeli a desítky dalších mají vážná zranění, informovaly s odvoláním na místní média a zdravotníky tiskové agentury. Jedná se patrně o druhou a třetí oběť zásahů bezpečnostních složek proti demonstrantům. Jde také o nejkrvavější den během téměř tři týdny trvajících protestů, které nejeví známky slábnutí.
Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi.
Policie dnes použila slzný plyn a střílela do stávkujících dělníků v loděnicích a dalších protestujících ve druhém největším městě Mandalaj. "Jeden byl zasažen do hlavy a zemřel na místě. Druhý zemřel později na zranění způsobená zásahem do hrudi," uvedl podle agentury Reuters místní lékař-dobrovolník. Jeho informace potvrdil další pracovník dobrovolné záchranné služby, podle něhož bylo při zásahu dvacet lidí zraněno. Zdroje agentury AFP hovoří o 30 zraněných a více než deseti zadržených. Policie dosud zásah nekomentovala.
V pátek zemřela v Barmě mladá žena, kterou minulý týden při demonstraci proti vojenskému převratu v hlavním městě Neipyijtu postřelila policie. Šlo o první potvrzenou oběť, která přišla o život při nynějších protestech. Její smrt odsoudily Spojené státy, které zároveň vyzvaly barmskou armádu, aby proti protestujícím nepoužívala násilí a aby se vzdala moci.
Podle armády zemřel již dříve také jeden policista na zranění utržená při protestech.
Demonstrace se dnes konaly také Neipyijtu a v největším městě Rangúnu, kde podle agentury AP vyšlo do ulic na 1000 lidí včetně příslušníků etnických menšin v tradičních oděvech. Nesli podobizny zemřelé demonstrantky i transparenty s nápisy "Konec diktatury v Barmě". Na většině území byl již šestou noc v řadě vypnut internet, až v ranních hodinách bylo spojení obnoveno.
Násilí použité barmskou policií na dnešních demonstracích odsoudil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Na twitteru uvedl, že v pondělí bude s ministry zahraničních věcí zemí Evropské unie jednat o "vhodných rozhodnutích" ohledně situace v Barmě. Blok již dříve asijské zemi pohrozil sankcemi.
I strongly condemn the violence against peaceful civilian protestors by the military. I urge the military and all security forces in #Myanmar to immediately stop violence against civilians. We will discuss on Monday #FAC the latest events in Myanmar to take appropriate decisions
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) February 20, 2021Británie zváží, zda proti organizátorům barmského puče podnikne další kroky. Ve čtvrtek země zavedla sankce vůči třem barmským generálům a obvinila je z vážného porušení lidských práv, píše Reuters.
"Střelba na mírumilovné protestující v Barmě je nepřijatelná. Společně s našimi mezinárodními partnery zvážíme další kroky proti těm, kteří utlačují demokracii a umlčují nesouhlasné názory," napsal na twitteru šéf britské diplomacie Dominic Raab.
Představitelé vojenské junty tvrdí, že listopadové parlamentní volby, které přinesly drtivé vítězství Národní ligy pro demokracii vůdkyně Su Ťij, provázely podvody. Výsledky hlasování potvrdila volební komise, kterou nyní nahradila armáda. Junta ujišťuje, že nové volby uspořádá během roku.
Barmské námořnictvo dnes vyslalo lodě do sousední Malajsie, kde by měly vyzvednout 1200 barmských občanů, které malajsijské úřady vyhostily. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) jsou mezi nimi i žadatelé o azyl. Lidskoprávní organizace podle AFP vyzvaly Malajsii, aby deportace barmských občanů zastavila, neboť jim ve vlasti hrozí pronásledování.
Související

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku přesáhla hranici dvou tisíc obětí

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
barma , Demonstrace , Josep Borrell
Aktuálně se děje
před 40 minutami

Počasí v příštím týdnu bude stabilní, vyplývá z předpovědi
Aktualizováno včera

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde
včera

Pád cen pohonných hmot se zastavil. Teď zdraží, ekonom ale očekává další obrat
včera

Nová vlna podvodů na WhatsAppu zaměstnává policisty. Lidé přicházejí i o miliony
včera

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů
včera

Paradoxní květnové počasí. Meteorologové poukázali na zajímavou věc
včera

Zemřel Jiří Pernes, uznávaný historik s velkou vazbou na Brno
včera

Policie vyšetřuje smrt chlapce v Táboře. Reagovala na spekulace
včera

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show
včera

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné
včera

Vědci zjistili, jak ryby bojují se změnami počasí. Doslova mění svá těla
včera

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor
včera

Putin nechce ukončit válku, protože věří, že vítězí, řekl lídrům Trump. Zvažuje, že zapojí papeže
včera

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná
včera

Švédové se ve čtvrtfinále proti Čechům vytasí s posilou s NHL Nylanderem
včera

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa
včera

Afrika platí za změny počasí nejvyšší cenu. Za klimatickou krizi přitom vůbec nemůže
včera

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika
včera

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit
včera
Francii dochází trpělivost. EU musí jednat, a to rychle. Místo toho vymýšlí další komplikace
Evropská unie musí výrazně zrychlit reformy zaměřené na snižování administrativní zátěže a posílení jednotného trhu, pokud chce držet krok s globálními ekonomickými giganty, jako jsou Spojené státy a Čína. Uvedl to francouzský ministr pro evropské záležitosti Benjamin Haddad v rozhovoru pro server Politico.
Zdroj: Libor Novák