Proč se Trump sklonil před Erdoğanem? Historik vyvrací zažité představy

NÁZOR - Republikány i demokraty pobouřilo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, které umožnilo invazi tureckých vojsk do severní Sýrie a zradilo americké spojence, syrské Kurdy, konstatuje vojenský historik a komentátor Max Boot. V komentáři pro server Washington Post připomíná, že zároveň se okamžitě objevily názory, že jde o geniální tah neomylného politika, který hraje mnohorozměrné šachy.

Erdoğan blufoval

Nejhorlivějším obhájcem Trumpa je obskurní blogger Kurt Schlichter, který dle vlastních slov píše "akční, ale zábavné romány o Americe rozdělené liberálně-fašistickými sliby demokratů", poukazuje Boot. Podotýká, že jeden z takových textů pojednává o budoucí občanské válce mezi republikánskou a demokratickou Amerikou, v níž jsou liberálové povražděni.

Schlichter naznačil, že Spojené státy Kurdům nic nedluží, protože ti nebojovali po boku Američanů v Normandii, u Inčchonu, Khe Sanhu či Kandaháru, uvádí historik. Dává mu částečně zapravdu, ale upozorňuje, že část Kurdů ve druhé světové válce na straně spojenců bojovala a co je důležitější, nedávno bojovali u Manbidže a Rakky, kde při porážce Islámského státu (IS) utrpěli těžké ztráty, čímž ušetřili americké jednotky brutální pozemní operace.

Dále Schlichter tvrdí, že turecká invaze je oprávněná, protože reaguje na pohraniční útoky kurdských teroristů v Sýrii, připomíná Boot. Sám si však žádný takový útok nevybavuje a věří, že kdyby k němu došlo, turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan by o něm hlasitě mluvil.

"Konečně, Schlichter napsal, že pokud Turci zamýšlejí invazi, jediná cesta, jak je zastavit, je vyslání amerických vojáků do války a Trump oprávněně říká: 'Ne, děkuji'," pokračuje komentátor. Deklaruje, že ve skutečnosti ale Turecko prokázalo nechuť bojovat s americkými jednotkami, a to z dobrého důvodu.

Erdoğan si uvědomuje, že Rusko přišlo o 200-300 žoldáků, když se v odvetě za americké nálety pokusilo zaútočit na americké pozice v Sýrii, upozorňuje historik. Dodává, že pokud turecký prezident Trumpovi sdělil, že je ochoten střetnout se s americkými vojáky, blufoval a šéf Bílého domu to musel cítit.

Podle Boota jde o nepřesvědčivé argumenty, ačkoliv Trump se linie s Normandií chytil a Schlichterův článek označil a "velmi, velmi silný" a americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo ospravedlňoval stažení amerických vojsk poznámkou, že je to pro jejich dobro. Naopak, jeden z příslušníků amerických zvláštních sil nasazených v Sýrii v televizi Fox prohlásil, že se poprvé za svou kariéru stydí, poukazuje komentátor.

Nepřesvědčivé argumenty

I další Trumpovi sympatizanti předkládají nepřesvědčivé, i když promyšlenější ospravedlnění prezidentova rozhodnutí, uvádí historik. Odkazuje na článek Michaela Dorana a Michaela Reynoldse v listu Wall Street Journal, ve kterém tito experti na Blízký východ tvrdí, že chybu udělal Trumpův předchůdce Barack Obama, když se v roce 2016 s Kurdy spojil - přestože neměl mnoho jiných realistických alternativ a tato strategie slavila úspěch.

Komentátor uvedeného listu Russell Mead zase obhajoval Trumpův tah tvrzením, že prezident dává svým izolacionistickým sympatizantům to, co chtějí, připomíná Boot. Připouští, že to může být pravda, ale cenou může být obnova IS.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tato zpětná argumentace s cílem ospravedlnit Trumpovo rozhodnutí selhává nejen kvůli argumentům předkládaným v jeho prospěch, ale také protože neexistuje důvod předpokládat, že Trumpův tah má co dělat s tímto faktickým ospravedlňováním ex post," píše historik. Deklaruje, že zatím není jasné, proč Trump vystupuje tak servilně vůči tureckému autoritáři, který prosazuje protiizraelskou, protiamerickou a protidemokratickou agendu.    

V roce 2015 ovšem Trump v Turecku přiznal, že cítí mírný střet zájmů, protože má v Istanbulu velkou budovu, Trumpovy věže, a tak Boot pokládá otázku, zda příjmy z těchto realit neovlivnily prezidentovo rozhodnutí uvolnit Erdoğanovi cestu. Trump ostatně žádal od Ukrajiny a Číny, aby mu dodaly "špínu" na demokrata Joe Bidena, což naznačuje, že bez skrupulí nadřazuje vlastní zájmy těm veřejným, což může být i tento případ, spekuluje komentátor.

Není vyloučeno, že Trump jednal tak, jak jednal, protože má rád autoritáře, jakým je Erdoğan, ale ani to, že šéf Bílého domu je zkrátka zapálený izolacionista, který je odhodlán stahovat americká vojska z krizových oblastí bez ohledu na spojená rizika, naznačuje historik. Zároveň nevylučuje možnost, že prezident jednoduše moc nepromýšlí své kroky, což naznačuje jeho ležérní odmítnutí obav, že turecká invaze povede k osvobození vězněných bojovníků IS.

"Dobře, budou prchat do Evropy, tam chtějí jít," cituje Boot Trumpov slova. Kritizuje, že prezident si zřejmě neuvědomuje, že případné teroristické útoky v Evropě mohou zasáhnout i Američany, kteří tam žijí a cestují, nehledě na to, že teroristé se mohou z Evropy dostat do USA.

Abychom zjistili, proč Trump jedná tímto způsobem, museli bychom si přečíst přepis jeho telefonátu s Erdoğanem, naznačuje historik. Dodává, že předtím, než bude k dispozici, není důvod přikládat váhu hloupým ospravedlněním, která nabízejí Trump a jeho věrní.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Sýrie Turecko Kurdové Donald Trump Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy